Щоб налагодити виробництво органічної сільськогосподарської продукції, потрібен час, гроші та головне – знання. Як проводити розрахунки? Які використовувати добрива? Які існують практики, дружні до довкілля?
Але все не настільки складно, якщо розібратися і підійти до справи відповідально. Тим паче результат того точно вартий – органічні продукти корисніші як для нас з вами, так і для природи.
Підприємству “Галекс-Агро” з Новограда-Волинського вдалося налагодити органічне рослинництво, тваринництво та переробку за всіма стандартами. Його представник розказав, як започаткували виробництво, які практики впроваджували та які проблеми спіткали протягом усього шляху.
Як усе починалося
У 2008 році підприємець Новоград-Волинського району Олександр Ющенко вирішив започаткувати виробництво органічної сільськогосподарської продукції. На такому виробництві контролюється все: якість землі, води, насіння – як кажуть, весь процес від лану до столу. Це означає, що покупець отримує продукти, виготовлені відповідно до затверджених стандартів, де немає пестицидів, синтетичних мінеральних добрив, регуляторів росту та штучних харчових добавок, а також без використання ГМО.
Ідея створити таке підприємство виникла ще в молодості. Ющенко виріс у сім’ї аграріїв: батько був керівником господарства, мати – головним агрономом. Олександр Миколайович постійно крутився в цій сфері. Вже тоді він захотів створювати абсолютно чисті харчові продукти.
Як каже Олександр Ющенко, господарство створювали для того, аби зберігати природні ресурси, захищати довкілля, відновлювати родючість ґрунту, виготовляти органічну продукцію та забезпечувати нею населення.
Підприємство пана Ющенка було одним із перших в Україні, яке пройшло процедури сертифікації і має сертифікати Швейцарії та України. Крім того, діяльність підприємства контролюється єдиним незалежним українським органом із сертифікації органічного виробництва, визнаного у Європі – “Органік стандарт”, а це високий знак якості.
“Органіка – це не бізнес, а поклик душі”, – говорить Ющенко.
Його слова доводить на прикладах заступник генерального директора з фінансових питань підприємства “Галекс-Агро” Олександр Янець:
“Великий бізнес не побудуєш на органіці. Урожайність культур удвічі менша, якщо порівняти з тими, хто займається інтенсивними технологіями, тобто використовує хімічні добрива, гербіциди, пестициди. Наприклад, у середньому в нас урожайність пшениці – 35-40 ц/га, але це органічно чистий продукт. Різниця компенсується експортом, бо органіки на ринку не так багато, вона дуже цінується і ціни відповідно вищі, особливо в європейських країнах”.
Коли команда тільки починала займатися фермерством, то використала аналіз ґрунтів Житомирського інституту. На основі аналізу розробили карту полів. Раз у п’ять років повторюють цю практику, завдяки чому помітна позитивна динаміка.
“Спочатку ми взяли в оренду 200 гектарів землі, уклали договори, розробили сівозміну. Починати насправді було дуже важко. Але зараз вже маємо підприємство широкого профілю – це і рослинництво, і тваринництво. У складі є також підприємства, які займаються переробкою органічної сировини в готові продукти харчування”, – каже Олександр Янець.
Органічне рослинництво
Нині у розпорядженні підприємства є 10000 га сертифікованої землі, яка відповідає всім вимогам для вирощування органічних продуктів. Для звичайних господарств ці площі є не дуже великими, проте для органіків – величезні.
“Якщо говорити по-простому, ми вирощуємо старим дідівським способом. Тобто без застосування інтенсивних технологій – не використовуємо мінеральні добрива, пестициди, гербіциди. Добрива тільки органічного походження. Переважно гній переробляється на компост і вноситься під відповідні культури”, – розповідає Олександр Янець.
Спочатку землі були низькопродуктивні, адже в той, час, коли “Галекс-Агро” тільки починали, вільних земель було мало і вони мали низький бал. Довелося брати землі, які не оброблялися, тобто низької якості. У середньому їхній бал був у межах 30-35, коли максимальний по Україні – 82.
Втім, аналізи за останнє десятиріччя свідчать, що при використанні інтенсивних технологій гумус в українських ґрунтах зменшується, а на підприємстві Ющенка навпаки – є збільшення завдяки органічним підходам.
Спершу був перехідний період протягом трьох років, де підприємство не мало права вносити гербіциди і пестициди, бо це передбачено органічними стандартами. Тоді ґрунт очищувався від хімікатів. Відпрацьовували різні технології для кожної культури. Читали фахову літературу і відвідували закордонні семінари.Так методом проб і помилок знайшли дієві способи вирощування продукції.
“Також ми використовуємо стимулятори росту та органічні добрива тільки природного походження. Добрива переважно маємо свої, що виробляються у межах 40000 тонн за рік. У нас є 3000 голів худоби, вона виробляє гній, ми перетворюємо його на компост, який вноситься в землю. Маємо спеціальне обладнання”, – ділиться секретами підприємства Олександр Янець.
