На кліматичному саміті COP29 у Баку Україна вперше презентувала методологію обліку викидів парникових газів, спричинених війною. Вона дозволяє оцінити реальний масштаб шкоди клімату від агресії росії.
Методологія розроблена Ініціативою з обліку викидів парникових газів від війни за підтримки громадської організації «Екодія» та Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України. До цього часу у світі не існувало ані спільного підходу до обліку воєнних викидів, ані механізму для стягнення компенсацій за збитки.
«За допомогою цього методологічного керівництва ми перетворили уроки, отримані з війни росії в Україні, на інструмент, який допоможе іншим постраждалим від конфлікту державам кількісно оцінити викиди від конфлікту», – зазначив Леннард де Клерк, експерт з питань викидів, пов’язаних з війною.
За словами експертів, новий підхід є першим кроком до створення системи, що дозволить вимірювати вплив війни на клімат. За попередніми підрахунками, за 24 місяці великої війни викиди становлять 175 млн тонн вуглецю. Це перевищує річні викиди Нідерландів, а завдані збитки становлять близько 32 мільярдів доларів.
«Наша мета — розробити методологію оцінки викидів парникових газів від воєнних дій, щоб не лише притягнути агресора до відповідальності, а й дати світу обʼєктивний механізм обрахунку викидів вуглецю внаслідок бойових дій. Ми всі повинні усвідомити, що ця катастрофа торкається кожного з нас. Адже кліматична безпека — це не лише питання України. Це глобальна проблема, вирішення якої залежить від нашої солідарності», — зазначає Міністерка захисту довкілля та природних ресурсів України Світлана Гринчук.
У презентації концепції методології на полях СОР29 взяла заступниця Міністра захисту довкілля та природних ресурсів Вікторія Киреєва. Вона розповіла про катастрофічні наслідки та жертви, які несе Україні російська війна.
Представлена методологія пояснює, що війна спричиняє значні викиди парникових газів через різні аспекти бойових дій, які можна підрахувати. Наприклад, армії використовують величезну кількість пального для танків, літаків, бронетехніки, що значно підвищує рівень викидів вуглецю.
Руйнування інфраструктури, зокрема газопроводів та нафтосховищ, спричиняє витоки метану й інших парникових газів. Окремий внесок у викиди роблять боєприпаси. Для їх виготовлення використовують вуглецевмісні матеріали, а під час вибухів утворюються додаткові парникові гази. Методика враховує ці та інші фактори за допомогою спеціальних коефіцієнтів.
«Облік викидів, пов’язаних з війною, — це перший крок до того, щоб притягнути винних до відповідальності. Ми працюємо як на міжнародному, так і на національному рівні, щоб росія як країна-агресорка в майбутньому відповіла за спричинені кліматичні збитки», — наголосила Василина Бельо, керівниця відділу клімату ГО «Екодія».
Таким чином, презентація методики на COP29 сприяє розробці міжнародного механізму для оцінки та компенсації кліматичних збитків від воєнних конфліктів. Це важливо не лише для України, а й для інших країн, які постраждали від агресії.