У Києві автотранспорт є найбільшим джерелом забруднення повітря. Не кажучи вже про стрес від постійного шуму, заторів та загазованого повітря. Громадський транспорт – екологічніша альтернатива приватному транспорту, адже чим більше людей обирають автобус чи тролейбус – тим менше заторів на дорогах Києва. Але щоб бути більш привабливим для киян та киянок, громадський транспорт мав би бути ще й надійним. Адже хто захоче стояти годинами у заторах або чекати на свійавтобус?
Для швидкого та регулярного руху громадського транспорту у Києві облаштовано 17 виділених смуг. Під час заторів ці смуги мають бути вільними для проїзду. А віднедавна на вулицях Києва встановили перші комплекси фото- та відеофіксації порушень на дорогах. Та чи став транспорт їздити за графіком?
Ми вирішили провести експеримент та перевірити це і розклеїли розклади руху тролейбусів 3, 9, 14, 15, 40, 92Н та автобусів 5, 20, 55, 69 та 137Н на зупинках уздовж виділених смуг по вулицях Саксаганського та Жилянській, від м. Палац Спорту до вул. Льва Толстого. (Актуальний розклад руху усього громадського транспорту шукайте на сайті “Київпастрансу”.) Якщо транспорт затримується, це може означати, що на смугах їдуть чи паркуються приватні автівки та створюють затори. В таких випадках рекомендуємо повідомляти Патрульну поліцію за номером 044 287 82 82. В інших ситуаціях на затримки в русі слід скаржитися до “Київпастрансу” 095 678 05 79. Якщо ж ви помічаєте, що стоїте у заторах на ділянках, де немає виділеної смуги для громадського транспорту – ви можете вимагати в київської мерії облаштувати такі смуги, залишивши звернення у 15-51.
Надійний, безпечний і комфортний громадський транспорт потрібен містам для того, щоб забезпечити достатній рівень мобільності населення, не створюючи заторів. Міста мають обмежену дорожню інфраструктуру, яка не розрахована на велику кількість приватних автомобілів. Для Києва розрахували максимум 600 тис. авто на день, і ця цифра уже перевищена (дані транспортної консалтингової організації “А+С Україна”).
Що більше містяни користуються громадським транспортом і менше користуються приватними автівками, то менше забруднювачів і парникових газів викидається у повітря. Тому пересідати на громадський транспорт (а краще – на велосипеди) – корисно для здоров’я не лише у короткотривалій, а й у довгостроковій перспективі.
Розклади громадського транспорту на Саксаганського та Жилянській підготовані волонтерською командою Екодії та «Агентами змін». Ви також могли бачити такі розклади на Троєщині, Воскресенці, Лісовій, Новобіличах, Академмістечку, Оболоні, біля Дарницького вокзалу – це робота наших колег Тимофія Нагорного, “Агентів змін” та “Розклад.ін.юа”. Ініціатор розміщення розкладів на зупинках Тимофій також подав цей проект на Громадський бюджет – і виграв! Тож чекаймо більше розкладів на зупинках громадського транспорту незабаром!
Ви теж можете допомагати Києву та Україні ставати кращими, приєднавшись до нашої команди.
Контакти для додаткової інформації:
Олександра Хмарна, okh@ecoact.org.ua
Реалізовано за фінансової підтримки DRA та Brot für die Welt.