Що не так із атомною енергетикою? Прихильники цієї галузі говорять, що “атомка врятує світ” і нас усіх від кліматичної кризи. Тоді як екоактивісти запевняють у протилежному. Ми спробували розібратися, як атомна енергетика представлена в мистецтві та масовій культурі. Результатом стала ця підбірка легендарних фільмів та серіалів, які точно не залишать вас байдужими до питань збереження довкілля та доцільності використання атомної енергетики. Обережно! Можуть бути спойлери.
Сілквуд, Silkwood (1983)
Американський драматичний фільм, заснований на реальних подіях з життя Карен Сілквуд – активістки Міжнародного союзу працівників нафтової, хімічної та атомної промисловості. На перший погляд, її життя не вирізняється нічим, окрім того, що її грає Меріл Стріп. Карен працює на заводі з переробки плутонію, де керівництво не дбає про безпеку співробітників та співробітниць та змушує їх працювати понаднормово.
Після того, як Карен та її колеги піддаються радіоактивному опроміненню, вона дізнається про ряд порушень на виробництві й вирішує діяти. Сілквуд хоче дати ексклюзивне інтерв’ю The New York Times про все, що відбувається на заводі. У стрічці майстерно передана атмосфера життя робочих в маленьких містах. Крім того, акторський склад (у фільмі також знімаються Шер та Курт Рассел) та сама історія Сілквуд, чия смерть досі не розслідувана, точно викличуть у вас величезний інтерес. Дізнайтесь детальніше про фільм з Google.
Китайський синдром, The China Syndrome (1979)
Американський трилер та фільм-катастрофа про події на атомній електростанції в США. Телевізійна репортерка Кімберлі Веллс та її оператор випадково стали свідками аварії на АЕС, що призвела до раптового її відключення. Усе це оператор встигає приховано зняти на камеру попри заборону керівництва станції. Та канал, на якому працює Кімберлі, не бере плівку в ефір, а енергетична компанія намагається зам’яти інцидент без належного розслідування, щоб відновити подачу електроенергії.
Тим часом працівник станції Джек Ґоделл, схвильований ситуацією, сам аналізує, що могло призвести до аварії й знаходить підроблені документи. Це означає, що перед запуском станція не пройшла належної перевірки. Так само як і Карен Сілквуд, Ґоделл хоче розповісти на широкий загал про небезпеку, але керівництво станції робить усе, щоб цього не сталося.
Назва “Китайський синдром” походить з жаргону фізиків-ядерників та означає гіпотетичну аварію з розплавленням ядерного реактора. Науковці жартували, що в масштабах такої катастрофи ядерне паливо може розплавити Землю та дійти аж до Китаю. Детальніше в Google.
Атомні світи Хаяо Міядзакі
Японський аніматор Хаяо Міядзакі відомий на весь світ своєю майстерністю та унікальним стилем зображення навколишнього середовища. Природа в його мультфільмах – це завжди живий організм, складна та цілісна система. І в ній часто є стільки ж темряви, скільки й краси. Окрім яскраво виражених мотивів співіснування людини та природи, що присутні майже в усіх мультфільмах студії Ghibli, у творчості Міядзакі знайшлося місце й для ядерної зброї, воєн і катастроф.
“Навсікая з Долини Вітрів” (1984)
Одним із таких шедеврів стала “Навсікая”, імпульсом до створення якої були ряд екологічних криз в Японії у 1950-60х рр. Події цієї стрічки розпочинаються через 1000 років після “7 днів вогню” – війни, що знищила цивілізацію. Більшість території Землі вкрита отруйним лісом, і його населяють комахи-мутанти Оми, а на небагатьох “чистих” ділянках проживають люди.
Саме таким місцем є Долина Вітрів. Принцеса Навсікая, як і всі мешканці Долини, мирно співіснує з природою та поклоняється вітру. Але від інших її відрізняє сильне бажання досліджувати навколишній світ, і саме вона здатна розгадати таємницю токсичного лісу. Один з критиків назвав “Навсікаю” фільмом, що звертається до дорослих з чітким посилом проти екологічного та ядерного забруднення. І хоч у стрічці немає прямої згадки про атомну катастрофу, але унікальний світ “Навсікаї” дає нам підказки, що перед нами метафоричне зображення життя після ядерного вибуху.
“Небесний замок Лапута” (1986)
Це легка історія про двох друзів Пазу і Сіту, які разом вирушають на пошуки загадкового летючого острова Лапута. Сіта має особливий зв’язок зі світом природи і магічний кулон, що дозволяє їй літати. Саме він вкаже їм шлях до Лапути.
