Уряд України планує добудувати третій та четвертий блоки Хмельницької АЕС. Екодія, «Хмельницький енергетичний кластер», «Екоклуб» та сайт vsim.ua провели опитування серед українців, щоб дізнатися їхню думку про будівництво блоків ХАЕС. Всього в опитуванні взяло участь 550 осіб, а результати – дивіться нижче.
Залежність від Росії
81% опитуваних категорично проти участі російських компаній в будівництві Хмельницької АЕС.
Нагадуємо, що обраним постачальником обладнання для блоків ХАЕС є чеська компанія «SKODA JS a.s.», власником якої є російський холдинг. Детальніше про це тут.
58% респондентів не вважають добудову ХАЕС кроком до енергетичної незалежності, оскільки Україна закуповує ядерне пальне в Росії та у США.
Лише за січень-серпень 2018 року в Росії було закуплено 183,5 тонни ядерного палива на суму 208,32 млн доларів. Це 67,85% від загальної кількості закупленого ядерного пального. Решта палива було придбано у американської компанії Westinghouse. Угоду із російською компанією ТВЕЛ, як і з Westinghouse, укладено до 2025 року.
Небезпека: ризики аварій, радіактивні відходи
91% респондентів впевнені, що до початку добудови блоків ХАЕС необхідно отримати від регулюючого органу чітке підтвердження про безпечність використання існуючих будівельних конструкцій.
63% опитуваних вважають, що діюча атомна станція – постійне джерело ризиків аварій та тонни небезпечних радіоактивних відходів.
Енергоатом лише зараз проводить тендер на постачальника для обстеження стану будівельних конструкцій блоків № 3 і 4 блоків ХАЕС і підтвердити їх надійність. Саме обстеження буде проведено у 2019 році. Востаннє оцінку стану окремих будівельних конструкцій реакторного відділення енергоблоків № 3 та 4 ХАЕС проводили у 2012 році. У висновках зазначалося, що будівельні конструкції можна використовувати тільки після проведення ремонтно-будівельних робіт.
Більші тарифи – дорожча комуналка
75% опитаних не готові доплачувати за добудову блоків ХАЕС у своїх рахунках за комунальні платежі. Вони вважають, що розвиток ядерної енергетики не має впливати на тариф.
Нагадуємо, що кошти на спорудження енергоблоків закладаються у тариф на відпуск електроенергії НАЕК “Енергоатомом”, тобто будуть стягуватися з українських споживачів.
Добудова ХАЕС: задовго і задорого
40% опитаних вважають, що будівництво буде тривати десятиліттями, а вартість зростатиме.
38% респондентів відповіли, що, на їхню думку, будівництво ХАЕС 3,4 буде постійно дорожчати.
Лише 11% вважають, що проект буде реалізовано за 7 років та в межах бюджету.
В ТЕО проекту добудови Хмельницької АЕС вказано, що вартість спорудження двох блоків буде становити 2,4 млрд євро (72,4 млрд грн у цінах 2017 року) і триватиме 7 років.
Протягом останнього десятиліття у Європі не введено в роботу жодного нового атомного енергоблоку. Це пов’язано з технічними проблемами, зростанням вартості, підвищенням вимог до безпеки після аварії на АЕС Фукусіма.
ТАК чистій енергії – НІ атомній
77% опитуваних вважає, що необхідно розвивати відновлювані джерела енергії – сонячну, вітрову, біомасу – а не атомну енергетику.
Для України існують розроблені сценарії переходу на відновлювані джерела енергії, які підтверджують достатність наявного потенціалу для забезпечення енергопотреб країни в середині століття на 91-100% за рахунок відновлюваних джерел та підвищення ефективності використання енергії. Однак таких показників неможливо досягнути, якщо вкладати кошти не у розвиток відновлювальних джерел чи технології енергозбереження, а в атомну енергетику.
Детальніше про ризики проекту тут.
Контакти медіа-відділу:
+38 066 545 14 88, Валентин