Екодія неодноразово підтримувала ГО, що працюють на місцевому рівні, у втіленні проєктів, які допомагають українським громадам ставати кліматично стійкішими — розробляючи ефективніші кліматичні політики, оцінюючи вразливість громади до зміни клімату, обираючи заходи з адаптації до цієї зміни.
Ми продовжуємо надавати посильну підтримку і зараз, оскільки поруч із війною та атаками росії, тривають процеси відновлення та пошуку нових шляхів розвитку у громадах, які були звільнені чи постраждали менше. Зокрема восени 2022 Екодія підтримала чотири ГО, які впродовж шести місяців втілювали проєкти, присвячені заходам із адаптації до зміни клімату.
Нещодавно ми стартували з новою програмою підтримки і відібрали 10 громадських організацій, які протягом пів року будуть реалізовувати проєкти за принципами Зеленого відновлення. Про що ці проєкти та у яких саме містах і громадах України будуть втілені — розповідаємо далі.
Географія громад, у яких реалізуються проєкти
Поруч із природою: простір біорізноманіття у Краснокутську Харківської області, Українська природоохоронна група (УПГ)
Організація вирішила продовжити роботу в Краснокутській громаді, для якої раніше (і теж за підтримки Екодії) розробила рекомендації до Плану повоєнного відновлення. Цього разу УПГ перейде до власне втілення частини рекомендацій — тих, що пов’язані зі створенням просторів біорізноманіття і газонів з різнотрав’ям.
Щоб цей досвід можна було використати в інших громадах, УПГ також підготує інструкції зі створення простору біорізноманіття із кресленнями, фотографіями проміжних етапів і переліком необхідних матеріалів.
“Знати, щоб відбудувати!” Зелені рішення для відновлення міста Запоріжжя, ГО Екосенс
Запорізька організація Екосенс продовжує активно просувати важливі кліматичні рішення у своєму місті. У проєкті “Знати, щоб відбудувати” команда зосередиться на роботі з ОСББ, працівниками сектору ЖКГ та підприємцями . Для цих аудиторій зокрема будуть проведені лекції та розроблено інформаційні роздаткові матеріали.
Крім того, Екосенс проведе показове озеленення прибудинкової території з використанням ПОР, врахувавши кліматичні особливості Запоріжжя.
Протягом проєкту організація також надасть профільному департаменту Запорізької міської ради рекомендації щодо врахування зеленої складової у Плані відновлення та Програмі соціально-економічного розвитку міста на 2024 рік.
Дослідження водних об’єктів та аналіз впливу компостування у Люботині Харківської області, ГО “Центр громадських та медійних ініціатив”
У межах цього проєкту Центр досліджуватиме якість води у щонайменше 10 ставках, 5 колодязях та 2 річках на території Люботинської міської громади. За результатами досліджень команда підготує рекомендації для громади, а також створить інтерактивну мапу, що міститиме дані про стан води у проаналізованих об’єктах. Крім того, запланована інфокампанія, яка ознайомить різні аудиторії громади (місцеві жителі, ОМС тощо) із впливом антропогенних, воєнних, кліматичних факторів на стан води.
Ще одне завдання, яке прагне реалізувати Центр під час проєкту, — на прикладі 10 громадських компостерів у Люботині дослідити вплив компостування на зменшення парникових газів.
План дій сталого енергетичного розвитку і клімату для Теофіпольської громади Хмельницької області, ГО “Хмельницький енергетичний кластер” (ХЕК)
Фахівці ХЕК розроблять План дій сталого енергетичного розвитку та клімату (ПДСЕРК) для Теофіпольської територіальної громади на Хмельниччині. Цей документ зокрема передбачатиме скорочення викидів у громаді на 35% до 2030 року.
Потенційні проєкти, які ввійдуть до ПДСЕРК, визначатиме робоча група з-поміж представників громадськості, бізнесу і влади. Щоб максимально поширити інформацію про ці проєкти, ХЕК планує публікації в локальних ЗМІ, соціальних мережах та на сайті Теофіпольської селищної ради. Перед прийняттям ПДСЕРК на сесії селищної ради відбудеться його публічна презентація з обговоренням.
Крім того, ХЕК допоможе громаді приєднатися до ініціативи “Угода Мерів” і Коаліції “Енергетичний перехід”.
Оцінка вразливості Долинської громади Кіровоградської області до зміни клімату та рекомендації щодо заходів з адаптації та зеленого відновлення, ГО “Центр міжнародного співробітництва і впровадження проектів” (ЦМСВП)
Головне завдання цього проєкту — підготувати оцінку вразливості Долинської МТГ до зміни клімату. За результатами оцінки, команда Центру сформує для громади рекомендації стосовно заходів з адаптації та зеленого відновлення.
