У Києві 11 листопада під час конференції «Ефективні рішення для відбудови енергетичного сектору» обговорили ідею створення в Україні системи «енергетичних консультантів» – перевіреного механізму, який вже ефективно діє в Німеччині, Швеції, Нідерландах та інших країнах. Його мета – підвищити ефективність енергетичних проєктів у громадах і підтримати країну на шляху до децентралізованої генерації на основі відновлюваних джерел енергії.
Енергетичні консультанти – це фахівці, які потенційно зможуть допомагати громадам, бізнесу та ОСББ оптимізувати енергетичні процеси. А саме: проводити аналіз стану об’єктів, готувати технічні завдання, розробляти техніко-економічні обґрунтування і надавати рекомендації щодо підвищення енергоефективності будівель. Наприклад, власник приватного будинку може отримати детальні рекомендації щодо модернізації системи опалення, покращення теплоізоляції чи переходу на відновлювані джерела енергії.
«Наразі багато екологічних громадських організацій виконують завдання, які не є їхньою основною діяльністю, як-от розробка технічної документації чи будівництво сонячних електростанцій. Україні потрібен більш структурований підхід до енергетичних проєктів. Самих лише грантових коштів недостатньо для масштабних змін у секторі. Необхідна система незалежних енергетичних консультантів, які допомагатимуть громадам планувати та впроваджувати такі проєкти», – зазначив Костянтин Криницький, керівник відділу енергетики ГО «Екодія».
Сергій Кондратюк, заступник Житомирського міського голови, поділився досвідом свого міста: «Ми в Житомирі зрозуміли, що нам конче потрібна власна система генерації електроенергії. Наразі ми маємо газотурбінну та газопоршневу установки, монтуємо сонячні панелі на водоканалі, а також сонячні електростанції у двох лікарнях. Такі рішення допомагають не тільки Житомиру, а й усій Україні адаптуватися до енергетичних викликів. Проте без технічних консультантів складно забезпечити успішну реалізацію подібних проєктів. Ми впроваджуємо європейські технології і потребуємо досвідчених спеціалістів, щоб ефективно розвивати енергетично незалежну інфраструктуру».
Як наголосив голова Славутицької міської ради Юрій Фомічев, інститут енергетичних консультантів потрібно розглядати ширше, ніж просто технічний нагляд за будівництвом. Це ті, хто підказує, як оптимально діяти в стратегічному плані. Наприклад, якщо громада робить покрівлю, консультант може порекомендувати одразу встановити сонячну станцію, аби завершити проєкт комплексно.
«На жаль, знайти кваліфікованих спеціалістів у маленьких громадах непросто — з багатьох причин. Частина персоналу сьогодні захищає країну на фронті, а зарплатні очікування значно відрізняються між комунальними підприємствами і великими енергетичними компаніями, як «Енергоатом» чи атомна електростанція, де зарплати починаються від 45 000 гривень. Громаді ж фахівцю пропонувати подібні умови неможливо. Тому роль Держенергоефективності та профільного міністерства має бути ключовою в підтримці енергетичних консультантів. Якщо залишити це питання на рівні місцевого самоврядування, то належного результату досягти буде вкрай складно», — сказав Юрій Фомічев.
На конференції обговорили досвід Німеччини, де система енергетичних консультантів вже працює. У цій країні ці фахівці входять до реєстру Німецького енергетичного агентства (dena), яке отримує державну підтримку. Консультанти проходять спеціалізоване навчання, сертифікацію та працюють на комерційній основі, що дає змогу громадам і бізнесам обирати надійних спеціалістів.
«Нам потрібно вирватися з замкнутого кола, коли росія руйнує енергетичну інфраструктуру, а ми лише замінюємо окремі деталі. Розвиток децентралізованої енергетичної системи може стати рішенням, яке важче зруйнувати і яке дозволить забезпечити сталий перехід до нових стандартів енергетики. Ми бачимо, що громади є надійними партнерами у втіленні таких проєктів, хоча наші можливості їх підтримувати обмежені. У Німеччині вже функціонує система енергетичних консультантів, і ми готові поділитися своїм досвідом з Україною», – пояснив Сіріак Масюе, представник Федерального міністерства економіки та захисту клімату Німеччини, відповідальний за Німецько-українське енергетичне партнерство.
За його словами, Німеччина вже надає фінансову підтримку для «зелених» проєктів в Україні, зокрема для муніципальної інфраструктури, шкіл та лікарень. Ці проєкти довели свою ефективність, однак для довгострокового розвитку потрібні системні підходи та залучення приватних інвестицій, адже державний бюджет має обмежені можливості.
Конференція стала майданчиком для обміну досвідом щодо успішних рішень для відновлення енергетики України та перспектив створення систем накопичення енергії. Також були представлені рекомендації від українських громадських організацій щодо створення системи енергетичних консультантів. Учасники обговорили можливості фінансування цих ініціатив через донорську підтримку, зокрема з боку Німеччини.
Повний запис конференції доступний на нашому youtube-каналі: