Забруднення повітря в Україні є причиною найбільшої кількості передчасних смертей серед усіх країн континенту. Про це йдеться в новому звіті мережі CEE Bankwatch “Вплив енергетичного сектору України на якість повітря”.
Однією з основних причин забруднення повітря в Україні є виробництво енергії. І найбільший забруднювач у цьому секторі – вугільні електростанції. Вони виробляють близько 30% електроенергії в країні.
Всі наявні вугільні потужності в Україні спроектувала радянська влада, а будівництво “найновіших” ТЕС завершилось у 1976 році. Більшість з них працюють без справних пилових фільтрів і жодна не оснащена обладнанням з видалення оксидів сірки та азоту. А оскільки частина вугільних потужностей також використовуються для виробництва тепла для опалення, такі станції знаходяться в густонаселених районах міст або поблизу них. Це становить ще більшу небезпеку для здоров’я людей.
На жаль, проблема забруднення повітря в Україні не отримує належної уваги на національному та міжнародному рівнях. Система моніторингу якості повітря в Україні застаріла, вона не дозволяє накопичувати дані в єдиному цифровому форматі та переглядати їх в режимі реального часу.
При цьому, міжнародне співтовариство допускає продовження термінів роботи для основних забруднювачів в Україні. Зокрема, рада міністрів Енергетичного Співтовариства й Європейська Комісія дали уряду України шість додаткових років для приведення електростанцій, включених до Нацплану скорочення викидів від великих спалювальних установок (НПСВ), у відповідність до вимог Директиви про промислові викиди.
Водночас Україна затягує реалізацію заходів щодо скорочення викидів. В липні 2019 року уряд схвалив зміни до НПСВ, що встановлюють більший граничний термін для модернізації певних великих спалювальних установок (ВСУ). Ці зміни не були погоджені з Секретаріатом Енергетичного Товариства.
Крім цього, Україна зобов’язана надавати Європейському агентству з охорони довкілля звіти про викиди забруднюючих речовин від ВСУ. Однак звітні викиди від деяких ТЕС (Бурштинська, Курахівська, Добротвірська, Ладижинська) до точної цифри відповідають граничним межам, встановленим у Національному плані скорочення викидів. Така ідеальна випадковість піддає сумніву достовірність даних.
Що має зробити уряд, щоб зробити повітря в країні чистішим?
Уряд України мусить вжити конкретних заходів щодо зменшення викидів від найбільших джерел забруднення повітря – об’єктів теплової енергетики:
- Уряд України повинен якнайшвидше вирішити проблему невідповідності електростанцій вимогам НПСВ і зберегти рівень викидів у межах індивідуальних допустимих значень. Для цього, зокрема, варто скоротити години експлуатації у періоди пікового забруднення атмосфери.
- Уряд України повинен скасувати всі плани щодо будівництва нових вугільних електростанцій. Владі слід відмовитись від надання державних гарантій під будівництво нового енергоблоку на Слов’янській ТЕС.
- Українські природоохоронні органи повинні забезпечити ретельний моніторинг забруднення повітря у місцях, де спостерігаються високі рівні викидів внаслідок видобування і спалювання вугілля, а також надавати громадськості доступ до цих даних.
- Всі вугільні електростанції повинні запровадити постійний моніторинг викидів і публікувати отримані дані онлайн у вільному доступі.
- Органам державної влади варто розробити довгострокові плани, які підтримуватимуть розвиток відновлюваних джерел енергії, енергоефективності, електрифікації всіх видів транспорту, а також контролюватимуть дотримання стандартів якості повітря в населених пунктах.
Контакти для додаткової інформації:
Валентин
0665451488
vp@ecoact.org.ua