“Небесний замок Лапута” міг би бути дитячою казкою. Але, як у всіх роботах Міядзакі, за зовнішньою наївністю криється потужна метафора. Опинившись на острові, Сіта розуміє, що там зберігається величезний кристал – джерело потужної енергії, яка в руках лиходіїв може стати зброєю масового винищення. Розв’язка історії символізує чітку антиядерну позицію режисера. Читати більше в Google.
Музичний кліп “На старт!”, On Your Mark (1995)
У 1995 році Хаяо Міядзакі зняв анімаційний кліп на пісню японського гурту «Chage and Aska». Ця робота режисера не така популярна, як повнометражні мультфільми, але для нас вона надзвичайно цікава. В основу сюжету лягли події на Чорнобильській атомній станції. В одному з інтерв’ю Міядзакі говорить, що це його рефлексія про те, яким було би життя після кінця світу в результаті атомної катастрофи. Чи є в цій хаотичній реальності місце людяності? Вмикайте відео, щоб зрозуміти! Дивитись кліп.
Ми знали, що одних фільмів вам буде мало, тому додали сюди декілька серіалів.
HBO Чорнобиль, Chernobyl (2019)
Напевно, вже всі чули про “Чорнобиль” від HBO. Але якщо раптом вас оминула ця інформаційна хвиля, то мінісеріал “Чорнобиль” – це екранізація подій, що сталися 26 квітня 1986 року на Чорнобильській атомній станції.
«Якою є ціна брехні? Жах не в тому, що ми вважаємо її правдою. А в тому, що коли ми довго чуємо брехню, то перестаємо визнавати правду».
З цих слів головного оповідача Валерія Легасова розпочинається серіал, і вони стають лейтмотивом всього, що відбувається в наступних п’яти серіях. Критики хвалять цей серіал за вражаючі ілюстрації того жаху, який пережили люди, та бездоганну гру акторів. Ще багато за що можна відзначати “Чорнобиль”, але найбільше за те, що він дійсно змушує замислюватися знову і знову про масштаби трагедії, масштаби брехні та ціну людського життя. А найголовніше – помилки, яких не варто повторювати.
Пітьма, Dark (2017-2020)
“Пітьма” (англ. Dark) – німецький науково-фантастичний серіал компанії Netflix, від перегляду якого часто перехоплює подих, пробігають по шкірі мурахи та закипають мізки. Проте його дуже добре оцінили як глядачі, так і критики. Події в серіалі розгортаються в маленькому німецькому містечку Вінден, де працює атомна електростанція. Спочатку здається, що станція не відіграє ніякої ролі в житті міста та його героїв, але саме в ній загострені всі сюжетні повороти.
В “Пітьмі” є відсилка до Чорнобильської катастрофи, а також розкривається тема небезпеки радіації, що вплетена в містичні події та подорожі в часі. Ми не хочемо вам розкривати всі карти, але цей серіал точно зможе вас вразити загадковим та напруженим сюжетом, містичною естетикою й, що не менш важливо, логічним та продуманим до дрібниць сценарієм.
Сімпсони, The Simpsons (1989 – досі)
Якщо ви ніколи не бачили “Сімпсонів” і зараз читаєте нашу підбірку, то це знак долі, щоб переглянути культовий серіал або хоча б пару його серій. “Сімпсони” – сатирична пародія на життя середньостатистичної американської родини. За довгі роки зйомок (наразі є 32 сезони та більше 700 серій) в мультсеріалі були висвітлені проблемні сторони майже всіх сфер людської діяльності, а особливо дісталося ядерній енергетиці.
Головний герой та батько родини Гомер Сімпсон працює інспектором з безпеки на Спріґфілдській АЕС (вперше з’являється в 3 серії 1 сезону “Одіссея Гомера”). Робота атомної станції у всесвіті Сімпсонів дуже абсурдизована та гіперболізована, але щось в цьому є. Наприклад, чого вартує ситуація із захороненням ядерних відходів. Працівники Спрінґфілдської АЕС часто залишають їх у бляшанках на дитячих майданчиках, в парках та водоймах. Це все дуже смішно, але хто знає, що робитимемо ми через десятки років з відходами у реальності. Детальніше про серіал в Google.
Якщо присвятивши декілька вечорів перегляду цієї підбірки, вам захочеться ще, то подивіться також “Сім найкращих фільмів про аварію на ЧАЕС” або кіно про зміну клімату “Що таке зміна клімату та що з нею робити“. Підписуйтесь на атомний дайджест від Екодії, щоб бути в курсі усіх новин та краще розбиратися в темі.