Зміна клімату та війна росії проти України мають спільне коріння – викопне паливо. Завдяки нафті, газу та вугіллю росія не лише підживлює та фінансує жорстокі бойові дії в Україні, але й значно посилює кліматичну кризу.
Гроші для війни з викопного палива
Росія значною мірою залежить від експорту викопного палива для підтримки свого федерального бюджету. Згідно з підрахунками за два з половиною роки з початку повномасштабної війни в Україні росія заробила понад 730 мільярдів євро від експорту викопного палива. Для порівняння, витрати на післявоєнне відновлення та реконструкцію України оцінюються в понад 480 мільярдів доларів.
Витрати росії, пов’язані з війною, зростають щороку, а її військовий бюджет на 2024 рік більш ніж удвічі перевищує український оборонний бюджет на цей рік. Такий рівень витрат росії є безпрецедентним і сягає показників, які востаннє спостерігались ще за часів Радянського Союзу. Росія може витрачати такі величезні суми на військові потреби головним чином завдяки видобутку та експорту нафти й газу, що, як очікується, складе близько третини загального бюджету на 2024 рік.
Економіка росії залежить від викопного палива, і вона історично є третім найбільшим джерелом викидів вуглецю у світі. При цьому ця держава не робить жодного вагомого внеску в міжнародні зусилля з протидії зміні клімату. Замість того, щоб спрямовувати гроші на підтримку вразливих країн, які потерпають від кліматичної кризи, або зосередитися на внутрішній політиці, росія інвестує кошти у війну проти України.
Як війна впливає на клімат?
Агресія росії не лише призвела до численних людських жертв і зруйнованих домівок, але й значно загострила зміну клімату. За останніми оцінками, викиди парникових газів за 24 місяці повномасштабної війни в Україні, становлять 175 мільйонів тонн CO2е. Це більше, ніж щорічні викиди парникових газів у такій індустріально розвиненій країні, як Нідерланди.
Через війну викиди парникових газів продовжують зростати у різних сферах. За оцінками, військові дії спричинили викиди обсягом 51,6 мільйонів тонн CO2е, пожежі – 22,9 мільйона тонн CO2е, закриття повітряного простору та зміна маршрутів – 24 мільйони тонн CO2е, рух біженців – 3,3 мільйона тонн CO2е, інциденти на газопроводах «Північний потік-1» та «Північний потік-2» – 17,2 мільйона тонн CO2е, а післявоєнна відбудова, за прогнозами, додасть ще майже 56 мільйонів тонн CO2е.
Застосовуючи соціальну вартість вуглецю (Social Cost of Carbon) у розмірі 185 $/т CO2е, загальні кліматичні збитки, завдані росією, оцінюються у понад 32 мільярди доларів США.
Що потрібно зробити?
Глобальні зусилля щодо поступової відмови від викопного палива та посилення санкцій проти експорту російського викопного палива є взаємозалежними кроками, які необхідно зробити для зменшення здатності росії розв’язувати цю або інші війни в майбутньому та зменшити вплив на клімат.
Росія також повинна понести відповідальність за додаткові викиди парникових газів і завдану ними шкоду клімату, адже без акту агресії цих викидів не сталося б.
Зрештою, планування зеленої, дружньої до клімату та сталої відбудови України є ключовим для компенсації значної частини викидів, спричинених війною. Це принесе користь не лише Україні, але й Європі та всьому світу.
Завантажити документ:
Що спільного між зміною клімату та війною росії проти України? Підсумки двох з половиною років повномасштабного вторгнення (PDF)