З перших днів повномасштабного вторгнення російської федерації в Україну атаки по українських об’єктах ядерної інфраструктури та захоплення атомних електростанцій (АЕС) стали важливими пунктами російської «спеціальної операції» в Україні. Зокрема, Запорізька АЕС знаходиться під окупацією армії рф протягом 6 місяців, а уся Європа балансує на межі нової ядерної катастрофи. Від першого дня захоплення на майданчику станції перебувають близько 500 військовослужбовців, військова техніка і зброя, а також персонал «Росатому», російської держкорпорації з атомної енергії.
Такі дії росії є безпрецедентними актами ядерного тероризму, та потребують жорсткої реакції світової спільноти, оскільки безкарність країни-агресорки ставить під сумнів ефективність наявного міжнародного режиму ядерної безпеки.
За міжнародним законодавством і відповідно до вимог Міжнародного агентства з ядерної енергії (МАГАТЕ), атомні електростанції та інші ядерні установки – це об’єкти мирного використання ядерної енергії, які в жодному разі не мають зазнавати військових нападів. Дії росії є прямим порушенням Женевської конвенція 1949 року та її додаткових протоколів, які регулюють перебіг збройних конфліктів і вимагають захисту таких небезпечних об’єктів як АЕС. Окрім того, рф порушила статут і принципи Організації Об’єднаних Націй (ООН), статут та основні принципи ядерної безпеки, розроблені МАГАТЕ, а також низку конвенцій та угод щодо ядерної безпеки.
Протягом останнього місяця ситуація на ЗАЕС стрімко погіршується. Місія МАГАТЕ, яка відвідала станцію 1 вересня 2022 року , підтвердила, що принципи безпечної роботи АЕС порушені. Враховуючи кількість зброї, яка наразі знаходиться на території атомної станції, а також неодноразові провокативні обстріли, які уже пошкодили будівлі, обладнання та енергомережі, вірогідність виникнення аварійної ситуації, що може загрожувати довкіллю, життю та здоров’ю населення України та сусідніх країн, надзвичайно висока.
Запорізька АЕС є найбільшою у Європі. Окрім 6 атомних ректорів загальною потужністю 6 000 МВт, на території станції знаходиться сухе сховище відпрацьованого ядерного палива. У реакторах ЗАЕС і сховищі відпрацьованого палива знаходиться до 18 000 паливних збірок, тоді як на ЧАЕС у момент аварії було близько 2000 збірок. Таким чином, ймовірні наслідки аварії на електростанції в Енергодарі можуть бути набагато більшими, ніж у Чорнобилі, та можуть завдати значної шкоди довкіллю, зокрема:
- площа зони відчуження буде в рази більшою, ніж у випадку аварії на ЧАЕС (до 30 000 за окремими оцінками Міндовкілля);
- Запорізька область стане не придатною для проживання та сільського господарства;
- викид радіоактивного цезію-137 відбудеться у кількостях, небезпечних для здоров’я людей, ґрунтів, водойм, на Україну припаде основна частина викидів;
- забруднене на десятиліття Дніпро;
- транскордонне забруднення територій росії, білорусії та країн Європи, у залежності від погодних умов та напрямку вітру;
- втрати здоров’я серед населення та ліквідаторів через викид радіоактивного цезію-137 у кількостях, небезпечних для здоров’я людей,;
- різке зростання кількості внутрішньо переміщених осіб з територій, що зазнають радіоактивного забруднення
Зупинити агресора необхідно негайно. Проте на сьогодні у системі стандартів МАГАТЕ немає документів, які регламентують питання безпеки ядерних установок в умовах війни, у випадку їх захоплення чи ядерного тероризму, пов’язаного із захопленням ядерних матеріалів. Більше того, попри напад на Україну, рф має прямий доступ до МАГАТЕ через своїх громадян, які працюють в агентстві, а також лишається активним гравцем на ринку атомної енергетики, будуючи нові енергоблоки в країнах Європи та Азії.
Зважаючи на викладене вище, ми закликаємо:
- ООН: вжити негайних необхідних заходів для деокупації ЗАЕС, відновлення українського контролю на станції та встановлення безпекової зони довкола ЗАЕС. Виключити росію з ради безпеки ООН, адже це цинізм найвищого рівня – збиратися на засідання за вимогою країни, яка відверто спотворює факти і чинить військові злочини в Україні.
- МАГАТЕ: відкрито визнати дії рф в Україні актами ядерного тероризму, усунити громадян росії та білорусії від прийняття рішень та виключити росію з Ради керуючих МАГАТЕ; розробити додаткові стандарти безпеки ядерних об’єктів на випадок військових дій.
- Міжнародну спільноту: запровадити санкції проти російської атомної галузі та повністю скасувати наукову, технічну та комерційну співпрацю з рф у ядерній сфері; переглянути та доповнити міжнародні Конвенції, угоди та гарантії у сфері ядерної безпеки, зважаючи на необхідність захисту ядерних установок у разі війни.