Шановні пані Еспіноза та пане Гутеррес,
Від імені 47 найбідніших та найвразливіших країн світу, я звертаюся до Вас, щоб висловити своє велике розчарування щодо неможливості Сторін домовитися та схвалити Спеціальний звіт Міжурядової групи експертів зі зміні клімату (МГЕЗК) про 1,5°С.
Важко збагнути, чому, у той час коли жінки, чоловіки і діти в усьому світі страждають від наслідків зміни клімату, декілька обраних Сторін відмовляються схвалити наукові висновки, які підтверджують та ілюструють те, що ми ВЖЕ переживаємо на собі. Роблячи це, вони відгороджуються від посух, від яких страждають наші люди, вони ігнорують руйнування, які нам спричиняють зливи, і вони закривають очі на кількість смертей, яка продовжує зростати.
Наука – не для переговорів. Спеціальний звіт МГЕЗК про 1,5°С – один з найнадійніших наукових робіт на тему зміни клімату. Із врахуванням більш ніж 42 000 експертних та урядових коментарів (найбільшої кількості коментарів за весь час підготовки наукових звітів МГЕЗК), та з більш ніж 200 експертними авторами самого документу, звіт не лишає жодних сумнівів щодо того, що світ має зупинити підвищення температури на рівні не більш ніж 1,5°С від доіндустріального рівня. Звіт також зазначає, що найменш розвинуті країни знаходяться під особливо та неспівмірно вищим ризиком, і що для найменш розвинутих країн різниця між потеплінням на 1,5°С та 2°С є більш ніж фундаментальною, вона є питанням нашого виживання.
Ми знаходимося у надзвичайному стані планетарного масштабу, і чим більше ми будемо марнувати часу у переговорних кімнатах, не визнаючи цього [вищезазначеного] факту, ми будемо це робити ціною наших людей та наших громад. Водночас Спеціальний звіт МГЕЗК підтверджує, що все ще є надія досягнути мети 1,5°С за умови швидких, далекоглядних та безпрецедентних змін в усіх сферах суспільства, і також показує шляхи для досягнення цього.
Саме тому 47 найменш розвинутих країн світу цілком і беззаперечно вітають Спеціальний звіт МГЕЗК про 1,5°С. Для нас, наука є ясною. Один мільярд людей, яких представляє наша Група, живуть та дихають свідченням жорстких та тривожних висновків.
Пані Еспіноза та пане Гутеррес: Ви – так само, як і я – несете вагу світу на своїх плечах. У Вашій ролі опікунів, Вам довірено допомагати найбіднішим та найвразливішим. Саме тому, звідси у Катовіце, ми не можемо вийти без сильної, справедливої та ефективної книги правил, яка приведе до життя Паризьку угоду, даючи можливість усім країнам підвищити свої амбіції та спрямовуючи світ до безпечного, справедливого та процвітаючого майбутнього для всіх.
Книга правил має враховувати питання щодо втрат та збитків, викликаних зміною клімату, оскільки це є настільки ж важливо, як і питання пом’якшення наслідків та адаптації до зміни клімату. Вона також має вести до в рази більшого, нового та додаткового кліматичного фінансування для бідних країн – та забезпечувати високу ступінь передбачуваності в об’ємі та часі для того, щоб ми могли відповідно до цього планувати.
Ми також маємо показати, що Рамкова конвенція ООН зі зміни клімату серйозно ставиться та готова працювати із висновками Спеціального звіту МГЕЗК про 1,5°С, і Діалог Таланоа – найближча можливість для цього. Саме тому нам необхідне рішення СОР щодо Діалогу Таланоа, а також політична декларація для того, щоб зафіксувати та звернутися до результатів процесу, який тривав цілий рік. Дуже важливо, щоб результати Діалогу Таланоа забезпечили основу для майбутньої роботи та заохотили Сторони до перегляду та підсилення своїх кліматичних цілей до 2020 року.
Ми раді тому, що у 2019 році має відбутися кліматичний саміт ООН (UNSG Climate Summit). Але де є лідерство зараз? Ми маємо використати той короткий проміжок часу, який ще залишився, як основа для дії, для виконання кліматичних обіцянок та руху від красномовності про амбіції до реального досягнення амбіцій.
Світ спостерігає.
З повагою,
Гебру Джембер Ендалеу,
голова групи Найменш розвинутих країн РКООНЗК
Нотатка: до групи найменш розвинутих країн входять Гаїті, Уганда, Камбоджа, Непал, Малі, Бангладеш, Соломонські Острови, Мадагаскар та ін.