Країни Європейського союзу (ЄС) затвердили створення Фонду справедливої трансформації (JTF) в розмірі € 17,5 млрд.
За ці кошти будуть фінансуватися проєкти зі зменшення негативних соціально-економічних наслідків енергетичного переходу для громад Євросоюзу, які залежать від викопного палива чи галузей, що спричиняють викиди великої кількості парникових газів. JTF підтримуватиме спільноти у прагненні диверсифікувати місцеву економіку.
Таке рішення — один з кроків ЄС для зменшення викидів парникових газів на 55% до 2030 року та досягнення кліматичної нейтральності континенту до 2050 року.
Як розподілятимуть бюджет
Фонд надаватиме кошти пропорційно до рівня інвестиційних потреб території, планів справедливого переходу, а пріоритет надаватиметься найбільш вразливим громадам. Розраховувати на інвестиції можуть ті спільноти, яким необхідно поступово припинити виробництво та використання вугілля, торфу та сланців.
Найбільше коштів на підтримку переходу до кліматично нейтральної економіки отримає Польща, на другому місці – Німеччина.
Які проєкти можуть розраховувати на фінансування
JTF підтримуватиме малі та середні підприємства (МСП), включно зі стартапами, а також створення нових компаній.
Для Фонду важливо допомагати людям з навчанням, перепідготовкою робітників та пошуком роботи.
Також інвестиції надаватимуться на розробку “зелених” технологій, створення умов для доступності чистої енергії та технологій її накопичення. Громади можуть використати кошти на декарбонізацію місцевого транспорту, введення принципів кругової економіки та зменшення кількості відходів.
Важливо зауважити, що інвестиції не надаватимуться проєктам, що пов’язані з атомною та газовою промисловостями.
Що відбувається в Україні
Україна також впроваджує принципи справедливої трансформації. Вже 2019 року була створена Платформа сталого розвитку вугільних міст Донецької області, а у травні 2020 року уряд створив координаційний центр з питань трансформації вугільних регіонів.
“Щоб здійснити по-справжньому справедливий перехід від брудної економіки і забезпечити при цьому добробут людей, знадобиться значно більше кроків. Як для створення нових проєктів, так і для підтримки тих, хто може постраждати під час такої трансформації, також знадобиться фінансування. Тож подібний Фонд для України так само необхідний. Однак, на разі, на жаль державні кошти спрямовуються не на розвиток та процвітання міст, а на прямі та непрямі дотації на підтримку шахт”, – стверджує Анна Богушенко, фахівчиня відділу енергетики ГО “Екодія”.
Що ще може зробити Україна, аби досягти справедливої трансформації – читайте в дослідженні.
Контакти для додаткової інформації:
Олександра Хмарна, okh@ecoact.org.ua