Мене звуть Віталій Моцьо. Я волонтер Екоцентру. Цієї весни я побував у північно-східній Польщі, а саме – в селі, яке на увесь світ продемонструвало, що громада має голос і цей голос вирішальний.
Журавлув
Я зупинився на роздоріжжі. Навкруги безкраї поля, вдалині гуркотить трактор, то тут, то там люди обробляють землю. Підійшовши до першого зустрічного, англійською запитав, як добратися до Журавлува. Чоловік відповів польською, що якщо я хочу видобувати сланцевий газ, то краще мені туди не їхати, всміхнувся і показав напрямок.
Окуповано Chevron
На в’їзді у село я побачив високо підняті прапори всіх європейських держав і великий стенд «OCCUPY CHEVRON» (окуповано Chevron – ред.), а збоку стояли місцеві жителі. Переважно це були жінки, оскільки чоловіки в цей час працювали на полі. Познайомившись, ми пішли до місця, на якому відбувся їхній протест проти незаконного видобування сланцевого газу американською енергетичною компанією Chevron. Ми зайшли в маленьку будку. Як потім довідався, саме в цій будці фермери чергували щодня протягом близько 400 днів протесту.
«Коли ми розпочали протест, сподівалися, що це максимум на місяць. Навіть уявити не могли, що він затягнеться на 400 днів. Але завдяки нашій згуртованій громаді, ми вистояли», – пригадує один із жителів Журавлува.
Усередині будки на стінах висіли фотографії фермерів, дитячі малюнки про небезпеку сланцевого газу, футболки, картузи з антифрекінговою символікою (фрекінг – видобуток сланцевого газу методом гідророзриву пласту). А ще – пічка, щоб грітися від холоду, сирена, щоб скликати журавлівців у випадку тривоги, календар, на якому фермери закреслювали кожен день протесту, надіючись що скоро кінець.
Один в полі воїн
Історія протесту проти видобутку сланцевого газу почалася з моменту, коли великі вантажівки заїхали на поле для спорудження будівельного майданчика. Про будівництво фермерів ніхто не попереджав і вони відразу почали збиратися на місці будівництва. Як виявилося, компанія Chevron планувала видобування сланцевого газу. Фермери почали вимагати дозволи, але ніхто їх їм не пред’явив, натомість посилалися на речника, з яким неможливо було з’єднатися. Тоді фермери поставили намет і заблокували під’їзд до ділянки, на якій планувалися роботи.
Після цього компанія Chevron погодилася провести громадські слухання. На слухання фермери прийшли не самі, а взяли з собою підкріплення – оператора та екологів. Побачивши це, компанія Chevron відмовилася проводити збори, аргументуючи, що жителі не мають права запрошувати на громадські слухання сторонніх людей. Цей випадок для журавлівців яскраво продемонстрував, що компанія Chevron не хоче приймати до уваги думку місцевих жителів і дав їм ще більший запал до боротьби.
Під час протесту журавлівців компанія Chevron вдавалася до різних провокацій, завела 8 судових справ… Поліція була на стороні компанії Chevron та погрожували притягнути фермерів до відповідальності. А ЗМІ, в свою чергу, зображували місцевих жителів Журавлува як зрадників народу. Майже ніхто не намагався зрозуміти місцевих жителів, які просто хотіли відстояти свої права в європейській державі. І тільки завдяки тому, що на місце протесту почали приїжджати активісти та представники деяких громадських організацій, журавлівцям вдалося втримати протест.
Надійні союзники
Молоді люди зі сквотів допомогли оформити деякі документи, надали інформаційну підтримку, допомагали чергувати. Також до фермерів приїжджали активісти з Європи.
«Через те що медіа лобіює видобування сланцевого газу, про ситуацію в Журавлуві знали більше за кордоном, аніж у Польщі», – зауважила Ewa Sufin-Jacquemart, Fundacja Strefa Zieleni.
Представниця громадської організації INSPRO Paulina Lota розповіла, що для громадських організацій Польщі тема видобування сланцевого газу не дуже популярна. Лише декілька громадських організації опікуються цим питанням, а саме: ECOUNIA, INSPRO (інститут справ громадян), Центр Сталого Розвитку. INSPRO підтримала журавлівців, надавши їм юриста, організувавши зустрічі в Європарламенті та Сеймі, а також видавши книжку «Громадяни контролюють» – керівництво про те, як відстояти свої права, коли опонентами виступають великі компанії.
«Написали листа Президентові – відповіді не отримали»
Напередодні поїздки до Журавлува у розмові речниця Міністерства довкілля Польщі говорила, що міністерство всіма можливими способами консультувало журавлівців. З цікавості запитав у них, чи насправді так було. Журавлівці заперечили, сказавши, що нічого подібного не було. Ні міністерство, ні будь-хто інший з владних структур не підтримував фермерів, а навпаки – сприяли придушенню протесту. Написали листа Президентові – відповіді не отримали. Відповіді на всі інформаційні запити приходили з великою затримкою. Зі слів сільського голови Журавлува, зрозумів, що ніхто не хотів проводити сесії районної ради з питань видобування сланцевого газу, всім було байдуже, що на території Журавлува розташований один із найбільших підземних водних басейнів…
Мистецтво відстоювати свої права
Зрештою, фермерам все ж вдалося відстояти свої права. Місцеві жителі довели, що компанія Chevron не мала відповідних документів і що спорудження будівельного майданчика на території Журавлува незаконне. Представники Chevron ніяк не прокоментували ситуацію з документами, лише заявили, що компанія сама вирішила припинити спорудження будівельного майданчика, оскільки враховує думку громади. Журавлівцям було байдуже, що Chevron перекручує інформацію, головне для них – боротьба, яка тривала так довго, закінчилася перемогою громади.
Хоч і журавлівці протягом 400 днів втратили довіру до влади, поліції, суду, ЗМІ, але зрозуміли, що якщо згуртуватися, то громада може відстояти свої права та перебороти будь-який тиск!