Довгоочікувана перемога як для активістів, так і українців! Минулої п’ятниці Мінюст зареєстрував Методику визначення зон, вразливих до накопичення нітратів.
Ця методика – це початковий крок для впровадження Нітратної Директиви ЄС, суть якої захист вод від забруднення, спричиненого нітратами з сільськогосподарських джерел.
Яка проблема з нітратним забрудненням?
Джерелами нітратного забруднення є надмірне й ненормоване внесення добрив, неправильне зберігання відходів тваринництва, каналізація тощо. При недотриманні правил поводження з добривами, їх може вимивати з полів чи ферм до водних ресурсів, що призводить до збільшення концентрацій азотовмісних сполук у воді. У надмірних кількостях нітрати є токсичними для людей і довкілля.
Як допоможе Методика?
Методика допоможе визначити території, які є вразливими, тобто де існує ризик для вимивання добрив у водні ресурси. Як підземні, так і поверхневі (ставки, річки). Для цих територій розроблять плани заходів для скорочення рівня забруднення нітратами та спеціальні правила внесення добрив.
Що потрібно робити далі?
Необхідно визначити ці зони, вразливі до накопичення нітратних сполук, прийняти Правила щодо забезпечення родючості ґрунтів, які будуть обов’язкові до виконання в межах цих зон, а також налагодити ефективну систему моніторингу і контролю за дотриманням цих Правил.
Як експедиція “У пошуках чистої води” може допомогти?
Ми збираємо актуальну інформацію щодо забруднення вод нітратами, а також іншими сполуками в межах 10 територіальних громад. Це допоможе нам зібрати дані про проблему забруднення нітратами у населених пунктах, а також актуалізувати питання моніторингу якості води у межах громад. Аби ми передали у громади не тільки знання, але і валізки з реагентами, підтримайте нашу Експедицію фінансово >>> Збери команду Екодії в експедицію
Екодія з 2018 року активно досліджує і просуває проблему нітратного забруднення і впровадження Нітратної Директиви. За 3 роки ми провели численні дослідження, громадський моніторинг, брали участь у робочих групах і зустрічах з чиновниками.