На атомній електростанції Вогтль у США 18 вересня зупинили атомний реактор компанії Westinghouse через проблеми з клапаном в системі охолодження.
Цей інцидент стався на тлі планів України щодо закупівлі дев’яти нових енергоблоків у цієї компанії для будівництва АЕС, зокрема на Рівненській та Чигиринській атомних станціях.
Згідно зі звітом Комісії з ядерного регулювання США (NRC), на недавно введеному в експлуатацію реакторі Вогтль № 3 зафіксовано кілька збоїв, що призвело до ручної зупинки реактора двічі за останні три місяці. Останній інцидент стався 18 вересня 2024 року, піднявши питання щодо пасивної безпеки реактора.
«Це ставить під сумнів основну перевагу «реакторів нового покоління AP1000», які, за заявами виробника, можуть автоматично охолоджуватись у випадку аварії без активного втручання», – коментує Артем Колесник, фахівець з енергетичної політики ГО «Екодія».
Як він зазначає, ці проблеми відображають історичні невдачі Westinghouse, яка оголосила про банкрутство у 2017 році після серйозних затримок та перевитрат на проєкти, зокрема на будівництво енергоблоків Вогтль у штаті Джорджія. Прогнозована вартість цього проєкту зросла з 14 млрд до понад 30 млрд доларів, а перший реактор запрацював лише у 2023 році замість запланованого 2013-го.
«Зважаючи на постійні технічні проблеми з реакторами AP1000 та попередні невдачі Westinghouse, Україна повинна шукати альтернативи атомній енергетиці, інвестуючи в більш стійкі та гнучкі рішення для забезпечення енергетичної незалежності», – наголошує Артем Колесник.
За його словами, Україні варто зосередитись на розвитку децентралізованої генерації, яка дозволить підвищити стійкість енергосистеми вже зараз.