Щороку багато українців “традиційно” порушують закон, спалюючи опале листя, суху траву та рештки рослин. Більшість з них навіть не підозрюють, яку шкоду вони наносять довкіллю та своєму здоров’ю. Розберемося, чому такі дії незаконні, і яких невідоворотних наслідків слід очікувати?
Вплив на здоров’я
Внаслідок спалювання листя в повітря виділяються важкі метали, канцерогени, бенз(а)пірен, чадний газ, діоксини та пил. Бензопірен може провокувати у людини онкологічні захворювання, а чадний газ блокує постачання кисню до тканин організму. Через це отруєння чадним газом викликає головний біль, запаморочення, пришвидшене серцебиття, ускладнене дихання. Під час згоряння тонни рослинних залишків у повітря вивільняється приблизно 9 кг мікрочастинок диму. Дихання таким повітрям тривалий час провокує у людини розвиток хронічних хвороб дихальної системи.
Вплив на природу
Від паління сухостою руйнується ґрунтовий покрив і вся йогомікрофлора, знищуються насіння і коріння рослин. Після такого підпалу для відновлення ґрунту, життя рослин і комах потрібно 5-6 років.
А ще спалювання сухої трави та листя збільшує промерзання ґрунту у 2-4 рази.
Нерідко підпал сухої трави призводить до степових, лісових і торф’яних пожеж. Тому що таке вогнище є некотрольоване і вогонь може швидко поширюватись. Під час пожежі руйнуються цілі екосистеми: згорають гнізда птахів та гинуть практично всі тварини, що живуть у сухій траві або на поверхні ґрунту – зайці, їжаки, плазуни, земноводні.
Завантажити плакат у форматі PDF
Що робити з опалим листям та сухою травою?
Компостувати
Листя, залишки рослинності та суху траву легко перетворити на корисний ресурс. Для компостування можна придбати спеціальний контейнер або зробити з дошок. Розташувати його в добре провітрюваному місці й подалі від сонячних променів. Інший спосіб — просто викопати яму та складати в неї листя та інші компоненти, помірно зволожуючи. Така яма має бути розташована на відстані НЕ менше 30 метрів від джерела питної води.
Основним елементом компосту є трава, допоміжними — листя, коріння рослин, кора.
Для прискорення процесу компостування подрібніть усі компоненти. Якщо періодично додавати свіжий ґрунт або спеціальні домішки, то підвищуватиметься швидкість компостування. Також важливо періодично перемішувати компост і слідкувати, щоб він не був перезволожений. Тому протягом літа компост 2-3 рази перелопачують.
Правильно приготований компост не буде мати неприємний запах. Він перетвориться на якісне природне добриво та порадує вас гарним урожаєм! Про компостування у нас часто з’являються відеоролики на сторінці в Instagram.
@ecodiya Результат — круте добриво і родючий ґрунт #НЕпалиКомпостуй #переписка #компост #компостування #забрудненняповітря #забруднення #город #сад #рек #еко ♬ original sound – Jess?
Мульчувати
Мульчування – це покриття ґрунту захисним шаром із різноманітних матеріалів. Для виготовлення мульчі подрібнюють опале листя, дрібні гілки, залишки рослинності, суху траву. Мульчу можна використовувати для того, щоб захистити рослини від впливу температур – взимку від морозів, влітку від надмірного сонячного випромінювання. Також мульча допомогає збагатити корені рослин поживними речовинами, зберігає вологу у ґрунті, зменшує імовірність появи бур’янів. Необхідно покривати ґрунт шаром мульчі товщиною 5-15 сантиметрів. Важливо, щоб біля стебел залишався незаповнений невеликий проміжок для циркуляції повітря.
Такі прості альтернативи ‒ це можливість припинити згубний вплив для здоров’я та довкілля від спалювання. А ще – підтримати на локальному рівні якісні властивості ґрунту, за що ви ще й отримаєте приємний бонус у вигляді врожаю. І звісно зберегти свої гроші, адже спалення листя і сухостою є незаконним, і штраф за такі дії стартує від 3060 грн.
Як діяти, коли ви побачили, що хтось палить листя або траву?
- Поясніть палію, в чому небезпека та незаконність таких дій. Штраф за спалювання листя становить від 3060 гривень.
- Якщо це не допомогає, тоді зафіксуйте порушення за допомогою фото або відео як доказ.
- Викликайте поліцію або зверніться до громадського інспектора з благоустрою вашої територіальної громади.
- Представник поліції або громадський інспектор має скласти протокол про вчинення адміністративного порушення.
Як спілкуватися з сусідами, які палять листя і сухостій, ми розповідаємо на нашій сторінці в Instagram.
@ecodiya Ми змогли, і вам вдасться переконати НЕ спалювати листя ? #непаликомпостуй #екологія #рек #переписка ♬ original sound – sounds for slomo_bro!
Що варто знати:
- Протокол міститиме таку інформацію: дата, місце, суть порушення, хто склав протокол, свідки та пояснення палія, підписи.
- Далі протокол надсилається до органу, який буде його розглядати. Це може бути виконавчий комітет місцевої ради або адміністративна комісія.
- Справа про адміністративне правопорушення розглядається протягом 15 діб з дня одержання протоколу відповідним органом. За результатами розгляду справи про адмінпорушення виноситься постанова і надсилається протягом 3х днів особі, щодо якої її винесено.
Підписуйся на нашу інформаційну розсилку і дізнавайся більше про охорону довкілля!
ПІДПИСАТИСЬ НА РОЗСИЛКУ
Підготовлено у межах Ініціативи з розвитку екологічної політики й адвокації в Україні, що здійснюється Міжнародним фондом “Відродження” за фінансової підтримки Швеції. Думки, висновки чи рекомендації належать авторам та не обов’язково відображають погляди Уряду Швеції. Відповідальність за зміст несе виключно ГО «Екодія».
This is prepared within the framework of the Environmental Policy and Advocacy Initiative in Ukraine that has been implemented by the International Renaissance Foundation and enabled by the financial support from Sweden. Views, conclusions or recommendations belong to the authors and do not necessarily reflect the official position of the Government of Sweden. The responsibility over the content lies solely with authors – NGO “Ecoaction”.