Цього року аварія на Чорнобильській АЕС перетне 35-річний рубіж. Але що ми знаємо про найбільшу техногенну катастрофу ХХ століття? Ми підібрали сім документальних та художніх стрічок, які допомагають краще розібратися у причинах і наслідках катастрофи, а також її впливі на життя українців та українок.
«Чорнобиль» (2019)
Мінісеріал “Чорнобиль” – це екранізація подій, що сталися 26 квітня 1986 року на Чорнобильській атомній станції, від HBO. Критики хвалять цей серіал за вражаючі ілюстрації того жаху, який пережили люди, та бездоганну гру акторів. Ще багато за що можна відзначати “Чорнобиль”, але найбільше за те, що він дійсно змушує замислюватися знову і знову про масштаби трагедії, масштаби брехні та ціну людського життя. А найголовніше – помилки, яких не варто повторювати.
«Чорнобиль – Хроніка важких тижнів» (1986)
https://www.youtube.com/watch?v=CHX9ZvTeIIs&t=7s
Перший документальний фільм про Чорнобильську катастрофу, який знімали одразу після вибуху та в перші місяці ліквідації трагедії. У стрічці зібрані правдиві спогади свідків, через що фільм був навіть забороненим до показу в СРСР. Його знімали протягом 100 днів безпосередньо під час ліквідації. Стрічку показали у 132 країнах, а режисер помер від променевої хвороби всього за місяць після її виходу.
«Двері» (2008)
Короткометражна драма, номінована на Оскар, знята на основі глави книги “Чорнобильська молитва” Нобелівської лауреатки Світлани Алексієвич. Глава під назвою “Монолог про ціле життя, написане на дверях” – це історія прип’ятської родини, яку атомна аварія вигнала з рідного міста. Вони не знали, що всі їх нечисленні речі, взяті з собою, непомітно і невідворотно несуть смерть.
«Земля забуття» (2011)
«Земля забуття» – фільм режисури Мішель Боганім розповідає історію кількох осіб і їхніх сімей, життя яких було зламане та знищене трагічним вибухом. Для Ані та Петра 26 квітня 1986 року мало стати найщасливішим днем – днем шлюбу, Олексій, інженер електростанції, разом із сином Валерієм, вирішили посадити дерево. Лісничий Микола робив свій щоденний обхід лісу навколо станції. Через 10 років Аня працює гідом для туристів по забрудненій „чорнобильській зоні”, Валерій шукає батька, а Микола доглядає заражений сад.
«Ядерні відходи» (2012)
Короткометражний фільм відомого українського режисера Мирослава Слабошпицького. Він – водій вантажівки на фабриці з утилізації ядерних відходів у Чорнобильській зоні. Вона працює в пральні там же. Їхні життя і робота підпорядковані одному ритму і розписані по годинах. Але що рухає механізм їх буднів день за днем? Ефектна, місцями жорстка, але зворушлива стрічка.
«Чорнобиль. Точка часу» (2016)
Документальний фільм, створений UA:Перший через тридцять років після катастрофи про руїни чорнобильської науки, вимушених переселенців та унікальний полігон для досліджень. Катастрофа на Чорнобильській атомній електростанції – трагедія, яка повинна стати уроком і поштовхом бути готовим відповісти на подібні виклики сучасності. Радянський Союз, який готувався до ядерної війни, зовсім не був готовий до подій квітня 1986 року. А чи готова тепер Україна?
Документальні ролики від National Geographic
Одне з найвідоміших науково-популярних видань вже давно перестало бути просто журналом і, серед іншого, випускає короткі освітні відео. Завдяки журналістам за менш ніж п’ять хвилин можна побувати в Зоні відчуження, дізнатися, що сталося з природою в Зоні за понад 30 років існування майже без людей, а заодно почитати текст про причини і наслідки катастрофи. Те ж видання згадувало про наслідки Чорнобиля і в іншому своєму проєкті – документальному телесеріалі «Секунди після катастрофи». Кожен епізод розповідає про окрему техногенну катастрофу, її причини та наслідки. Сьомий епізод першого сезону присвячений саме Чорнобилю.
Матеріал підготовано на основі підбірки від волонтерки «Екоцентру» Олесі Сергійко.
Якщо присвятивши декілька вечорів перегляду цієї підбірки, вам захочеться ще, то подивіться також вісім фільмів про атомну енергетику і не тільки або кіно про зміну клімату. Підписуйтесь на атомний дайджест від Екодії, щоб бути в курсі усіх новин та краще розбиратися в темі.