На цьому господарстві для боротьби з бур’яном відбувається спланована сівозміна: певна культура перебуває на одному полі раз у 4 роки. Крім того, використовується лише механічна обробка – оранка, мульчування, культивація, боронування та просапування.
Культур вирощують багато. Серед них – пшениця, овес, просо, гречка, ячмінь, соя, жито, кукурудза, люцерна та конюшина. Також є спельта – материнська пшениця, яка дуже цінується, оскільки має набагато більше мікро- і макроелементів і є безглютеновою.
95% зерна спрямовується на експорт до Швейцарії, Угорщини, Німеччини, Нідерландів, Італії та Великобританії. Решта йде на корм тваринам.
Органічне тваринництво
Згодом в “Галекс-Агро” почали займатися й органічним тваринництвом. Одна з вагомих причин – органічні добрива, які можна отримати від тварин.
Спочатку викупили недобудовану ферму у Гульську, реконструювали її. Пізніше – ферму в Городищі. Закупили 600 нетелів породи симентал, з яких розрослось і тваринництво. Далі почали займатися селекційною роботою, відпрацьовували кормову базу. Вивчали утримання і технології вирощування.
У тваринництві цього підприємства суворо заборонені антибіотики, стимулятори та гормони росту. Корми теж мають бути органічно чистими.
На фермі створили небачені в нашому районі доти умови: у корів вільний вигул, вільний доступ до їжі, води та спального місця, не менше 230 днів на пасовищі, а також дозвіл переміщуватися туди, куди корівці хочеться. Корови дояться під класичну музику механізованим способом, без втручання людини, що забезпечує молочній продукції чистоту і мінімальне бактеріальне зараження. А для телят тут побудували невеличкі будиночки, куди ті ховаються під час спеки.
Думка експерта:
“Тваринництво в сучасному вигляді завдає значну шкоду довкіллю, та за свідомого підходу господарство може отримати від нього переваги. Зокрема, органічні відходи тваринництва можуть стати альтернативою шкідливим хімічним засобам. Та критично важливо, аби вони були сталими, а умови утримання тварин – етичними: із вільним випасом, без застосування антибіотиків чи інших препаратів тощо”, — коментує Анна Даниляк, фахівчиня зі сталого сільського господарства ГО Екодія. – “Більше про підходи до сталого фермерства можна дізнатися на онлайн-курсі “Екопрактки для сільського господарства і громад“.
Повномасштабна війна
До повномасштабної війни підприємство активно розвивалось. Практично щороку будували нове приміщення чи ферму, збільшували напрями діяльності. Так, цього року має заплодоносити органічний горіх. Планували для нього також побудувати лінію перероблення. Є органічне бджільництво, трохи овочів і картоплі. Але настало 24 лютого.
“Війна вплинула на нас надзвичайно сильно. По-перше, як і всі аграрії ми зіткнулися з проблемою пального. Неабияким викликом для господарства стала й реалізація продукції. На початку війни держава наклала вето на реалізацію, коли не можна було продавати зерно взагалі. Потім дозволили, але потрібна була ліцензія. У березні в нас був нуль по експорту, а ми очікували, що кошти від нього підуть на нову посівну кампанію”, – розказує Олександр Янець.
За його словами, до повномасштабної війни могли експортувати до 200 тонн зерна на тиждень, а у квітні відправляли 120 тонн за місяць. На початок липня вдалося реалізувати лише 50% від контракту.
“До того ж дуже піднялися ціни на перевезення, – продовжує Янець. – До війни один фракт, до 22 тонн, коштував 1600 євро. Сьогодні перевізники за 3500 євро їхати не дуже хочуть. Відповідно це ляже на наші плечі. І зараз ніхто не хоче підняти суму контракту. Прибуток впав на половину. Виникли труднощі і з купівлею кормових добавок та сіллю для худоби. Ціна на сіль виросла вп’ятеро. Це також серйозний виклик для нас”.
Насамкінець
Не дивлячись на труднощі, в “Галекс-Агро” вірять у свою справу та її користь.
На запитання, як же почати впроваджувати органічні практики у своє господарство, Олександр Янець відповів однозначно:
“Щоб стати органічним виробником, потрібні бажання і відповідальність за майбутнє землі та здоров’я людей. Більше нічого. Це доволі складна справа, а на початкових етапах – збиткова. Але якщо для вас це стане покликом душі, будьте певні – все вийде”.
Якщо вам цікаво дізнатися більше про еко-практики, які можна почати використовувати на своєму господарстві вже зараз, проходьте безкоштовний онлайн-курс, підготовлений ГО Екодія та партнерами, на платформі Prometheus тут.
Авторка: Інна Попова, Фото з архіву “Галекс-Агро”
Джерело: novograd.city
***
Матеріал підготовлений в рамках проєкту “Перспективи сталого розвитку сільських територій” за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Федеративної Республіки Німеччини.