Автор:
Маршал Берк, профессор Стенфордського університету
Викладає на Факультеті наук про Землю, є директором Центру з продовольчої безпеки і довкілля
Джерело: g-feed.com
——
COVID-19 – це глобальна економічна та медична проблема, що призвела до загибелі 3500 людей в усьому світі на момент написання цієї статті (8 березня), та спричинила кризу в економічній та соціальній сферах. Криза, скоріше за все, буде посилюватись в найближчий час в тих регіонах, де епідемія тільки починається. Як не дивно, вона несе в собі неочікувану перевагу для здоров’я населення, яка може стати доволі значно в деяких частинах світу. Нижче наведено розрахунки, які показують, що скорочення забруднення повітря в Китаї через економічну кризу, ймовірно, врятувало в Китаї вдвічі більше життів, ніж наразі було втрачено через зараження вірусом у цій країні.
Ці розрахунки в жодному разі не мають на меті, показати, що пандемія корисна для здоров’я. Вплив на здоров’я, який ми обчислюємо, виражається через покращення якості повітря внаслідок уповільнення економічної активності. Ці розрахунки не враховують багато інших коротко- чи довготермінових негативних наслідків кризи для здоров’я чи будь-яких інших негативних наслідків. Скоріше за все, шкода від епідемії значно перевищить будь-яку користь для здоров’я від зменшення забруднення повітря.
Кілька тижнів тому NASA опублікувала вражаючі супутникові знімки, на яких видно, що якість повітря на Китаєм значно покращилась (зокрема, зменшились викиди NO2). Якість повітря покращилась через зменшення господарської діяльності, в результаті запобіжних заходів проти COVID-19.
Спеціальні аналізи встановили, що концентрація основних забруднюючих речовин в приземних шарах атмосфери, а саме PM2.5, значно знизилася на всій території країни. Скорочення не було рівномірним. У містах на півночі, наприклад, в Пекіні, де велика частина зимового забруднення відбувається через сезонне опалення, скорочення не спостерігається. Але в інших південних містах, таких як Шанхай та Ухань, де забруднення взимку надходить в основному від транспорту та дрібних підприємств, зменшення є разючим.
Враховуючи беззаперечний факт того, що забруднене повітря збільшує кількість передчасних смертей, виникає природне питання, чи не перевищує кількість врятованих життів, через зменшення забруднення, кількість загиблих, від самого вірусу. Навіть при дуже консервативних припущеннях, ми вважаємо, що відповідь є ствердною.
Для розрахунку потрібні певні дані. Спершу треба знати, наскільки економічне сповільнення пов’язане з COVID-19 у Китаї, зменшило забруднення повітря в цій країні. Наведені вище оцінки свідчать про зменшення вмісту ТЧ на 10 мкг/м3 в Китаї в січні-лютому 2020 року порівняно з аналогічними місяцями за попередні два роки (дані розраховано на основі цифр з допису в блозі). Щоб підтвердити ці результати незалежними даними, ми взляи погодинні дані ТЧ 2.5 зі станцій моніторингу США у чотирьох основних містах Китаю (Пекін, Шанхай, Ченду та Гуанчжоу). Ми розрахували середньоденну (та 7-денну середню) кількість ТЧ 2,5 з січня 2016 року, а потім знову порівняли січень-лютий 2020 року з усіма іншими періодами січня-лютого в цих містах.
Отримані результати повністю відповідають висновкам наведеноого вище аналізу. Див. нижче графіки показників для кожного з міст. Синя лінія – це середньоденний показник у 2020 році, а товста червона лінія – така сама середня концентрація упродовж 2016-19 років (тонкі червоні лінії – це дані за окремі роки у цьому проміжку). В цих чотирьох містах середнє зниження концентрації становило 15-17 мкг/м3 ТЧ 2,5 на добу протягом січня-лютого 2020 року порівняно із середнім показником за попередні чотири роки. Така різниця між середніми показниками є надзвичайно статистично значущою. Як і у вищенаведеному аналізі, Пекін не вписується в картину, оскільки його рівень забруднення не знижується у порівнянні з минулими роками.
Для того щоб розрахувати консервативний сценарій, припустимо, що через COVID-19 концентрація ТЧ2,5 в Китаї зменшилась в середньому на 10 мкг/м3, що цей ефект тривав лише 2 місяці, і що така зміна відбулась лише на деяких урбанізованих територіях (зміни не заторкнули сільські території).