У процесі втілення проєкту організація прагне об’єднати всі служби, підприємства, сервіси, бізнес, громадськість Долинської громади, щоб досягти системного підходу в пошуці рішень з адаптації до кліматичних змін.
Збереження заплави річки Ірпінь як важливий елемент відновлення Ірпеня за зеленими принципами, ГО УЕК “Зелена Хвиля”
Організація планує розробити документ із обґрунтуванням необхідності надати заповідний статус територіям у межах заплави річки Ірпінь.
Координатори від “Зеленої Хвилі” також планують провести серію зустрічей з громадою — для обговорень потреби збереження заплави річки Ірпінь, а також для лекцій про роль заповідних територій у кліматичній стійкості громад.
Окрім документу-обґрунтування, організація також підготує окрему брошуру про цінність заплави річки Ірпінь.
Розробка рекомендацій до “Програми комплексного відновлення території Бучанської міської територіальної громади” з урахуванням принципів зеленого відновлення, ГО “Я – Бучанець”
Команда проєкту розроблятиме пропозиції, засновані на принципах зеленого відновлення, до ключового документу, за яким буде здійснюватися відбудова Бучанської МТГ. Представники організації також ввійшли до Робочої групи при Бучанській міськраді, яка працює над згаданою Програмою.
ГО планує систематизувати свою роботу з моніторингу якості води, повітря і зелених зон на території громади та на основі свого досвіду підготувати покрокові рекомендації, які можуть бути використані іншими громадами.
Також команда створить інтерактивну мапу з інформацією про зелені зони в громаді та альтернативні джерела питної води.
Просування Зеленого курсу в місті як вектор зеленого розвитку міста через інтерактивні заходи для молоді, ГО “Він-Ресурс”
Організація запланувала низку активностей, щоб просувати серед містян зелений розвиток Вінниці. Деякі з них:
- Екскурсії для мешканців міста, щоб представити проєкти зі збереження біорізноманіття (“Малі річки”, “Вінницькі луки” тощо).
- Відкриті лекції для містян від представників екологічного бізнесу Вінниці.
- “День зеленого кіно”, під час якого пройдуть покази фільмів про зміну клімату, екологію та вплив війни на довкілля України.
- Перформанс, присвячений екологічним проблемам, у центрі міста.
Підготовка проєкту комплексного відновлення (ПКВ) Покровської селищної територіальної громади з включенням заходів з адаптації та протидії змінам клімату до 2030 року, ГО Фонд “Регіональний центр економічних досліджень та підтримки бізнесу” (РЦЕДПБ)
Проєкт комплексного відновлення, який організація буде розробляти для Покровської СТГ на Дніпропетровщині, включатиме розрахунки енергетичного балансу громади, базового кадастру викидів СО2, заходи з протидії та адаптації до зміни клімату, заходи з екологічної і енергетичної безпеки.
Команда РЦЕДПБ втілюватиме Проєкт у співпраці з представниками громади й місцевої влади. ГО збере пропозиції від громади перед створенням документу, а підготувавши його — представить для розгляду й узгодження з нею.
Відродження естетико-екологічних функцій малих водотоків р. Млинівки (Стебницької) та р. Радчанки на території Івано-Франківської МОТГ, ГО “Інноваційний університет”
Організація планує здійснити комплексну оцінку стану екосистем річок Млинівка і Радчанка (фізико-хімічного складу води, геоморфології, морфометричних характеристик водотоків). Про результати оцінки фахівці проєкту підготують статті для наукових видань, а також презентують їх на відкритих зустрічах із громадою.
Зокрема заплановані громадські слухання щодо важливості відновлення екосистеми згаданих річок та семінар для зацікавлених сторін з Івано-Франківської МОТГ — на тему застосування сучасних екосистемних підходів та методів управління малими річками.
ГО також звернеться до Дністровського басейнового управління водних ресурсів з пропозиціями щодо відновлення екосистеми малих водотоків річок Млинівка і Радчанка.
Проєкти із розвитку міст і громад України за принципами Зеленого відновлення втілюються за фінансової підтримки Федерального міністерства економіки та кліматичних дій Німеччини в рамках проєкту Міжнародної Кліматичної Ініціативи (ІКІ) “Посилення громадянського суспільства в реалізації національної кліматичної політики”. Погляди, наведені в цьому документі, є позицією авторів і не обов’язково мають трактуватися як офіційна думка донорів.