У середньому світлодіодна лампа працює від 30 до 100 тисяч годин. Це майже у 40 разів довше, ніж звичайні лампочки розжарювання або, як називали їх у Радянському Союзі, «лампочки Ілліча». До того ж, LED-лампи на 88% більш енергоефективні за старі лампочки.
Український уряд поставив собі ціль замінити 50 млн лампочок на більш ефективні. За словами Першого віцепрем’єр-міністра та Міністра економіки України Юлії Свириденко: «Такий простий спосіб, як заміна ламп розжарювання на енергоощадні LED-лампи, може допомогти нам споживати на 7-10% менше електроенергії в момент пікового навантаження». За умов регулярних обстрілів української енергосистеми 7-10% електроспоживання можуть вплинути на те, чи буде світло у вашій домівці увечері.
Хто домовився?
13 грудня 2022 року у Парижі пройшов енергетичний «Рамштайн», ціль якого – енергетичне відновлення України. Під час цього заходу Президент Зеленський попросив для українського населення 50 мільйонів LED-лампочок, які, за його словами, збережуть до 1 гігавату електроенергії, що нібито «є річним обсягом виробництва атомної електростанції».
Президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн першою з іноземних партнерів негайно відреагувала на це прохання у своєму твіттері, написавши про надання Єврокомісією 30 мільйонів LED-ламп для України.
Чи дійсно 50 млн LED-ламп дорівнюють 1 атомній станції?
І так, і ні. Одразу можна вказати на неточності у підрахунках. У середньому 1 ГВт електроенергії виробляє не 1 атомна електростанція, а один її енергоблок. Наприклад, тимчасово окупована Запорізька атомна електростанція (ЗАЕС) має потужність 6 ГВт від 6 енергоблоків, а Хмельницька АЕС – 2 ГВт при 2 діючих блоках.
До того ж, складно сказати, що встановивши нові лампи, можна буде вимкнути або вивести з експлуатації атомні енергоблоки. Полегшення на систему буде розподілятися більш-менш рівномірно між різними електростанціями.
Проте це гарний дзвіночок від влади: замість того, аби виробляти більше електроенергії, будувати нові атомні станції чи ТЕС, імпортувати електроенергію, щоб покрити нестачу, варто більш ефективно та раціонально використовувати електроенергію, яка вже є у системі. І LED, тобто, світлодіодні лампи мають цьому допомогти. В «Укренерго» підрахували, що у період пікового навантаження завдяки ним можна буде зекономити до 1,5-1,7 ГВт електроенергії.
Як отримати безкоштовні лампочки?
Програма стартувала 16 січня у Вінниці, Черкасах, Одесі та Львові. А за два тижні запуститься у звичайному режимі по всій території Україні. Процедура така: ви залишаєте заявку на отримання лампочок в Дії, приходите у найближче відділення Укрпошти зі своїми лампочками старого зразка й обмінюєте їх на 5 LED-лампочок.
Якщо не маєте можливості замовити лампи онлайн, можна прийти до відділення Укрпошти з паспортом, ідентифікаційним кодом та лампами розжарювання. Однак без попередньої заяви ви не можете бути точно впевнені в наявності LED-ламп у відділенні.
Поки що термін дії цієї програми планується на січень, лютий та березень, але це не кінцеве рішення.
Але ж треба подбати і про безпечну утилізацію.
У рамках програми ви можете обміняти на нові лампи лише 5 старих лампочок. Якщо ж ви захочете придбати більше та замінити їх усі, не забудьте подбати про утилізацію. Хоч лампи розжарювання вважаються найменш шкідливими з усіх, їх не варто викидати у контейнер для переробки скла. На жаль, окремо утилізацією таких ламп ніхто не займається, тож доведеться викинути лампи разом зі сміттям сміття.
Складніша ситуація, якщо ви маєте люмінесцентні лампи. Усередині колби вони вкриті шаром люмінофора, в складі якого, нехай і в малій кількості, присутня ртуть. Вона забруднює землю і воду токсичними речовинами, а її пари небезпечні для здоров’я. Тому такі лампи слід передати в спеціальний центр утилізації.