Для того, щоб узнати, як зміна рівня забруднення повітря вплинула на динаміку передчасної смертності, необхідно знати три цифри:
- Зміна рівня смертності за віковими категоріями на одиницю зміни концентрації ТЧ2,5. Для цього було використано оцінку з дослідження He et al. 2016, в якому було оцінено як покращення якості повітря під час Олімпіади в Пекіні вплинуло на рівень смертності (що проводилось в умовах квазіексперименту, на відміну від ситуації в умовах COVID-19). В цьому дослідженні було зафіксоване значне зниження рівня смертності серед дітей до п’яти років та дорослих старших 65 років, щомісячна смертність серед дітей молодших за 5 років збільшувалась на 2,9% з підвищенням вмісту ТЧ2,5 на 1 мкг/м3 та приблизно на 1,4% для людей старше 70 років (примітка: вплив вимірювався на основі даних по ТЧ10, а для конвертації в ТЧ2,5 було використано поширене в літературі припущення, що ТЧ2,5 = 0,7 * ТЧ10 і що вплив від ТЧ10 відбувається через ТЧ2,5, що містяться в них). Оцінки в роботі He et al. підтверджують результати інших квазіекспериментальних досліджень впливу забруднення повітря на здоров’я немовлят, включаючи оцінки США, Туреччини та Африки (див. Рис. 5b тут). Оскільки ми застосовуємо більш консервативний підхід, розрахунки смертності проводяться на основі того, що смертність збільшується на 1% на кожне збільшення ТЧ2,5 на 1 мкг як для дітей, так і для людей старшого віку. У всіх випадках ми дуже консервативно припускаємо, що населення віком від 5 до 70 років не постраждало.
- Базовий рівень смертності за віковими категоріями для дітей та людей похилого віку (оцінка Global Burden of Disease). Варто зазначити велику розбіжність між показниками GBD по смертності дітей молодше 5 років – у середньому 205 на 100 000 живонароджених в Китаї за останній рік, та оцінкою WB/Unicef, яка визначає їх кількість на рівні 860 на 100 000 живонароджених (перевищення в 4 рази). Ми використали менші оцінки GBD у своїх розрахунках, щоб бути консервативними, але цифри в статистиці варто узодити …
- Загальна кількість населення, на яку вплинула зміна якості повітря. Для цього ми взяли кількість населення Китаю за оцінками ООН, і консервативно припустили, що зміна якості повітря впливає лише на 50% населення. Оскільки приблизно 60% китайців проживають у міських районах, ми припускаємо, що в сільській місцевості ефекту немає, а деякі міські райони залишаються незадіяними.
Обрахунок цих цифр (див. Таблицю нижче) показує, що відбувається значне скорочення передчасної смертності. Використовуючи оцінки He et al 2016 щодо впливу вмісту ТЧ на смертність, ми підрахували, що зменшення вмісту ТЧ2,5 за 2 місяці, ймовірно, врятувало життя 4000 дітей до 5 років та 73 000 дорослих старше 70 років у Китаї. Якщо використати ще консервативнішу оцінку зменшення смертності – 10% при зменшенняі на 10 мкг, за нашими підрахунками було збережено життя 1400 дітей до 5 років та 51 700 людей старших за 70 років. Навіть за цих дуже консервативних припущень, кількість життів, врятованих завдяки зменшенню забруднення, приблизно в 20 разів перевищує кількість життів, які були безпосередньо втрачені через вірус (на підставі даних на 8 березня про 3100 смертей від COVID-19 в Китаї, джерело).
Які висновки ми можемо з цього зробити? Ми ні в якому разі не стверджуємо, що пандемія корисна для здоров’я. Ми ще раз наголошуємо, що наші розрахунки показують вплив лише від покращення якості повітря. В них не враховано безліч інших коротко- чи довготермінових негативних наслідків соціальної та економічної кризи на здоров’я населення. Шкода від них може перевищити будь-яку користь для здоров’я від зменшення забруднення повітря. Але такий підрахунок є корисним, щоб нагадати про приховані загрози, які несе в собі наша поточна економічна діяльність, і за які населення розплачується своїм здоров’ям.
Ось фактичні значення та розрахунки, яки ми використовували (і для оцінки He et al 2016 щодо співвідношення ТЧ/смертність, і для більш консервативної зміни смертності на 1% на 1 мкг/м3 ТЧ2,5). Щоб обчислити зміну відсотка смертності від спостережуваної зміни ТЧ2.5, ми помножили (a) на (c). Потім це число помножується на базовий рівень місячної смертності (d), щоб отримати загальну зміну рівня смертності, яка потім множиться на загальну кількість людей, що зазнали впливу, у кожній віковій категорії (e* f).