Відмова Світового банку від фінансування газу та нафти стала найгучнішою заявою на кліматичному самміті One Planet Summit, що відбувся 12 грудня в Парижі, та є серйозним сигналом для України переглянути своє ставлення до викопного палива.
Згідно до заяви Світового банку, одна з найпотужніших у світі фінансових організацій вже з 2019 року перестане вкладати кошти у проекти, пов’язані з викопним паливом. Виключенням стануть лише випадки видобутку газу в найбідніших країнах, де є явна вигода в плані доступу до енергії малозабезпеченого населення і проект відповідатиме цілям Паризької кліматичної угоди. Таке рішення Світового банку стало можливим, зокрема, завдяки тиску громадськості з усього світу в рамках кампанії Big Shift, яка була ініційована мережею Climate Action Network в кооперації з багатьма іншими організаціями.
Крім того, під час самміту, ще 7 країн та 24 світові кампанії приєдналися до глобального міжнародного альянсу «Powering Past Coal Alliance». Таким чином, вже 26 країн та 8 регіонів світу заявили про відмову від вугілля до 2030 року і перехід на відновлювані джерела енергії. Країни та інші гравці, що увійшли до альянсу, підтримують мораторій на будівництво нових вугільних електростанцій, поступове згортання існуючої вугільної промисловості та пріоритетне спрямування фінансових потоків на розвиток відновлюваної енергетики та підвищення енергоефективності.
“Cпалення нафти, вугілля та газу є головним джерелом викидів парникових газів, що спричинюють зміну клімату та її катастрофічні наслідки. Відмова Світового банку від фінансової підтримки викопного палива – це серйозне рішення глобального рівня, і подібних сигналів стає все більше. Україні варто всерйоз задуматися про перспективи подальшого використання викопного палива і наслідків цього”, – говорить координаторка кампанії з питань зміни клімату ГО “Екодія” Соф’я Садогурська.
В той час, коли у світі спостерігається тенденція переходу на відновлювані джерела енергії, Україна поки не спішить відмовлятися від використання викопного палива. В офіційній Енергетичній стратегії до 2035 року запланована сукупна частка газу, нафти та вугілля в постачанні енергії становить 50%. Однак альтернатива для України існує. Нещодавно презентований Сценарій звіту “Перехід України на відновлювану енергетику до 2050 року” показав, що наша країна може перейти на 91% відновлюваних джерел енергії вже до середини цього століття.
Контакти для додаткової інформації:
Соф’я Садогурська
Координаторка кампанії з питань зміни клімату ГО “Екодія”
Тел.: +380 68 790 21 18