Ну LED, а далі що?
Досі багато українців та українок вважають що їхні дії в енергоощадності нічого не змінять в загальній системі, тому продовжують використовувати електроенергію як завжди.
Запам’ятайте просте правило: «Найзеленіша кіловат-година та, яка ніколи не виробляється, а якщо виробляється, то використовується ефективно». Менше споживання електроенергії віддаляє нас від блекауту. Кожна людина та її енергоощадність мають неабиякий вплив на енергетичну незалежність та безпеку нашої країни.
Які заходи допоможуть заощадити електроенергію та гроші кожної родини?
1. Дбайте про свої електроприлади, не вмикайте все одразу.
Тут ви вже могли чути поради від багатьох експертів, які справді є дуже дієвими. Подумайте про те, щоб кип’ятити чайник один-два рази на день і заливати воду у термос, заощаджуючи й електроенергію, і ваш час. Також не забувайте регулярно чистити чайник від накипу, щоб він споживав менше елетроенергії.
За тією ж логікою необхідно розморожувати морозильні камери та холодильники, адже через накопичення льоду на стінках електроспоживання збільшується (ще одна ідея, що робити коли вимикають світло). Перевірте пральні машини на наявність таймера, щоб користуватися нею не у пікові години та на низьких обертах і температурі – так ви збережете кошти і речі в гарному стані.
Для ефективного користування бойлером, пральною машиною й іншими приладами, чудовим рішенням може бути розетковий таймер, завдяки якому ваша техніка працюватиме не у пікові години. Готуйте в духовій шафі декілька страв одночасно, після чого відкрийте її дверцята, щоб використати залишкову теплоту для догріву кухні.
2. Встановіть енергоощадні вікна.
Але якщо це занадто дорого – теж не біда. На зимовий період подбайте про теплоізоляцію вікон, за допомогою термозберігаючої плівки для вікон, пінополіетилену, або пінистого поліетилену, самоклеючих гумових ущільнювачів або ж старого доброго скотчу. Переконайтеся у відсутності щілин у місцях кріплення підвіконня (в разі наявності, заповніть їх монтажною піною/герметиком).
3. Подбайте про утеплення дверей.
За підрахунками експертів, 10-15 % втрати тепла відбувається через вхідні двері. В інтернеті можна знайти безліч варіантів утеплення в залежності від матеріалу, з якого виготовлені двері. Трьома стандартними порадами є оббивка дверного полотна утеплювачем, герметизація отворів та тріщин валиками чи рідкими герметиками та доповнення дверної коробки ущільнювачами.
4. Ефективно обігрівайте приміщення.
Найбільш енергоефективним та дієвим методом охолодження та нагрівання повітря є використання спліт-системи, простими словами кондиціонера. Він споживає втричі менше електроенергії для виробництва такої ж кількості тепла, як масляний чи керамічний обігрівач. При цьому він нагріває повітря швидше і має точний термоконтроль, що дозволяє керувати навантаженням на мережу. До того ж, вони безпечніші за обігрівачі, бо їх поверхня не так нагрівається при роботі, а встановлюються вони в недоступних для дітей місцях.
Зараз для більшості українських сімей це дороге вирішення, проте про нього слід подумати. Середня вартість хорошого кондиціонера до 30 тис. грн, але користуватися ним ви будете роками і в будь-який сезон.
5. Обирайте нову техніку з високим класом енергоефективності.
Більш ощадні прилади значно скорочують ваші витрати на електроенергію і ви можете відчути себе свідомими громадянами, які зменшують споживання енергії. Звичайно, краще за все обирати клас приладу з позначками від А до А+++ – найекономічніший показник споживання енергії, який допомагає зберегти електроенергію на 45% і більше. Але можна розглянути і клас В.
А про більше енергоефективних звичок читайте у нашому матеріалі.