23 % глобальних викидів парникових газів, що призводять до зміни клімату, спричинені використанням природних екосистем для потреб сільського, лісового господарства та іншого землекористування. При цьому сфери сільського та лісового господарства є доволі вразливими до зміни клімату. Щоб розвивати стале сільське та лісове господарство та сприяти сталій торгівлі, 24 країни світу підписали спільну заяву щодо співпраці.
Діалог FACT (Forest, Agriculture and Commodity Trade Dialogue) — це ініціатива, започаткована керівництвом кліматичної конференції COP26 з метою прискорення переходу до більш сталих практик землекористування, що відкриває нові можливості для інвестицій, створення робочих місць у лісовому та сільському господарстві. Вона також покликана забезпечити, щоб економіки, що залежать від лісів, процвітали та зростали.
Країни-учасниці об’єднані спільним баченням та принципами:
1) Сільськогосподарські продукти є важливими для досягнення Цілей сталого розвитку, зокрема для сприяння економічному розвитку, продовольчій безпеці, зменшенню бідності та покращенню умов існування мільярдів людей. З іншого боку, розширення орних площ заради нестійкого сільськогосподарського виробництва та інших форм деградації земель може створити критичні виклики для нашого довкілля, стійкості лісів та інших важливих наземних екосистем. Це також впливатиме на збільшення викидів парникових газів, зменшення стійкості до наслідків зміни клімату та шкодитиме біорізноманіттю.
2) Сільське та лісове господарство й інші види землекористування є значним джерелом викидів парникових газів. Втрата та деградація наземних екосистем, таких як ліси, савани, природні луки та водно-болотні угіддя щорічно сприяють викидам парникових газів. У той же час, політика та технології сталого управління земельними ресурсами можуть допомогти адаптуватися до зміни клімату та зменшити викиди парникових газів. Щоб досягти цілей Паризької угоди та Цілей сталого розвитку, усі країни повинні працювати разом задля зменшення викидів парникових газів та використання можливостей з адаптації до зміни клімату. Це має відбуватися згідно із принципами справедливості та загальних, але диференційованих обов’язків, а також відповідних можливостей через різні національні обставини.
3) Уряди країн-виробників та країн-споживачів мають співпрацювати, аби сприяти сталим практикам та критикувати ті, які шкодять довкіллю. Ефективне вирішення цього питання сприятиме сталому управлінню лісами, відповідальному веденню сільського господарства, збереженню та захисту екосистем, а також інвестиціям, інноваціям, розвитку та торгівлі.
Принципи співпраці країн:
Ми погоджуємось співпрацювати із взаємною повагою, визначеністю та сумлінно знаходити рішення відповідно до таких принципів:
- Партнерство: в основі роботи – партнерство, яке засноване на взаємоповазі, добросовісності, культурному взаєморозумінні та співпраці.
- Синергія: узгодження наших зусиль, включаючи обговорення спільних політик та стандартів, щоб колективний вплив був більшим, ніж сума його частин.
- Суверенітет: кожна країна має право встановлювати власну політику та підходи до сталого землекористування та ринку товарів.
- Співпраця та допомога: підтримка один одного у досягненні спільних цілей, у тому числі шляхом обміну знаннями, фінансування, розбудові спроможностей, а також технічній допомоги і підтримці інвестицій у стійкі методи виробництва.
- Участь: інклюзивний підхід до участі усіх зацікавлених сторін має підтримуватися: в обговореннях, розробці колективних планів та дій. Участь включатиме приватний сектор, наукові кола, дрібних власників, організації громадянського суспільства, місцеві громади та корінні народи.
- Повага до міжнародних зобов’язань: виконання міжнародних зобов’язань, зокрема Цілей сталого розвитку, Паризької угоди, Конвенції про біологічне різноманіття та угоди Світової організації торгівлі.
Спільна мета:
Для підтримки співпраці підписанти братимуть участь у Діалог FACT, обмінюватимуться інформацією, підходами та досвідом і визначатимуть конкретні дії у таких сферах:
- Торгівля та розвиток ринку: узгодження розробки та впровадження політики справедливої торгівлі на світовому ринку. Розвиток ринку сільськогосподарських товарів, а також сталого землекористування та інвестицій у вироблення сталих товарів.
- Підтримка дрібних власників: збільшення залучення дрібних власників, місцевих громад та корінних народів до ланцюгів постачання сільськогосподарських товарів. Це включає у себе визначення політичних заходів для підтримки дрібних власників у виході на ринок, доступі їх до фінансових ресурсів та підтримка їх ролі у сталому сільському та лісовому господарстві.
- Прозорість та моніторинг: вивчення шляхів та засобів для створення сприятливих середовищ, що підвищують прозорість та моніторинг інформації. Це відбуватиметься шляхом збору, моніторингу та оприлюднення інформації.
- Дослідження, розробки та інновації: вкладення більших зусиль у галузі досліджень, розробок та інновацій для збільшення продуктивності праці в сільськогосподарських товарних системах та захисту стійкості наземних екосистем. З іншого боку для уникнення нестабільних практик.
“Україна вже зазнає значних збитків через зміну клімату. Минулого року через посухи сільське господарство по всій території України втратило від 2 до 10% озимих культур. 2/3 території сільського господарства знаходиться у зоні ризикованого землеробства, а основною проблемою для нього є збереження вологи. А через пожежі у 2020 році в Україні постраждало понад 160 га лісу” – зазначила Ольга Гусакова, експертка Екодії з питань адаптації до зміни клімату.
Для зменшення негативного впливу зміни клімату на сільське та лісове господарство Україна має відновлювати природні екосистеми та впроваджувати їх стале використання.
Контакти для додаткової інформації:
Олександра Хмарна, okh@ecoact.org.ua