Україна декларує курс на справедливу трансформацію (СТ). Це, в першу чергу, вплине на регіони, що залежать від видобутку та спалювання вугілля. В той час, як на національному та місцевому рівнях лунають заяви про готовність до СТ, конкретні кроки потрібні вже зараз.
Саме ці думки стали ключовим лейтмотивом Форуму високого рівня “Справедлива трансформація вугільних регіонів: від планів до дій”. Організатори події – ГО Екодія, Луганський обласний правозахисний центр “Альтернатива” та Germanwatch.
Участь у заході взяли представники національних та регіональних органів влади, міжнародних організацій, профільних міністерств, бізнесу, наукових закладів та громадського сектору. Вони поділились власним баченням щодо трьох основних тем форуму: розвитку економічної диверсифікації, кадрового потенціалу та енергетичного переходу шахтарських міст.
Панель 1: Економічна диверсифікація вугільних громад
Головні тези:
- Представники шахтарських міст можуть і повинні пропонувати ідеї власних проєктів в рамках Державної цільової програми справедливої трансформації вугільних регіонів України до 2030 року, яка має бути розроблена до кінця березня 2022 року. У вересні 2021 року уряд схвалив Концепцію цієї програми.
- На думку мерів шахтарських міст, важливо забезпечити синергію національних та місцевих ініціатив у процесі справедливої трансформації. Наразі бракує чіткого алгоритму співпраці між регіонами та столицею. Платформа сталого розвитку вугільних міст Донецької області – до якої входять 9 шахтарських міст, 3 громадські організації з регіону та Донецька торгово-промислова палата – може забезпечити чудову взаємодію в цьому питанні.
- Люди у шахтарських містах бояться, що скоро Україна відмовиться від вугілля. Держава повинна мати чіткий план такого переходу та зрозумілу комунікацію щодо того, як саме вона забезпечить нові робочі місця або соціальні гарантії для вивільнених працівників.
Панель 2: Як посилити кадровий потенціал вугільних громад для нових галузей економіки
Головні тези:
- Процес розвитку кадрового потенціалу і людського капіталу – масштабний і довгостроковий процес. Він повинен враховувати інтереси не лише шахтарів, а й членів їхніх сімей.
- Уряд має запропонувати загальні програми перекваліфікації та розвитку підприємницького потенціалу у шахтарських регіонах. При цьому, місцева влада має допомогти національній визначити чіткі профілі людей, яким треба буде допомога: їхній вік, інтереси, потреби та інше.
- До трансформаційних процесів потрібно залучити Міністерство освіти і науки. Також варто посилити координацію між іншими міністерствами, зокрема: Мінфіном, Мінекономіки, Мінрегіоном.
- Навички людини є ключем для справедливої трансформації. Вдосконалити наявні або отримати нові – непростий процес. За даними дослідження Міжнародної організації праці, 20% людей зможуть отримати нову роботу з наявними вміннями, а щонайменше 60% – потребуватимуть перекваліфікації.
Панель 3: Як почати енергетичний перехід сьогодні
Головні тези:
- До 2050 року Україна повинна стати кліматично-нейтральною в електроенергетиці. Від уряду лунають подібні обіцянки.
- Водночас на думку міжнародних партнерів та експертів, заяви – це добре, але реальні дії для енергетичному переходу мають починатися вже сьогодні. Україна мусить забезпечити активний розвиток енергоефективності та відновлюваних джерел енергії для малих домогосподарств.
- Питанням справедливої трансформації опікуються різні відомства, але складається враження, що єдиний центр прийняття рішень відсутній.
- Відмова від вугілля – це те, про що в Україні багато розмов. Проте потрібно вже зараз сформувати списки шахт, що планується закривати, та переліки конкетних заходів зі справедливої трансформації, розписаних по роках. Це важливо для представників місцевої влади, які чекають на ці орієнтири, маючи відповідальність за майбутнє та розвиток своїх міст і громад.
Контакти для додаткової інформації:
Валентин, 066 545 14 88