Енергоатом не зможе продовжити добудову Ташлицької ГАЕС, яка несе значну шкоду для довкілля, української культурної спадщини та місцевого населення.
2 липня 2021 року Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України завершило розгляд звіту з оцінки впливу на довкілля (звіт з ОВД) до проєкту завершення будівництва Ташлицької ГАЕС. Відмовляючи надати висновок до звіту з ОВД Міндовкілля врахувало пропозиції та зауваження Екодії, інших громадських організацій, активістів та активісток.
Причинами відмови стали, зокрема, такі:
- Звіт з ОВД зроблено неякісно, він містить суттєві помилки та неточності;
- Звіт з ОВД не містить документів, які підтверджують право користування земельною ділянкою;
- Не було проведено досліджень щодо підтоплення археологічних пам’яток;
- Звіт з ОВД не містить належного опису виправданих альтернатив;
- Недостатньо проаналізований вплив проекту на довкілля, зокрема на національний природний парк “Бузький Гард”, регіональний ландшафтний парк “Гранітно-Степове Побужжя”, частина території яких належить до Смарагдової мережі та охороняється на європейському рівні;
- У Звіті з ОВД відсутня інформація щодо можливого впливу на іхтіологічний заказник “Південнобузький”;
- Проєкт суперечить законодавчій забороні здійснювати будь-яку діяльність на землях природоохоронного призначення;
- Реалізація проекту негативно вплине на особливо цінні види тварин і рослин, зокрема ті, які занесені до Червоної та Зеленої книг України та/чи охороняються на міжнародному рівні відповідно до Бернської Конвенції.
Міндовкілля зазначило, що діяльність, яка суперечить вимогам чинного законодавства, є недопустимою. Міністерство рекомендувало Енергоатому “розглянути альтернативні варіанти рішень планованої діяльності, з порівняльним аналізом щодо економічних вигід та екологічних наслідків для довкілля, у тому числі без реалізації даної планованої діяльності”.
Це означає, що у разі, якщо Енергоатом все ж таки вирішить реалізувати проєкт, він має врахувати зазначені зауваження Міндовкілля.
Громадськість натомість переконана, що Енергоатом повинен назавжди відмовитися від реалізації цього проєкту. Проти нього висловилися, зокрема, Українська природоохоронна група, Національний природний парк “Бузький Гард”, наукова спільнота, зокрема НАН України. Більше про потенційні ризики добудови Ташлицької ГАЕС читайте тут.
Контакти для додаткової інформації:
Олександра Хмарна, okh@ecoact.org.ua