Компанія Wärtsilä, яка займається моделюванням розвитку енергосистем, розробила та проаналізувала два сценарії розвитку енергетики в Україні до 2050 року. За оптимальним сценарієм, Україна може досягти 88% відновлюваних джерел енергії (ВДЕ) за 30 років. Другий сценарій прорахував план повного переходу на ВДЕ за цей же час. Виявилося, що досягнення цілі, якої вимагають науковці та активісти по всьому світу, в Україні коштуватиме всього на 9% дорожче.
Оптимальний сценарій, що враховував як наявні, так і перспективні нові технології, передбачав заміну старих енергетичних потужностей на більш ефективні. Шлях переходу на 88% ВДЕ – це такий, за якого собівартість енергії буде найнижчою.
Другий же сценарій передбачав примусове скорочення викидів СО2, які є головною причиною зміни клімату. Саме втілення такого сценарію необхідне для того, щоб втримати підняття глобальної температури на прийнятному рівні. Науковці з Міжурядової групи експертів з питань зміни клімату переконані, що перехід межі у +1.5С від доіндустріального рівня потягне за собою наслідки, значно гірші за ті, які ми вже відчуваємо на собі.
Важливим також є те, що жоден з проаналізованих сценаріїв не передбачає будівництва традиційної теплової генерації.
Раніше українські науковці з Інституту економіки та прогнозування за ініціативи Фонду ім. Бьолля вже проводили подібні моделювання. Вони дійшли висновку, що частка ВДЕ в Україні може досягти 91%.
Однак, попри вимоги світової громадськості та наукової спільноти, Міністерство енергетики та захисту довкілля не розглянуло навіть такий варіант. В рамках оновленої кліматичної політики вони презентували Концепцію “зеленого” енергетичного переходу України, де поставили дуже неамбітну мету – досягти 70%ВДЕ в електрогенерації та трохи більше 40%ВДЕ в загальному енергобалансі до середини сторіччя.
“З кожним роком з’являється все більше досліджень, які доводять, що перехід на відновлювані джерела енергії в Україні – це не тільки обов’язковий елемент боротьби зі зміною клімату, а й економічно вигідна модель розвитку енергетики.
Міністерство енергетики та захисту довкілля повинно прислухатися до науковців і громадськості та поставити для країни набагато амбітніші цілі, ніж ті, що вже заявлені в рамках Концепції “зеленого” енергетичного переходу до 2050 року. А додаткова вартість, у яку нам обійдеться сценарій 100%ВДЕ – це інвестиція у збереження нашої планети”, – коментує Костянтин Криницький, керівник відділу енергетики ГО “Екодія”
Контакти для додаткової інформації:
Олександра, okh@ecoact.org.ua