У цій війні росія намагається завдати якнайбільшої шкоди українцям та українкам, тож намагається позбавити нас життєво необхідного. Це стосується і питної води – російська армія знищує об’єкти критичної інфраструктури та очисні споруди, які мали би забезпечувати доступ до чистої води, на територіях, які обстрілює.
До прикладу, з 12-го квітня внаслідок обстрілів Миколаїв залишився без води. Працівники водоканалу виявили прорив у мережі водопостачання, який не було можливості відремонтувати. Місцеві жителі годинами стояли з відрами та пляшками у чергах до джерел. Доводилося розставляти пріоритети, скільки води можна просто випити, скільки витратити на приготування їжі, скільки на гігієну. Для технічних потреб воду брали навіть із річок та зливних канав.
В тимчасово окупованих населених пунктах ситуація іще гірша, а в Маріуполі вже навіть повідомляють про спалах холери – хвороби, що поширюється через забруднені продукти й воду. Тож розповідаємо, як отримати питну воду, якщо доступ до неї обмежений.
Очистка води в домашніх умовах
Навіть найпростіші, на перший погляд, дії допоможуть позбутися багатьох шкідників та забруднювачів у вашій воді. Команда UNICEF підготувала інструкцію з чотирьох кроків, як очистити воду без спеціальних засобів.
Крім кип’ятіння, є ще декілька способів знезаразити воду за допомогою засобів, які можна знайти в будь-якій аптеці – активованого вугілля, йоду чи спеціальних таблеток з активним хлором. Тож якщо ситуація із водою у вашому регіоні нестабільна, радимо запастися цими засобами заздалегідь. Однак будьте уважні та обережні, адже надмірні дози йоду шкідливі для здоров’я. Застосовуючи ці засоби, обов’язково дотримуйтеся рекомендацій від МОЗ.
@ecodiya А у вашій громаді є доступ до питної води? #екологія #еко #ukraine #україна #чиставода ♬ Ой, хто п'є, тому наливайте – Борис Сичевський
Очистка води для потреб громади
Якщо у вашої громади є можливості, вирішити проблеми з водою можна і більш системно за допомогою мобільних станцій очистки. Такі станції здатні зробити безпечною для пиття навіть звичайну річкову воду і забезпечити потреби тисяч людей.
В середині березня представники американської компанії, що займається постачанням таких станцій, передали Екодії три такі станції як гуманітарну допомогу українцям. Кожна з них очищає до 1500 л/год — цього достатньо для мінімальних базових потреб 30 тисяч людей на добу.
В першу чергу ми вирішили підтримати одну з шахтарських громад — Торецьк, який залишився без води ще 25-го грудня 2021 року. Знайти водія та машину на цей напрямок виявилося найскладнішим заданням з усіх, які стояли перед нами у цьому проєкті. Двоє водіїв погодилися відвезти вантаж, проте досить швидко відмовилися. Достатньо було лише усвідомити, що Торецьк знаходиться зоні бойових дій. На третій день пошуків знайшлася смілива людина — Валерій Ковальчук, який і доставив станцію.
Ще дві станції отримав Миколаїв. Всі пристрої вже підключені та забезпечують людей якісною питною водою. Там вони працюють на потреби військових, а у Торецьку — для місцевої лікарні та місцевих жителів.
Дякуємо всім, хто долучився до цього проєкту: водіям Валерію Ковальчуку та Миколі Маймескулу, перевізнику Олексію Пасюті, голові ГО “Центр Екологічного консалтингу та аудиту” Оксані Волоско-Демків, президенту Канадської торгової палати в Угорщині Ніколасу Сарварі, а також Ніколе Шпрінгер, Карін Кішелевскі та Адаму Кобелю.