Більше ніж 100 видів рідкісних рослин та тварин у Миколаївській області можуть зникнути. А 254 гектари заповідних територій будуть затоплені. Це може стати реальністю, якщо Енергоатом – за фінансової підтримки Європейського інвестиційного банку – продовжить добудову Ташлицької ГАЕС.
Ташлицька ГАЕС: як все починалось
НАЕК «Енергоатом» планує завершити будівництво Ташлицької ГАЕС, яке розпочалося ще у 1981 році. Половину суми на реалізацію цього проекту – 176 млн євро – компанія збирається позичити в Європейського інвестиційного банку (ЄІБ).
Ціль проекту 40-річної давнини – покрити пікові навантаження на Южно-Українській АЕС. У 90-х роках проект призупинили, а у 2002 році уряд дозволив продовжити будівництво. Це передбачало утворення Олександрівського і Ташлицького водосховищ.
У 2006 році Енергоатом, який отримав прилеглі території у постійне користування, підняв рівень води в Олександрівському водосховищі до 16 метрів. У 2015 – компанія заявила про намір підвищити рівень води до 20,7 метрів в межах проекту «Завершення будівництва Ташлицької ГАЕС».
Більше сотні видів рослин та тварин можуть зникнути
Через підвищення рівня води в Олександрівському водосховищі Ташлицької ГАЕС буде затоплено 254 гектари прилеглих територій. Зокрема, можуть піти під воду частина ландшафтного парку «Гранітно-Степове Побужжя» та Національного природного парку «Бузький Гард». На цій території більше ста видів флори та фауни, що охороняються українським та європейським законодавством. У разі затоплення вони можуть зникнути.
Наприклад, вид рослин гвоздика бузька, яка трапляється виключно на цій території, може втратити щонайменше 88 000 особин. Енергоатом буде зобов’язаний компенсувати лише за один цей вид більш ніж 36 млн грн.
Втрата пам’яток культури та занепад туризму
Через підвищення рівня води в Олександрівському водосховищі Енергоатом затопить туристично привабливі об’єкти. Регіон може втратити сотні тисяч туристів і туристок. Наприклад, національний природний парк «Бузький Гард» може приймати більше 380 тисяч людей щороку.
“Замість того, щоб реалізовувати радянські проекти, українській владі потрібно зосередитися на розробці сталих альтернатив, децентралізації енергетичної системи, управлінні попитом. Міжнародні фінансові інституції, зокрема ЄІБ, повинні підтримувати проекти, що сприяють сталому розвитку енергетичного сектору”, – Вікторія-Анна Олійник, експертка з екологізації інвестицій ГО Екодія.
Ви можете ознайомитися з брифінгом “Радянщина проти Бузького Гарду: аналіз проекту добудови Ташлицької гідроакумулюючої станції”, який презентувала ГО Екодія на сайті.
Контакти для додаткової інформації:
Валентин, 066 545 14 88