Уряд Румунії зобов’язався відмовитися від використання вугілля в енергетиці до 2032 року. Ця дата відтепер закріплена в Національному плані підвищення опірності та відновлення (National Resilience and Recovery Plan), який був презентований 27 вересня в Бухаресті та підписаний президенткою Європейської Комісії Урсулою фон дер Ляєн.
Таким чином, Румунія стала 19 європейською країною, яка офіційно зобов’язалася відмовитися від вугілля. Передбачається скорочення вугільних потужностей більш ніж на три чверті до 2025 року.
Нагадуємо, що Австрія, Бельгія та Швеція вже повністю відмовилися від використання вугілля. Сім європейський країн взяли на себе зобов’язання зробити це до 2025 року, а ще шість – до 2030 року. Румунія приєднується до Північної Македонії (2027), Іспанії (2030) та Чорногорії (2035), оголосивши про поступову відмову від вугілля цього року.
“Хочеться привітати румунське громадянське суспільство з вагомою перемогою. Хоча ціль 2032 року і йде трохи врозріз з цілями Паризької угоди, це яскравий приклад того, що майбутнє вже не спинити. До речі, у 2021 році Угорщина, Данія та Греція вирішили раніше відмовитись від вугілля – вони оновили свої попередньо затверджені дати відмови від вугілля. Це тільки вселяє оптимізм, що подібна переоцінка незабаром відбудеться і в Румунії.
Україна, на жаль, поки немає офіційної дати відмови від вугілля. Сподіваюся, ми зможемо взяти приклад з наших безпосередніх південно-західних сусідів”, – коментує Костянтин Криницький, керівник відділу енергетики ГО Екодія
Про шлях Румунії до цього рішення та досвід закриття вугільних шахт ви також можете прочитати в нашому дослідженні “Досвід трансформації шахтарських регіонів: Рекомендації для України”.
Контакти для додаткової інформації:
Валентин, 066 545 14 88