Вже майже місяць Україна успішно чинить опір російським загарбникам у військовій, дипломатичній, інформаційній та юридичній площині. 28 лютого Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) висунув вимогу до росії утриматися від військових нападів на цивільне населення та цивільні об’єкти, зокрема заклади освіти, лікарні, машини швидкої. 16 березня Міжнародний суд ООН взяв до розгляду справу України проти росії (останній відмовлено у закритті справи) та зобов’язав припинити будь-які військові дії на території України. За зверненням 39 держав-учасниць Римського статуту, Міжнародний кримінальний суд (МКС) також розслідуватиме міжнародні злочини, вчинені на території України з 2013 року. Та чи візьмуть до уваги злочини рашистів ще й проти українського довкілля і як за них можна притягнути до відповідальності?
У міжнародному праві серед воєнних злочинів визначені і злочини проти довкілля. За Римським статутом, яким керується МКС, це “умисне вчинення нападу, коли відомо, що такий напад стане причиною […] довгострокової та серйозної шкоди навколишньому природному середовищу, яка буде явно несумісна з конкретною і безпосередньо очікуваною загальною військовою перевагою”. Тобто такими злочинами вважається навмисне і беззмістовне руйнування довкілля – а саме так чинить росія, атакуючи наші атомні станції, заводи чи склади, які спалахують і викидають у довкілля небезпечні речовини, очисні споруди, що мали би фільтрувати забруднену воду.
Крім того, навмисне руйнувати довкілля в ході воєнних дій забороняє і І Додатковий протокол до Женевської конвенції. Згідно з частиною 3 статті 35, “заборонено застосовувати методи або засоби ведення воєнних дій, які мають на меті завдати або, як можна очікувати, завдадуть широкої, довгочасної і серйозної шкоди природному середовищу”. Подібні норми є і в Конвенції про заборону воєнного або будь-якого іншого ворожого використання засобів впливу на природне середовище (1977 р.), учасницями якої є й Україна, і росія.
Міжнародна спільнота також пропонує доповнити Римський статут злочином екоциду. І якщо би цей злочин формально був закріпленим, то з великою ймовірністю до відповідальності за нього можна було б притягнути відповідальних осіб ворога. Розроблене поняття екоциду поширюється на незаконні або безглузді дії, вчинені з усвідомленням того, що існує значна ймовірність серйозної та широкомасштабної або довгострокової шкоди навколишньому середовищу, спричиненої цими діями. Його особливість серед злочинів проти довкілля в тому, що він найбільш жорстокий, стосується великої території, є продовжуваним або відбувається одноразово, але має дуже значний вплив на довкілля. Це “король” усіх злочинів проти довкілля з найжахливішими наслідками
З початку активного наступу росії на територію України команда Екодії нарахувала майже сотню випадків, коли російська агресія спричиняла значну шкоду довкіллю. Це, наприклад, обстріл “Градами” Авдіївського коксохімічного заводу, знищення складів із посівними матеріалами і мінеральними добривами у мирному селі Охтирського району Сумщини, авіаудари по нафтобазі у Василькові, що спричинило займання нафтопродуктів.
То як змусити росію відповісти і за ці злочини?
Росія підготувалася до такого розвитку подій і створила собі юридичну “подушку”. З 2016 року вона не є учасницею Римського Статуту, тому МКС не може покладати на неї зобов’язання. Оновлена Конституція рф дозволяє країні ігнорувати й інші міжнародні судові рішення, а президент путін, як і інші лідери країн, які не є учасницями Римського Статуту, має абсолютний персональний імунітет від покарання за воєнні злочини, вчинені на посаді.
Експерти вважають, що найбільший шанс на покарання Путіна – створення спеціального трибуналу щодо України за аналогією з Нюрнберзьким процесом. Робота над його створенням вже розпочалася. А щоб прискорити цей процес, можете підписати петицію на підтримку такого рішення.
Зрештою, рішення міжнародних судів є обов’язковими, а міжнародні злочини не мають строку давності – до відповідальності за них можна притягнути будь-коли. Очікується, що Міжнародний суд ООН присудить компенсацію за порушення росією її міжнародних зобов’язань, зокрема у сфері захисту довкілля, а МКС, чи радше Спеціальний трибунал, покарає за злочини проти довкілля відповідальних осіб росії. І навіть якщо росія дозволить собі вкотре ігнорувати міжнародне право, рішення судів у справах щодо війни в Україні стануть черговим стимулом для цивілізованого світу накладати ще сильніші санкції на країну-агресорку і остаточно її ізолювати.