На даху пологового корпусу лікарні в Нововолинську стартувало будівництво сонячної електростанції (СЕС). Завдяки цьому заклад буде готовий до викликів прийдешньої зими та зможе надавати послуги навіть під час відключень електроенергії.
Сонячна гібридна електростанція матиме потужність 20 кВт і зможе виробляти до 24 000 кВт*год електроенергії на рік. Для стабільного постачання вона буде оснащена акумуляторами на 10,6 кВт*год, які зберігатимуть енергію для використання вночі або під час перебоїв у центральній мережі.
СЕС дозволить бюджету громади заощадити до 196 тисяч гривень щороку на комунальних платежах, а також зменшить викиди парникових газів на понад 12 тонн щорічно.
«Цей проєкт не лише забезпечить лікарню стабільним джерелом енергії, але й сприятиме екологічному розвитку регіону, а також надасть приклад іншим громадам щодо можливостей впровадження відновлюваних джерел енергії», – зазначила Дарина Ярошовець, фахівчиня з енергетичної політики Екодії.
За словами фахівчині, обрана схема СЕС дозволяє в майбутньому налаштувати роботу станції відповідно до механізму самовиробництва електроенергії net billing, тобто використовувати електроенергію для власних потреб, а надлишок відправляти в зовнішню мережу, отримуючи фінансову компенсацію за певним тарифом. Якщо сонячна електростанція лікарні буде генерувати більше енергії, ніж споживає, ці надлишки можуть бути передані в мережу ПрАТ «Волиньобленерго».
Лікарня Нововолинська є однією з найважливіших медичних установ регіону. Вона надає широкий спектр послуг, включаючи акушерсько-гінекологічну допомогу, хірургічні операції, лікування кардіологічних та неврологічних захворювань, офтальмологічні та отоларингологічні послуги.
За інформацією медиків, у 2023 році тут надали медичну допомогу близько 165 тисячам пацієнтів, а за перші шість місяців 2024 року — понад 88 тисячам. У пологовому корпусі з’явилися на світ 442 дітей у 2023 році, і вже 182 дитини народилися тут за перші пів року 2024-го.
Проєкт реалізується українськими громадськими організаціями Екодія, Екоклуб та благодійними фондами Energy Act for Ukraine і RePower Ukraine у межах ініціативи «Відновлювані джерела енергії для стійкої України», яку виконує Німецьке товариство міжнародного співробітництва (GIZ) за дорученням уряду Німеччини. Нововолинськ обрали серед понад 600 заявок з усієї країни. Загалом у планах громадських організацій – встановити сонячні електростанції в 14 громадах.
Екодія, яка вже шість років працює над питаннями справедливої трансформації вугільних регіонів, встановлює сонячні електростанції саме у шахтарських громадах. Ще одне місто, де будуватимуть СЕС уже найближчим часом, – це Червоноград Львівської області.