Екстремальні погодні явища, зміна кількості опадів, короткочасні та довготривалі посухи – це все наслідки зміни клімату. Сьогодні вони проявляються на всій території України, але найбільшого впливу зазнають сільська місцевість та сільське господарство. Щоб забезпечити собі достаток та процвітання у майбутньому, громадам потрібно завчасно готуватися до несприятливих погодних явищ та нових кліматичних умов.
У дослідженні науковці та експерти Інституту економіки та прогнозування НАНУ та Української мережі сільського розвитку проаналізували, наскільки Бужанська ОТГ в Черкаській області вразлива до наслідків зміни клімату. Для цього було проведене експертне опитування, в якому взяли участь мешканці та органи самоврядування ОТГ, а також науковці. В результаті, виявили, наскільки зміна погодно-кліматичних умов може загрожувати економіці, сільському господарству, інфраструктурі та загальній соціоекономічній системі ОТГ, а також як громаді забезпечити ефективний та сталий розвиток у майбутньому.
Більшість жителів працюють в сільському господарстві
Бужанська ОТГ володіє родючими ґрунтами, що представлені чорноземами реградованими, темно-сірими опідзоленими й реградованими ґрунтами, 22% всієї території ОТГ займає ліс. Таке багатство природніх ресурсів сприяє потужному розвитку сільського господарства та аграрної діяльності в цій місцевості. Станом на 2020 рік в ОТГ проживає 4039 осіб. Більшість з них працюють у сфері сільського господарства.
Зміна клімату вже зараз впливає на добробут громади
Бужанська ОТГ розташована в межах лісостепової природно-кліматичної зони, якій властиві оптимальний баланс зволоження і тепла, помірно холодна зима і тепле літо з великою кількістю опадів. Проте сьогодні кліматичні умови на цій території змінилися – середня річна температура повітря підвищилася, і клімат набуває ознак степової зони.
Черкаська область, де знаходиться Бужанська ОТГ, належить до регіонів з недостатнім рівнем водозабезпечення. Через підвищення температури повітря знизився рівень стоку поверхневих вод на території ОТГ. Це обмежує можливості використання поверхневих вод для іригації (підведення води до полів) в сільському господарстві. Через це може постраждати вся сфера сільського господарства на території громади. Крім цього, знизився рівень води в колодязях, які для місцевого населення є основним джерелом питної води.
Дефіцит водних ресурсів та екстремальні природні явища – реальність, а не уявне майбутнє.
До 2030 року для регіону громади очікується підвищення середньорічної температури повітря на 0,45°С порівняно з 1991-2010 рр. При цьому може підвищитися середня кількість опадів на рік (+5%).
Проблемою є те, що опади випадатимуть не рівномірно: у більшій кількості, але рідше. Через вищий рівень випаровування (бо вища температура) це теж може призвести до зниження вологозабезпечення ґрунтів й доступності водних ресурсів для населення та ведення господарства.
Найбільший приріст опадів припадатиме на березень та квітень (+20…+25%), а також січень і грудень (+12…+17%). Натомість в літні місяці кількість доступної вологи скорочуватиметься (-15…-3%), а також у жовтні (-11%). Через це можуть виникнути певні труднощі для проведення посівних кампаній озимих культур. У зв’язку з недостатньою кількістю вологи озимі культури, що мають сходити восени, можуть із запізненням піти в ріст, або процес сходження може не відбутися взагалі.
Частими можуть стати гради, шквали, зливи та інші екстремальні погодні явища. Будуть посилюватися короткострокові й тривалі посухи, і все разом це призведе до проблем із водозабезпеченням. Крім того, підвищення температури повітря й зниження частоти опадів можуть негативно вплинути на виробництво деяких традиційних культур, що вирощуються переважно в домогосподарствах, зокрема, картоплі.
Завчасні рішення допоможуть підготуватися та протистояти кліматичним змінам.
Зміни кліматичних умов не уникнути. Громади повинні адаптуватися і вже зараз діяти, щоб попередити найгірші наслідки в майбутньому. Автори дослідження пропонують такі заходи з адаптації для Бужанської ОТГ:
1) Удосконалювати способи введення сільського господарства з урахуванням кліматичних ризиків.
Для зменшення вразливості сільського господарства до зміни клімату важливими заходами є впровадження страхування виробничих ризиків та вологозберігаючих технологій обробітку ґрунту, також використання у сівозмінах більш посухостійких культур. Ефективним рішенням стане розширення багаторічних насаджень та пасовищ, що знижує розораність території.
2) Вирощувати більш теплолюбні та посухостійкі культури
Одним із можливих адаптаційних заходів може стати заміна традиційних сільсько-господарських культур на більш теплолюбні – нішеві високодохідні культури, відносно стійкі до високих температур. Однією з таких є чуфа або тигровий горіх, культура родом із Середземномор’я та Північної Африки. Чуфа – одна з найперспективніших нетрадиційних культур для вирощування в Україні та, зокрема, на території Бужанської ОТГ. Поясненням цьому є, по-перше, динамічний розвиток ринку та рентабельність виробництва, по-друге, технологія вирощування, що майже ідентична до вирощування картоплі; і по-третє, на території ОТГ вже є сільськогосподарські підприємства, що займаються вирощуванням нішевих культур і можуть бути зацікавлені у вирощуванні чуфи.
3) Покращувати інфраструктуру та умови життя для домогосподарств
Ключовими заходами для подолання ризиків від зміни клімату для домогосподарств є підвищення доступності й надійності постачання водних ресурсів.
Для інфраструктури дієвими заходами будуть, в першу чергу, підвищення готовності до ліквідації наслідків несприятливих гідрометеорологічних явищ: формування мобільних бригад з числа добровольців мешканців сіл ОТГ, розширення парку техніки та спеціального інструменту КП «Добробут» Бужанської ОТГ.
Крім того, громада потребує покращення енергоефективності об’єктів соціальної інфраструктури Бужанської ОТГ. Наразі лише в навчальних закладах ОТГ провели часткову технічну модернізацію будівель – встановили енергоощадні вікна та двері. Проте основні тепловтрати пов’язані з відсутністю утеплення фасадів будівель. Опалення в школах, клубах та бібліотеках на території ОТГ досі дров’яне, лише в дошкільних закладах – електричне та дров’яне.
Це не єдині заходи, що можуть допомогти громаді розвиватися більш ефективно та стало. Крім того, вони не є універсальними, тому що кожна ОТГ унікальна і має свої сильні та слабкі сторони. Щоб оцінити потенціал громади та сформувати довгострокову стратегію розвитку, потрібно здійснювати комплексний соціально-економічний аналіз окремо кожної ОТГ. Детально зі звітом для Бужанської ОТГ ви можете ознайомитися за посиланням: Соціально-економічний аналіз розвитку Бужанської ОТГ (PDF).