До 2035 року Україна може перейти на 31% чистої енергії (ВДЕ) навіть при помірних темпах зростання. Це на шість відсотків більше, ніж передбачено у затвердженій 2017 року Енергетичній стратегії України, яка з розвитком нових технологій та без постійного оновлення втрачає свою актуальність.
Про це заявив аналітик Інституту економіки та прогнозування НАН України Олександр Дячук під час представлення результатів моделювання сценаріїв Енергетичної стратегії України для чиновників та громадськості 28 березня. Подію ініціювало Міністерство енергетики та вугільної промисловості за підтримки Українсько-Данського енергетичного центру.
За даними моделювання, проведеного науковцями, добудова третього атомного блоку на Хмельницькій АЕС до 2030 року не є потрібною для споживання електроенергії українцями. Результати показують, що у разі досягнення цілей Енергостратегії, вже наявні блоки АЕС будуть завантажені не повністю. А після 2035 року Україні знадобиться заміна діючим атомним блокам, які через застарілість будуть виводитися з експлуатації. Нове будівництво атомних блоків є менш обґрунтованим з огляду на їх високу вартість та більшу економічну доцільність відновлюваної енергетики. (Ознайомитися детальніше з ризиками проекту добудови третього і четвертого блоків ХАЕС)
Серед інших важливих висновків моделювання:
- Якщо ми не будемо розвивати ВДЕ, то після 2035 року нам доведеться використовувати більш дорогу та брудну вугільну генерацію, щоб забезпечити свої енергопотреби після закриття застарілих атомних станцій. Це суттєво вплине на вартість та споживання електроенергії в Україні, а також спричинить збільшення викидів парникових газів в атмосферу.
- Розвиток відновлюваної енергетики не потрібно обмежувати, адже сучасні технології значно його здешевлюють. Робота сонячних та вітрових станцій залежить від погодних умов, тому важливо мати системи для прогнозування виробітку енергії та накопичувальні потужності, які б акумулювали надлишок на піку сонячної та вітрової активності. Ці технології та заходи сприятимуть надійному зростанню відновлюваної енергетики та балансу всієї енергосистеми .
- Розвиток енергетики та дотичних секторів необхідно планувати на кілька десятиліть наперед, враховуючи потребу у відповідності енергетичної політики задекларованій урядом низьковуглецевій стратегії. Наразі стратегічно важливі питання розвитку енергетичного сектору на перспективу 2050 року не визначені, адже Енергетична стратегія окреслює головні засади лише до 2035 року.
“Важливо вже зараз прийняти державне рішення щодо того, куди ми хочемо рухатися: у майбутнє разом з більш безпечною та сталою відновлюваною енергетикою чи назад у минуле з викопними джерелами та їх негативними наслідками для людей та довкілля. Ми знаємо, що перехід України на 91% відновлюваних джерел енергії до 2050 року є не лише можливим, але й економічно доцільним. І це напряму пов’язано з готовністю держави розвиватися, впроваджувати амбітну кліматичну політику та йти у ногу з провідними країнами світу”, – Тетяна Астахова, кампейнерка з розвитку відновлюваних джерел енергії, ГО “Екодія”.
Коаліція громадських організацій за 100% чистої енергії в Україні, до яких входить Екодія, ініціювали звернення до лідерів та членів політичних партій із вимогою відстоювати перехід України на 100% ВДЕ до 2050 року.
Для додаткової інформації звертайтесь:
Валентин Пугачов
v.pugachov@ecoact.org.ua
+38 066 545 14 88