17 червня в Запоріжжі Екодія та громадська організація Арніка (Чеська Республіка) провели перший з трьох семінарів присвячених проблемі промислового забруднення повітря. Подія мала на меті об’єднати місцеві ініціативні групи та неурядові організації, щоб створити простір для обміну досвідом, доступ до експертних знань та випрацювати спільні дії для боротьби за чисте повітря. Наступні семінари відбудуться 30 червня у Дніпрі та 1 липня в Кривому Розі (Реєстрація за посиланням).
Схід України суттєво потерпає від забруднення повітря. У Запоріжжі, Кривому Розі, Дніпрі, Харкові та Маріуполі виникають громадські рухи, ціль яких – змусити промислові підприємства зменшити шкідливі викиди в атмосферу та відкрити доступ до реальної інформації про викиди на підставі незалежного та якісного моніторингу атмосферного повітря.
Під час семінару Олена Міскун, експертка Екодії, розповіла про те, наскільки успішно Україна впроваджує міжнародні екологічні Директиви відповідно до Угоди про асоціацію з ЄС. Вона підкреслила:
“Наближення законодавства України до норм ЄС – це процес, який ми тільки вітаємо. Але не треба забувати, що на практиці все зводиться не лише до гарно прописаних законів, але і до контролю за їх виконанням. Сподіваємось, Україна в процесі наближення візьме на озброєння і цей важливий компонент правової держави”.
Про історію громадських протестів за чисте повітря проти металургійного комбінату АрселорМіттал Острава у Чехії говорила експертка Катержина Крейчова. Зокрема вона зазначила:
“Наш досвід показав, боротися проти дій окремого підприємства немає сенсу, воно працює виключно в правовому полі. Діалог треба вести з тими, хто встановлює правила гри – з посадовцями, як на місцевому, так і на державному рівні”.
Максим Сорока з Дніпровського університету залізничного транспорту освітлив питання процедури видачі дозволів на викиди в повітря від промислових підприємств. Ярослав Першегуба з Національної медицинської академії післядипломної освіти розповів про медичні аспекти забруднення повітря, на що варто звертати особливу увагу мешканцям промислових міст. Громадська активістка Олена Решетько з ГО Екоцид.нет поділилась досвідом судової практики у сфері захисту права на безпечне довкілля та відшкодування шкоди, заподіяної здоров’ю.
Спільний проект Екодії та Арніки щодо промислового забруднення повітря має допомогти місцевим активістам отримати ґрунтовні знання та чіткий план дій у боротьбі за чисте повітря в Україні. Експерти з Чеської Республіки у боротьбі проти промислових комбінатів мають показовий досвід, що може стати базою для його успішного втілення в Україні.
За додатковою інформацією звертайтесь:
Валентин, 066 545 14 88