Екодія посилює зв’язки з європейським громадянським суспільством та продовжує просувати інтереси України на європейському рівні.
16-18 квітня 2024 року в Брюселі ми взяли участь у Загальних Зборах Climate Action Network Europe (CAN Europe). Це найбільша мережа кліматичних організацій у Європі, яка об’єднує понад 200 членів у 40 країнах. Екодія разом з українськими ГО “Екоклуб” та “Razom we stand” також приєдналися до події.
Чому участь в CAN Europe важлива?
Оскільки Україна продовжує свій євроінтеграційних шлях, наша кліматична та енергетична політика також наближатиметься до європейських стратегій, цілей та законів. Українська громадськість має допомогти прискорити євроінтеграційні реформи, а також підготувати суспільство до поступового наближення до амбітнішої кліматичної політики.
Мапа країн, організації з яких входять до CAN Europe
Що відбувалося на Загальних Зборах CAN Europe?
Головний фокус загальних зборів – це, як правило, подальший стратегічний розвиток мережі. Та, крім того, учасники й учасниці мали змогу долучитися до воркшопів на тему відновлювальної енергетики, зв’язку між скороченням викидів парникових газів і використання сировини (raw materials), посилення кліматичного руху та голосів CAN Europe, міжнародних кліматичних фінансів та інших питань.
Перед початком офіційної частини зборів члени мережі мали змогу відвідати проєкт пасивного соціального житла в Брюсселі Reyers та дослідити його підхід до відновлюваної енергетики та політику соціальних дій.
Пасивний будинок – це будівля, в якій тепловий комфорт (ISO 7730) досягається виключно за рахунок додаткового попереднього підігріву (або охолодження) маси свіжого повітря, необхідного для підтримання в приміщеннях повітря високої якості, без його додаткової рециркуляції
Важливою складовою участі в Загальних Зборах також становить мережування з представниками європейських ГО, налагодження більш тісних контактів для співпраці та зміцнення ролі громадянського суспільства. Оскільки Екодія активно працює над посиленням голосу громадянського суспільства в Україні та налагодженням якісної взаємодії із органами влади, обмін досвідом та знаннями з європейськими організаціями є надзвичайно цінним.
Група високого рівня: обговорення майбутнього Європи в контексті наступної 5-річної стратегічної рамкової програми
Участь в зборах також надає можливість представниками українських ГО, зокрема Екодії, вкотре піднімати питання про вплив війни на клімат та довкілля та доносити важливість спільних зусиль задля припинення російської агресії проти України.
Як давно Екодія є членкинею CAN Europe?
З 2017 року Екодія була членкинею мережі CAN EECCA (CAN в Східній Європі, Кавказі та Центральній Азії (СЄКЦА), а також допомагала мережі, приймаючи у своїй команді координаторку CAN СЄКЦА. Утім, повномасштабна війна росії і надання Україні статусу кандидатки до ЄС змусили українські ГО замислитись про те, чи хочуть вони і надалі пов’язувати свою діяльність з пострадянським простором.
Екологічні громадські організації в 2022 році надіслали спільне звернення до міжнародного секретаріату CAN із проханням розглянути можливість вступу українських ГО до CAN Europe. І в 2023 Екодія разом з іншими громадськими організаціями стала членкинею CAN Europe. Наразі до мережі входить 7 українських ГО.
Що дає участь у CAN Europe?
Експерти та експертки громадського сектору ставатимуть все більш видимими на рівні ЄС під час міжнародних зустрічей та офіційних поїздок. Навіть від невеликих локальних громадських організацій очікуватиметься більша залученість в співпрацю та обмін досвідом на рівні всієї Європи, що, в свою чергу, зможе принести нових партнерів та інвестиції у громади.
Крім того, в українських організацій буде більше можливостей отримувати нові знання, спираючись на досвід європейських колег, залучати ресурси, використовувати кращі практики потужних ГО Європи. Втім, звісно, успіх залежатиме від активності самих українських громадських організацій.
Екодія посилюватиме своє залучення та голос українських громадських організацій та України в мережі CAN Europe. Це надзвичайно важливо як в контексті євроінтеграційних процесів, реалізації кліматичної політики, так і заручення підтримки в боротьбі з російською агресією.