Екодія підтримує наріжні цілі Проєкту Плану відновлення України (далі – План), який був представлений 4-5 липня 2022 року. План базується на стійкості, відновленні, модернізації та Євроінтеграції. Важливо, що під час відновлення зазначається збереження орієнтирів на декарбонізацію, інтеграція кліматичних цілей в усі сектори економіки та суспільного життя.
Зростання ВВП та економіки загалом, про які йдеться у Плані, будуть відігравати значну роль у процесі відновлення, для сталого розвитку України важливо рівноцінно враховувати екологічні та соціальні аспекти. Лише у такому випадку вдасться забезпечити якісне та стійке відновлення на покоління.
Попри зазначені вірні орієнтири План виглядає досить розрізненим і схожим не на цілісне бачення розвитку країни, а на перелік окремих, часто конкуруючих між собою проєктів. Відповідно, у ньому є як прогресивні та необхідні рішення: перехід на чисті безвуглецеві технології в металургії, заміщення викопного газу на відновлювані джерела енергії в опаленні, плани інтеграції декарбонізації у всі сектори економіки; так і небезпечні й неузгоджені між собою. Найважливіше у процесі подальшої роботи над Планом виключити:
- Побудову нових атомних потужностей, оскільки вона несумісна з планами переходу на відновлювані джерела енергії та несе невиправданий ризик аварій;
- Послаблення екологічного контролю замість реформи. Натомість має відбутись посилення ефективності дотримання екологічного законодавства та розпочати державний моніторинг за станом довкілля
- Дерегуляцію та спрощення доступу до надр та нарощування мінерально-сировинної бази України;
- Нарощення обсягів виробництва тваринництва без застосування технологій для скорочення викидів та переробки відходів сектору. Необхідним є пріоритизація розвитку розосереджених, дрібних та середніх фермерських господарств (на противагу концентрованим промисловим тваринницьким фабрикам).
Завантажити документ:
Аналіз Проєкту Плану післявоєнного відновлення України та рекомендації Екодії (PDF)
Ця публікація підготована у рамках проєкту «Закриття циклу: справедливий енергетичний перехід, розроблений містами та регіонами» за фінансової підтримки Європейського Союзу. Зміст публікації є відповідальністю ГО «Екодія» і вона за жодних обставин не може вважатися такою, що відображає позицію Європейського Союзу.