23 вересня у Нью-Йорку відбувся черговий саміт ООН з питань зміни клімату. На ньому представники 65 країн презентували свої плани із подолання кліматичної кризи. Про що говорили та що обіцяли учасники саміту для подолання кліматичної кризи, яка загрожує всьому світу?
Напередодні саміту, у п’ятницю 20 вересня, понад 4 мільйони молодих людей у більш ніж 160 країнах світу вийшли на Глобальний кліматичний страйк, щоб нагадати своїм урядам: ми очікуємо від них амбітних рішень та реальних дій. На самому саміті виступила і натхненниця міжнародного руху “П’ятниці за майбутнє” Ґрета Тунберґ з емоційною промовою. Голос молоді був гучним, як ніколи, і чимало політичних лідерів у своїх промовах зазначали, що готові до нього прислухатися.
Відкрив саміт Генеральний секретар ООН Антоніо Ґуттереш зі своєю промовою. Він оголосив, що це не кліматичні переговори, адже ми не намагаємося домовитися з природою. Це саміт щодо кліматичних дій. І уряди прийшли, щоб показати серйозність своїх намірів. Він також зазначив, що влада має дослухатися до молоді та “робити те, про що вони просять”.
- 65 країн планують досягти нульових викидів до 2050 року.
- 70 країн оголосили про план покращити свої національно-визначені внески до 2020 року.
- Інвестиції розміром у понад $2 трильйони будуть направлені на вуглецево нейтральні проекти.
- 130 банків (третина світового банківського сектору) пообіцяли узгодити свої інвестиції із Паризькою угодою та цілями сталого розвитку.
- Великі країни-забруднювачі, такі як Саудівська Аравія, США та Австралія, відмовилися від участі. Хоча Дональд Трамп усе ж відвідав саміт, однак амбітних заяв від країни усе ж не прозвучало.
Що говорили різні країни?
Країни від яких очікували заяв найбільше — Китай, Індія та США, одні з найбільших забруднювачів — не зробили своїх заяв зовсім або ж були не достатньо амбітні. Хоча представники як Китаю, так і Індії заявили, що це спільна проблема і всі країни мають докладати максимальних зусиль для досягнення цілей Паризької угоди.
Такі країни, як Швеція, Данія та Німеччина, взялися подвоїти свій внесок у Зелений кліматичний фонд. Декілька невеликих острівних країн та країн, що розвиваються, а також представники бізнесу, виступили із планами посилити свої цілі відповідно до висновків науковців. Росія, яка підписала Паризьку угоду, нарешті ратифікувала її. Тепер країн-підписантів, які досі не зробили цього, лишилося всього 10.
Канцлер Німеччини Ангела Меркель озвучила плани своєї країни, серед яких:
- Скоротити викиди на 55% до 2030 року і стати вуглецево нейтральною до 2050 року.
- Закрити усі атомні електростанції до 2022 та вугільні — до 2038.
- Встановити ціну на викиди для підприємств, які не покриває план ЄС по торгівлі викидами.
- Подвоїти внески у Зелений кліматичний фонд для країн, що розвиваються.
Президент Фінляндії заявив про плани стати вуглецево нейтральними до 2033 року, а у подальшому — “вуглецево негативними”.
Президент Франції Еммануель Макрон заявив, що також хоче дослухатися до думки молоді, та наголосив на важливості торгівлі: “Я не хочу бачити нових торгових перемовин з країнами, які не дотримуються Паризької угоди”. Він також заявив, що скорочувати парникові викиди необхідно ще швидше, та висловив підтримку покращеним кліматичним цілям ЄС.
Словаччина оголосила про плани закрити свої вугільні шахти.
Ірландія планує встановити мораторій на пошук нових покладів нафти.
Греція, попри свою сильну залежність від вугілля, оголосила про плани закрити усі електростанції на бурому вугіллі до 2028.
Президент Бутану виступив від імені групи із 47 найменш розвинених країн та заявив, що всі вони рухатимуться до нульових викидів у 2050 році.
Президентка Маршалових островів Гільда Гайн оголосила, що вони також розробили план переходу до нульових викидів для своєї країни. Крім того, вони зібрали групу 15 середньорозвинених країн, які пообіцяли зробити те саме, і запросила інших приєднуватися. Серед цих країн Маршалові острови, Беліз, Коста Рика, Данія, Фіджі, Ґренада, Люксембург, Монако, Нідерланди, Нова Зеландія, Норвегія, Санта Лючія, Швеція та Шведська Конфедерація і Вануату.
Голова Європейської Ради Дональд Туск оголосив, що більшість країн ЄС уже схвалили таку ж мету. І на його думку, незабаром її приймуть усі члени Євросоюзу.
Велика Британія, яка уже оголосила про нуль викидів до 2050 року, зазначила також, що планує подвоїти фінансову підтримку для країн, що розвиваються, за наступні 5 років.
На саміті також виступив Білл Ґейтс із промовою щодо адаптації до зміни клімату. Він оголосив про надання $790 млн. допомоги малим фермерам, які особливо страждають від наслідків зміни клімату і від яких залежить продовольча безпека багатьох країн.
Однак Генеральний Секретар ООН Антоніу Гуттереш підкреслив, що заявлених дій усе одно не достатньо для того, щоб втримати підняття глобальної температури у прийнятних межах (менше 1.5℃ до кінця століття). “Будівництво багатьох вугільних електростанцій все ще планується і загрожує усім нам. Я повторюю своє звернення: жодна вугільна станція не має бути побудована після 2020 року”.
Наша експертка Євгенія Засядько також відвідала кліматичний саміт ООН у Нью-Йорку.
“На жаль, країни, які мали б заявляти про свої амбітні рішення, так цього і не зробили. Саміт, з одного боку, став розчаруванням, оскільки поставлених цілей не достатньо для недопущення підняття температури на 1.5℃ від доіндустріального періоду. Але з іншого боку, він показав, що країни, у яких, можливо, немає фінансів та ресурсів, готові робити все, щоб не допустити критичної ситуації. Як на мене, це показує, що цілі можливо досягти за будь-якого рівня економічного розвитку”, — коментує Євгенія.
Під час Саміту представники України не робили заяв щодо активних дій у країні. Але зараз відбувається перегляд Національно визначеного внеску, який і буде демонструвати готовність України зробити свій вклад у зниження викидів парникових газів до 2030 року. Саме зараз усі країни світу мають переглянути свої внески та зробити їх максимально амбітними для недопущення кліматичної кризи у майбутньому.
Допоможи Україні обрати правильний курс та відмовитися від розвитку загрозливої для клімату вугільної енергетики та переходити на чисті джерела енергії! Приєднуйся до кліматичного руху!
Контакти для додаткової інформації:
Олександра Хмарна
okhmarna@ecoact.org.ua
0681193103