Повномасштабне вторгнення росії відстрочило плани та стратегії шахтарських громад щодо справедливої трансформації. Війна підсилює проблеми цих громад: відбувається руйнування критичної інфраструктури, затоплення шахт з усіма супутніми наслідками на додачу до вже наявних екологічних проблем, спричинених вугільною промисловістю. А люди вимушені залишати свої громади. Проте, справедлива трансформація вугільних міст, поза сумнівом, буде одним із важливих трендів повоєнного відродження зруйнованих територій, що закладе умови для їхнього подальшого сталого економічного та соціального розвитку у кліматично-нейтральному світі.
Зокрема, перспективними будуть такі пріоритети, як відновлювана енергетика, захист довкілля, стійка інклюзивна економіка, сучасна освіта, ефективна житлова політика, гендерна рівність та безбар’єрність:
- Питання енергетичної безпеки мають бути вирішені не тільки відбудовою інфраструктури, а й зміщенням фокуса на низьковуглецеві та енергоефективні технології, з розвитком розподіленої генерації з відновлюваних джерел енергії.
- Розв’язання завдань екологічної та техногенної безпеки має передбачати подолання проблем, які виникли водночас і внаслідок функціонування вугільної промисловості у попередні роки, і через руйнування, спричинені воєнними діями, а також враховувати вплив на здоров’я та якість життя населення.
- Відновлення економіки та економічний розвиток шахтарських громад мають передбачати диверсифікацію економіки, враховувати особливості та стан ресурсного потенціалу громад і сприяти сталому розвитку спільнот.
- Перепрофілювання інфраструктури вугільних підприємств та її використання для створення індустріальних парків, виробничих та логістичних центрів має розглядатися як засіб для створення зелених робочих місць та розв’язання соціально-економічних проблем вугільних міст та громад.
- Відновлення шахтарських громад має включати реформування системи освіти, профорієнтації, професійної перепідготовки, подолання цифрового розриву та забезпечення кваліфікації людей різних вікових груп.
- При здійсненні необхідних структурних змін важливо враховувати необхідність пом’якшення соціальних наслідків і передбачати аспект гендерної рівності та безбар’єрності у питаннях працевлаштування, освіти, організації соціальних послуг, доступу до соціальних послуг та громадських просторів тощо.
У жовтні 2023 року представники Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури оголосили про повернення до розробки Державної цільової програми справедливої трансформації вугільних регіонів до 2030 року, слідом за відповідною Концепцією, прийнятою 21 вересня 2021 року. Дана позиція окреслює бачення громадянського суспільства щодо заходів, що мають бути передбачені програмою.
Завантажити документ:
Позиція громадянського суспільства щодо справедливої трансформації вугільних регіонів України (PDF)