25 березня міжнародна організація Енергетичне Співтовариство презентувала аналітичний огляд проблеми прямого і непрямого дотування вугільного сектору у договірних країнах, серед яких є й Україна. Дослідження показало, що уряди цих країн і досі витрачають велику частину грошей платників податків на продовження залежності від найбруднішого виду палива – вугілля.
Так, в нашій країні за 2015-2017 роки загальна сума прямих дотацій у сектор склала більш ніж 7 мільярдів грн, а непряме дотування – 27 мільярдів грн.
“Вугілля стає перешкодою для Договірних Сторін Енергетичного Співтовариства на їхньому шляху приєднання до Європейського Союзу, – йдеться у висновках дослідження. – Так само, як і країнам ЄС, іншим Договірним Сторонам варто визначити свої стратегії низьковуглецевого розвитку до 2050 року для досягнення нульових сукупних викидів парникових газів. Країни мають швидко прибрати прямі дотації, […], встановити ціну на викиди СО2 та забезпечити відповідність граничним викидам, що встановлені нормами Енергетичного Співтовариства для вугільних електростанцій”.
“ 2013 році розмір прямих дотацій з Держбюджету перевищував 14 мільярдів гривень. Після початку війни на Сході України ⅔ функціонуючих державних шахт залишилися на окупованій території, відтак сума відрахувань відчутно зменшилася, – коментує експерт Екодії Костянтин Криницький. – Проте останні декілька років ми спостерігаємо поновлення тенденції щорічного зростання витрат. Кабмін обгрунтовує це необхідністю підтримки вугільної галузі, як основи енергонезалежності держави, ігноруючи наявні чисті альтернативи”.
У дослідженні також проведено оцінку непрямого дотування за рахунок несплати (чи у випадку України – критично недостатньої сплати) за викиди парникових газів. Вугільні станції продукують найбільшу кількість СО2, який потрапляє в атмосферу і призводить до глобальної зміни клімату. Саме тому операційні витрати таких станцій мають включати податок на викиди.
У країнах Європейського Союзу з 2018 року ціна дозволу на викиди складає близько 20 євро за тонну СО2 і очікується, що вона буде зростати. В Україні ж податок у 67 разів менший: з 2019 року він складає лише 10 грн за тонну СО2.
Україна як договірна сторона Енергетичного Співтовариства має зобов’язання позбутися будь-яких дотацій в енергетичному секторі для того, щоб забезпечити вільну конкуренцію на ринку і не давати одним компаніям несправедливої переваги над іншими.
Водночас виробництво електроенергії з вугілля стає все дорожчим у порівнянні з відновлюваними джерелами енергії (ВДЕ).
Коаліція громадських організацій за 100% чистої енергії в Україні, до яких входить Екодія, ініціювали звернення до лідерів та членів політичних партій із вимогою відстоювати перехід України на 100% ВДЕ до 2050 року.
Для додаткової інформації звертайтесь:
Валентин Пугачов
v.pugachov@ecoact.org.ua
+38 066 545 14 88
Матеріали по темі:
Офіційний реліз Енергоспівтовариства.
Посилання на дослідження.