З кожним роком все більше громад стикаються з негативними наслідками зміни клімату. У рамках міжнародної ініціативи “Угода мерів” населені пункти в Україні та світі створюють плани зі скорочення викидів парникових газів, розвитку енергоефективності, оцінки вразливості та впровадження заходів з адаптації. Це допоможе громадам пом’якшити та підготуватися до наслідків зміни клімату.
Один з перших населених пунктів в Україні, який розробив план дій з адаптації до зміни клімату ще у 2015 році – село Орлівка Одеської області. Вже сьогодні Орлівка потерпає від зменшення кількості води та небезпечних природних явищ: посух, ураганів, сильних дощів та повеней у різні сезони.
Забруднення та зменшення кількості води негативно впливають на екосистему водно-болотного угіддя міжнародного значення “Озеро Картал” – водойми заростають очеретом та болотяними рослинами.
У 2017 році в Орлівку на територію екопарку “Картал” перевезли буйволів із Закарпаття. Буйволи з’їдають надлишкову рослинність та створюють коридори в очереті. Так вони уповільнюють замулення проток. Також в екопарку висадили 2 гектари верби, яку можна використовувати як паливо для енергоощадного котла у будинку культури. Дерева створюють затінок під час спеки, а при повенях стовбури верби слугують притулком для багатьох тварин, які ховаються на них від потоків води.
Раніше розведення буйволів та вирощування верби були традиційними практиками на території Орлівки, але з часом занепали. Експерти вирішили повернутися до попереднього досвіду. Це так звані природоорієнтовані рішення – коли із проблемою борються через стале управління природними екосистемами.
Окрім користі для екосистем, буйволи мають й інші переваги для громади. Олег Дьяков, менеджер проектів НУО “Центр регіональних досліджень”, розказує: “Результати дуже цікаві: тільки за перший рік в маловідоме село завітали понад 2000 відвідувачів, зацікавлених в екопарку і в буйволах. Школярі активно долучалися до підтримки екопарку у гарному стані, проходили відкриті заняття, екскурсії тощо. Були й закордонні відвідувачі”.
На жаль, через зміни клімату виник ризик для тварин. У грудні 2020 року буйволів довелося вивезти з Орлівки. Сильні посухи 2 роки поспіль, коли висихали всі водойми і протоки на території екопарку, призвели до нестачі природної іжі для буйволів. А коштів для закупівлі корму у місцевої влади немає.
Наразі частину буйволів перевезли в Природно-етнографічний парк «Тарутинський степ», а частину на острів Єрмаков в дельті Дунаю. Але у майбутньому планується відновлення стада водяних буйволів на озері Картал – все буде залежати від можливостей забезпечення їхньої безпеки та догляду.
Цей приклад показує, що без системних дій та підтримки на державному рівні заходи з адаптації одного населеного пункту не будуть ефективними на 100%. Саме тому Україні потрібна амбітна політика адаптації та пом’якшення зміни клімату. Україна зараз переглядає свій Національно визначений внесок, який встановить ціль зі скорочення викидів парникових газів до 2030 року. Для протидії зміні клімату важливо, щоб ця ціль була амбітною. Ви теж можете вплинути на рішення держави – написавши звернення до Кабміну або Міністерств.
Фото Mykhailo Nesterenko