Концентрація землі — це накопичення великих земельних площ у використанні одного підприємства. Це явище може нести екологічні та соціальні загрози для громад, оскільки компанії часто керуються у першу чергу економічними інтересами. Тож концентрація земель може вести за собою знищення біорізноманіття, деградацію ґрунтів, втрату доступу до землі у місцевих і як наслідок міграцію та навіть бідність чи голод.
Ініціатива Land Matrix збирає базу даних з інформацією про великомасштабні (від 200 га і більше) придбання або оренду земель (LSLA) для ведення сільського, лісового господарства, будівництва туристичних комплексів, вітрових та сонячних електростанцій, видобування корисних копалин та іншої діяльності.
Основним елементом в базі даних є угода, у межах якої заповнюється інформація щодо діяльності та географії підприємства, інвесторів, впливу на громаду та довкілля, гендерні питання тощо. Наразі у базі зібрано інформацію про 7909 угод із різних регіонів. У межах регіону Східної Європи зібрано 1287 угоди, 381 з яких — в Україні.
Чому ці дані важливі:
Оскільки LSLA можуть обмежувати доступ до землі і порушувати права місцевих мешканців, ретельний моніторинг цих угод дуже важливий. Маючи надійні та актуальні дані про концентрацію земель, можна виявити потенційні зони ризику, попередити можливу шкоду та пом’якшити вплив діяльності, для якої концентрується земля, на соціальний та екологічний стан громади.
Хто може використовувати дані Land Matrix:
Інформація в базі даних відкрита та доступна усім охочим. Та найбільш корисною вона може бути для людей, що працюють із земельними питаннями:
- Науковці
- Журналісти
- Правозахисники
- Представники органів влади
- Агенції з розвитку
- Бізнес
- Громадський сектор
- Землевласники тощо
Для чого потрібні такі дані?
У глобальному контексті дані Land Matrix допомагають відстежувати еволюцію глобальної земельної лихоманки (або змагання за контроль над землями), моніторити та оцінювати вплив LSLA на громади і довкілля, підвищувати прозорість та підзвітність рішень щодо LSLA. Ця інформація допомагає у підготовці наукових, аналітичних та журналістських матеріалів.
У межах роботи регіонального центру у Східній Європі, яким опікується Екодія, дані Land Matrix також стали основою для аналітичних матеріалів та досліджень. Ось лише декілька прикладів.
Профіль України щодо землевласників та використання земель. Це стислий огляд ситуації із концентрацією земель в Україні, що включає інформацію про те, де це явище найбільш помітне, хто кінцеві бенефіціари компаній та в яких країнах вони зареєстровані, а також як узагалі відбувалося “придбання” сільгосп земель у країні під час дії мораторію на їх продаж. Подібні профілі розробляли і для інших країн. Із цими даними можна ознайомитися тут.
Великомасштабні інвестиції та землекористування в Україні на космічних знімках. Для цього автори обрали три ділянки, де за даними Land Matrix іноземні компанії орендували масиви землі. На цих ділянках завдяки космічним знімкам дослідили, чи дотримуються ці компанії сівозміни та законів, що обмежують розорювання певних типів земель. На жаль, найгірші припущення справдилися, і дослідники виявили розорювання схилів, що сприяє ерозії та вимиванню родючого шару ґрунту, та навіть виявили оранку на території національного природного парку “Галицький”. Саме дані Land Matrix стали своєрідним вказівником, де шукати порушення.
Діяльність міжнародних компаній на російському ринку після повномасштабного вторгнення в Україну. Вторгнення росії в Україну у лютому 2022 стало поштовхом для багатьох країн до впровадження санкцій проти країни-агресорки, а для іноземних компаній – вийти з російського ринку, аби не фінансувати війну. Оскільки Land Matrix збирає дані про купівлю та оренду землі в тому числі і в росії, база даних допомогла виявити компанії, які продовжували там свою діяльність за півтора роки після вторгнення.
У дослідженні проаналізували інформацію про 267 компаній, які працювали на російському ринку до початку повномасштабного вторгнення в Україну. В результаті виявили, що свою роботу в країні-агресорці продовжили 28 компаній у галузі лісової промисловості. А серед 169 угод за участі 200 іноземних компаній у галузі сільського господарства достовірно відомо про вихід з російського ринку усього трьох компаній.
Питань щодо сталого та інклюзивного використання землі виникає багато, тому важливо досліджувати та знаходити відповіді на найбільш наболілі питання для забезпечення прав людей на землю, безпечне довкілля, роботу тощо. Тож ми заохочуємо використовувати дані Land Matrix для дослідження проблемних питань у землекористуванні, аби цей перелік цінних досліджень лише доповнювався.
Якщо ж ви працюєте у галузі землекористування, плануєте проводити подібні дослідження чи хочете долучитися до збору/оновлення даних для ініціативи, пишіть нам на електронну пошту landmatrix@ecoaction.org.ua