Під час цьогорічної кліматичної конференції COP26 Україна стала однією зі 106 країн, що підтримали ініціативу створити глобальну електромережу для сонячної енергетики One Sun One World One Grid.
Країни, що долучилися до заяви, візьмуть участь у проєктуванні глобальних ліній електропередачі, які перетинатимуть кордони, з’єднуючи різні часові пояси для передачі енергії з відновлюваних джерел (ВДЕ).
Автори заяви наголошують, що сумарна енергія, яку людство використовує за рік, дорівнює енергії, яку отримує Земля від Сонця всього за одну годину. А так як планета завдяки обертанню навколо власної осі завжди осяяна Сонцем, то ми будемо здатні забезпечити кожного та кожну чистою енергією.
Масштабність ініціативи та виклики, пов’язані з її реалізацією, потребують об’єднання зусиль багатьох країн.
Глобальна мережа буде представлена новими транскордонними лініями електропередачі, розширеними та модернізованими національними та регіональними мережами та доповнена зростанням мереж розподіленої генерації.
Наступним завданням до реалізації ініціативи є розробка програми дій, а саме з:
- інвестування у виробництво відновлюваної енергії, технології накопичення енергії у місцях з великим ВДЕ-потенціалом;
- будівництва транскордонних ліній електропередачі для з’єднання відновлюваної генерації та споживачів на основі ефективних та взаємовигідних угод з транскордонної торгівлі електроенергією;
- розробки та впровадження передових методів і технологій для модернізації енергосистем та підтримки “зелених” мереж;
- підтримки глобального переходу до транспорту з нульовими викидами парникових газів;
- залучення інвестицій у сонячні міні-мережі та автономні системи, щоб допомогти вразливим громадам отримати доступ до чистої та надійної енергії;
- розробки інноваційних фінансових інструментів, ринкових структур та сприяння фінансовій та технічній допомозі для залучення недорогого капіталу, у тому числі кліматичного фінансування, для глобальної інфраструктури сонячної мережі.
Країни-підписантки підтвердили свій намір співпрацювати на міжнародному рівні, щоб обмінюватися ідеями та успішним досвідом. Текст заяви вказує, що реалізація One Sun One World One Grid може стати поштовхом до енергетичної трансформації та досягнення цілей Паризької угоди зі стримання глобального потепління.
Якщо казати саме про спільні транскордонні мережі в Україні, то 28 червня 2017 року була підписана Угода про умови майбутньої синхронізації з ENTSO-E — європейською мережею операторів системи передачі електроенергії. Початок синхронної роботи української енергосистеми з європейською континентальною мережею заплановано на 2023 рік.
На даний момент електрична система України синхронізована з російською та білоруською мережами. Наша держава все ще покладається на російські можливості балансування, а також частково на поставки вугілля, що створює реальну небезпеку стабільності функціонування української енергосистеми.
Приєднання до ENTSO-E дозволить не тільки позбавитися цієї небезпечної залежності, але й стане додатковим стимулом конкуренції на оптових ринках і демонополізації електроенергетичного сектору. Для споживачів електроенергії це означає прозорі, стабільні та обґрунтовані ціни на довготривалий період.
І це питання дійсно має бути у пріорітетах порядку денного, адже приєднання до ENTSO-E — важливий крок до прискорення енергетичного переходу в Україні та декарбонізації енергетики.
“Можна сказати, що синхронізація з європейською мережею операторів системи передачі електроенергії може стати репетицією України перед запровадженням One Sun One World One Grid. Водночас важливо переконатися, що вироблена на експорт енергія в Україні не призводила до збільшення викидів парникових газів та забруднюючих речовин. Атомна енергетика також не може розглядатися як сталий ресурс для виробництва електроенергії для ЄС. Дотримуючись сталого підходу у декарбонизації країни, ми зможемо не тільки досягти енергетичної незалежності, але й зробити великий внесок у сповільнення глобального потепління”– коментує Анна Богушенко, фахівчиня відділу енергетики Екодії.
Контакти для додаткової інформації:
Олександра Хмарна, okh@ecoact.org.ua