Сьогодні у Берліні очільниця Міністерства енергетики України Ольга Буславець та глава відомства федерального канцлера і федеральний міністр з економіки та енергетики Петер Альтмайєр підписали спільну заяву про започаткування німецько-українського енергетичного партнерства.
Екодія вітає такий крок міністерства. Цей документ повинен створити платформу для політичного діалогу та співробітництва між Україною та Німеччиною з фокусом на розвиток «зеленої» енергетики та технологій енергоефективності. Також він може допомогти обом країнам зробити гідний внесок у досягнення цілей Паризької угоди, зокрема стримати зростання температури у світі у межах 1.5-2 ˚C.
Успішне переймання Україною досвіду екологічної перебудови енергетичного сектору Німеччини сприятиме справедливому переходу до чистої, безпечної та доступної енергії, відповідно до цілей Європейського Зеленого Курсу (European Green Deal), до якого долучена й Україна.
Ми закликаємо уряди України та Німеччини врахувати в рамках цього партнерства наступне:
- Чітке зобов’язання України розвивати відновлювані джерела енергії та енергоефективність з особливим акцентом на децентралізовані рішення. Це передбачає:
- підтримку муніципалітетів у впровадженні розподіленої електрогенерації та розвиток децентралізованих енергетичних рішень, таких як енергетичні кооперативи, впровадження сучасних енергоефективних заходів, модернізація енергетичної інфраструктури та забезпечення вільного доступу до неї;
- реформування енергетичного ринку, інтеграцію нових механізмів (аукціони, зелені сертифікати, податкові стимули), які сприятимуть широкомасштабному розгортанню відновлюваної енергетики.
- Визначення дати припинення використанні вугілля в енергетиці та послідовний підхід до зменшення ядерних потужностей.
- Необхідно визначити дату остаточної відмови від вугілля, скоординованого закриття вугільних підприємств та перетворення їх на екологічно безпечні об’єкти. Без цього шахтарські міста України не матимуть перспектив соціально-економічного розвитку.
- Енергетичне партнерство двох країн також має сприяти посиленню безпеки експлуатації АЕС, розв’язанню проблем безпечного поводження з радіоактивними відходами та зняття з експлуатації старих ядерних реакторів.
- Розроблення комплексного підходу до справедливої трансформації вугільних регіонів, базуючись на принципі залучення усіх зацікавлених сторін, включаючи місцеві органи влади та громадськість.
- Представники місцевих громад вугільних регіонів, навчальних закладів, екологічних громадських організацій мають стати членами новоствореного Координаційного центру з питань трансформації вугільних регіонів.
Ми впевнені, що дане енергетичне партнерство буде найбільш успішним тільки якщо воно безпосередньо буде пов’язане з процесом трансформації вугільних регіонів, яке наразі розпочинається в Україні на місцевому та національному рівнях.