28 жовтня у Львові відбувся круглий стіл, присвячений розвитку нових секторів економіки у вугільних громадах Львівської та Волинської областей. На заході презентували, зокрема, дослідження інвестиційного потенціалу цього регіону, проведене за ініціативи Екодії. А фахівці, представники уряду та громадських організацій мали змогу обговорити можливості розвитку нових секторів економіки цих громад, аби зменшити шкоду від згортання вугільної промисловості.
Повний запис круглого столу можна переглянути на нашому youtube-каналі.
Зокрема, дослідження показало, що обидва вугільні мікрорегіони мають значний логістичний потенціал завдяки близькому кордону з Польщею. Також серед перспективних напрямків виділили сільське, лісове та рибне господарство, переробку відходів, креативні індустрії, а також відновлювану енергетику.
Європейський досвід також показує, що успішною стратегією справедливої трансформації вугільних регіонів є перехід до відновлюваної енергетики, що може створити нові зелені робочі місця — тобто такі, робота на яких сприяє захисту довкілля. Добувна промисловість пропонує найменше зелених робочих місць як за кількістю, так і за часткою.
Андрій Андрусевич з ресурсно-аналітичного центру «Суспільство і довкілля» представив результати оцінки потенціалу створення зелених робочих місць у вугільних громадах. На сьогодні у Львівській та Волинській областях їх налічується близько 121,5 тисяч, а зелена повоєнна відбудова на території цих областей створить ще близько 10 тисяч зелених робочих місць.
Крім цього, розвиток відновлюваної енергетики дозволить громадам заощаджувати кошти та ставати більш енергонезалежними. Наприклад, за підтримки Екодії організація RePower Ukraine провела дослідження сонячного потенціалу муніципальних будівель Нововолинської, Литовезької та Поромівської громад Волинської області.
Аналіз виявив, що у самій лише Нововолинській громаді можливо встановити 520 кВт додаткової генерації сонячної енергії на цих будівлях, що дозволить заощадити до 4 млн грн на вартості електроенергії. Його результати також представили під час обговорень на круглому столі.
«Відновлювана енергетика та енергоефективність необхідні як для підсилення енергетичної стійкості громад, так і для розвитку їх економіки. Особливо це актуально для вугільних регіонів, які роками залежали від однієї галузі і стоять на порозі суттєвих змін, водночас в них можливо розвивати місцеве виробництво елементів обладнання чи ланцюги постачання для розвитку нових галузей, а саме для відновлюваних джерел енергії та енергоефективного обладнання. Для сталого повоєнного відновлення усієї країни розвиток цих галузей має бути пріоритетним в енергетичній політиці», — говорить Анастасія Бушовська, фахівчиня з енергетичної політики ГО Екодія.
Аби ж покращити інвестиційний клімат, автори дослідження рекомендують громадам покращувати інвестиційний імідж та проводити інформаційні кампанії, регіонам — включати заходи справедливої трансформації вугільних громад у загальний план розвитку та забезпечувати промоцію регіонів та громад, а державі визначити чіткі плани та розробити стратегії, за якими буде здійснюватись відмова від вугілля до 2035 року. Детальніше із дослідженням можна ознайомитися тут.
Круглий стіл став платформою для обміну думками та ідеями щодо сталого розвитку вугільних громад, відкриваючи нові перспективи для їхньої справедливої трансформації та залучення інвестицій у «зелені» проекти.
Захід організовано у співпраці з GIZ Ukraine у межах проєкту «Нова енергія – сприяння діалогу для сталого розвитку українських вугільних регіонів» реалізується партнерськими організаціями Germanwatch, Центром екологічних ініціатив «Екодія», Луганським обласним правозахисним центром «Альтернатива» за підтримки Федерального міністерства економіки та захисту клімату Німеччини