Мирноград – шахтарське місто у Донецькій області, де до початку повномасштабного вторгнення росії мешкало майже 50 тисяч людей. Всього за пів сотні кілометрів звідси міста, у яких точаться активні бойові дії, а сам Мирноград так само потерпає від російських обстрілів. Через це в місті трапляються перебої з електропостачанням і місцеві не мають не лише світла, а й централізованого водопостачання. Без електрики не працює Карлівська фільтрувальна станція, яка подає воду в крани.
Аби забезпечити людей водою, міська влада розвиває альтернативні способи водопостачання – використовують джерела, бурять нові свердловини. Однак така вода підходить для технічних та побутових потреб. Для того ж, аби її можна було пити, потрібна додаткова фільтрація. Екодія придбала місту фільтрувальну станцію, що встановили на одній із нових свердловин. Така станція фільтрує до 2 тисяч літрів води на добу, чого достатньо для близько 600 людей, і здатна працювати навіть при відключенні світла, адже обладнана генератором.
Ця проблема актуальна не лише для Мирнограду. Російські окупанти обстрілюють очисну й енергетичну інфраструктуру, позбавляючи численні населені пункти централізованого водопостачання, забруднюють водойми внаслідок обстрілів і навіть крадуть нашу воду через Північнокримський канал. Про те, як перевірити й очистити воду для пиття, якщо немає доступу до фільтрувальних станцій, читайте у матеріалі.
Екодія співпрацює з Мирноградом вже більше 4-х років, допомагаючи у справедливій трансформації міста. Воно, як і багато міст області, повністю залежне від вуглевидобутку, тож із згортанням вугільної галузі ризикувало втратити основне джерело робочих місць і прибутків. Аби цього не сталося, таким містам необхідно створювати нові підприємства й можливості для бізнесу, підтримувати шахтарів, що втратять роботу, розвивати відновлювані джерела енергії і комплексно планувати перебудову міста.
Саме це передбачає справедлива трансформація і саме цим до початку повномасштабного наступу займалися вугільні міста Донеччини за підтримки в тому числі Екодії. Зокрема, Мирноград був одним із міст-засновників Платформи сталого розвитку, яка об’єднує вже 9 шахтарських міст до спільної мети.
За понад 4 роки нашої співпраці міська влада Мирнограду обмінювалася досвідом з іншими містами, навчалася, досліджувала, планувала можливості розвитку міста і вже навіть розробляла пілотні проєкти із трансформації та шукала на них фінансування. Зараз пріоритети змінилися і основна задача міста – вберегти своїх мешканців. Та це не значить, що плани трансформації забуті – ми обов’язково повернемося до них разом після перемоги.
Контакти для додаткової інформації:
Олександра Хмарна, okh@ecoact.org.ua