Однією з найактуальніших проблем Європейського Союзу у боротьбі зі зміною клімату є спалювання бурого вугілля, особливо в країнах так званого “вугільного трикутника” – Німеччині, Польщі та Чехії. Результати нового дослідження німецького аналітичного центру Agora свідчать, що скоординована відмова від використання бурого вугілля до 2032 року технічно можлива та економічно вигідна.
Моделювання показало, що швидша відмова від бурого вугілля у “вугільному трикутнику” зменшить оптові ціни на електроенергію. Це відбудеться, якщо замінити вугільні потужності відновлюваними джерелами, оскільки експлуатаційні витрати на вітрові та сонячні електростанції набагато нижчі, ніж на ті, які працюють на викопному паливі.
Окрім того, відмова від енергії з бурого вугілля значно знизить викиди СО2. Якщо держави “вугільного трикутника” виконуватимуть вже прийняті політики, то, викиди парникових газів від енергетичного сектору можуть зменшитися на третину у 2030 р. Однак із більшим амбітним і не менш реальним сценарієм, відмовляючись від бурого вугілля до 2032 року, вони знизяться вполовину відносно сьогоднішнього рівня.
Раніше автори дослідження “Зелені робочі місця для вугільних регіонів” польського аналітичного центру “Instrat” розглядали питання зайнятості після закриття вугільних підприємств в одному конкретному польському регіоні. Вони підрахували, що інвестиції у відновлювану енергетику створять більше робочих місць, ніж зараз є у видобутку та спалюванні бурого вугілля. Державні екологічні інвестиції можуть створити 61 тис робочих місць у Белхатуві. Це в 6 разів більше, ніж нинішня кількість працівників на Белхатовській електростанції.
“Дане дослідження чітко показує, що безболісна відмова від вугілля у країнах ЄС до 2032 року є реальною. Щоб успішно здійснити справедливу трансформацію вугільних регіонів, Україна також повинна мислити амбіційно та стратегічно. Більшість державних шахт країни вже збиткові. Тому замість того, щоб постійно доплачувати за них, необхідно трансформувати енергетичний сектор. Це дозволить не просто створити нові робочі місця, а й допоможе у глобальній боротьбі із кліматичною кризою”, – коментує Анна Богушенко, фахівчиня з питань енергетичної політики ГО “Екодія”.
Контакти для додаткової інформації:
Олександра Хмарна, okh@ecoact.org.ua