Якою була б діяльність Екодії без волонтерської команди — важко уявити. Адже це ті люди, які оперативно та із запалом підтримують усі наші акції, поширюють знання про зміну клімату всіма можливими способами, присвячують тони свого часу пошуку та обробці інформації, аби зробити дослідження Екодії більш повними та презентувати їх загалу.
Тому у Міжнародний день волонтерства ми щиро дякуємо нашій волонтерській команді за надзвичайну сміливість, дивовижні ідеї та готовність їх втілювати, натхнення і звісно ж час, присвячений спільній боротьбі за збереження довкілля.
Про те, чим займалися волонтери та волонтерки Екодії у 2021 році, розповідаємо далі.
«Страйкуй, кохай, клімат захищай» — цю кричалку скандували близько тисячі учасників та учасниць Кліматичного маршу, який пройшов у Києві 26 вересня. До його підготовки долучилася велика волонтерська команда. Волонтери готували «сонячну» каву у Кліматичному кафе та запрошували людей на подію, малювали плакати, координували колони, перевдягалися у чудернацькі костюми та заряджали учасників енергією кричалок.
Каміла Масенко: «Спілкування з незнайомцями про зміну клімату — це унікальний досвід, який я отримала під час підготовки до маршу. Було дуже приємно потім бачити на події людину, яку раніше пригощала сонячною кавою і запрошувала прийти».
А вже у жовтні, аби компенсувати викиди автотранспорту, що був задіяний у проведенні Кліматичного маршу, Екодія разом із волонтерами, благодійним фондом Peli can live та Томашівською громадою замість висадки одного дерева (визначеного розрахунками) відновила 300 м лісосмуги поблизу села Соснівка Томашівської ОТГ.
Поліна Щурова, викопувала саджанці для висадки: «Особисто для мене це було дуже цікаво, тому що дендропарк — моє місце для ментального відпочинку. Було враження, ніби ми віддаємо частину затишку, щоб поширити його. А весь час, що ми працювали, було відчуття спокою і якогось неймовірного зв’язку з командою».
Дарія Комарова: «Це був мій перший волонтерський виїзд з Екодією. Була рада долучитися до чогось, що можна “робити руками”, і оцінити наочно свій вклад. На місці висадки нас зустріли учасники/ці громади та спеціалісти, які розповіли, чому тут необхідні саме ці дерева. А далі, озброївшись відрами та лопатами, ми понеслися висаджувати саджанці. Маю надію, що наші кущики та деревця приживуться, і за декілька років вони стануть прихистком для тваринок та природною стіною від піщаних бур. А я зможу їх ще раз пообіймати».
Цього року Екодія також вирішила дослідити наскільки забрудненими чи чистими є води у сільській місцевості, де зазвичай немає даних про стан та якість води. Так народилася експедиція «У пошуках чистої води» — кропіткий проєкт, реалізований разом із місцевими активістами та волонтерами/ками Екодії. Наші волонтери/ки поширювали інформацію про збір коштів на реагенти, їздили у експедиції в ОТГ, під час яких відбирали проби вод і на місці проводили перевірки.
Яна Лазаревська:
«Експедиція “У пошуках чистої води” була неймовірним досвідом — ми побачили наскільки важливим є доступ до чистої води в громадах і наскільки хиткою є екосистема. Завдяки цій експедиції місцеві активісти/ки дізналися про стан води й тепер зможуть самостійно здійснювати моніторинг її якості, а значить матимуть важелі впливу як на забруднювачів, так і на місцеву владу. Пишаюсь тим, що була частиною команди та змогла допомогти!».
Далеко не завжди волонтери та волонтерки «працювали у полі». Роботою із великими базами даних та пошуком інформації займалися команди, що створювали Мапу кліматичних аномалій та Каталог природоорієнтовних рішень.
Марія Худякова, створювала мапу кліматичних аномалій: «Я — екологиня, і часто маю справу з великими базами даних. Та саме у цьому проєктi мені сподобалося те, що люди були вiдкритi до критики. Хтось помилився — не бiда, виправимо! Сподобалося також робити новi позначки на мапі — відчуваєш себе першовідкривачкою Америки, за якою потiм пiдуть люди».
Олександра Неклеса про роботу над каталогом прородоорієнтованих рішень: «Я шукала інформацію, приклади реалізації, бюджети і все, що тільки може бути пов’язано з конкретним природоорієнтовним рішенням. Це дозволило подивитися на досвід інших країн, дізнатися про можливі рішення. Саме в той час, коли працювала над каталогом, я почала помічати, що можна покращити у моєму місті, що вже зроблено, і які є прогалини».
За підтримки та організаційної допомоги волонтерів у цьому році не обійшлася жодна з акцій. Разом із командою ми:
- Боролися за збереження підпорядкування лісів та річок Міндовкіллю >
- Провели відкритий фукусімський урок для депутатів >
- Закликали владу відмовитися від нових Чорнобилів >
- Разом із іншими ГО вимагали посилити контроль за найбруднішими підприємствами >
- Вимагали прийняття законопроєктів №3091, №2167 та №4466, покликані зменшити викиди від підприємств-забруднювачів, реформувати роботу Держекоінспекції та створити Смарагдову мережу природоохоронних територій. >
Діана Стилік про акцію на підтримку законопроєктів №3091, №2167 та №4466: «Яскраво пам’ятаю, як на акції під Верховною Радою волонтери й волонтерки вишикувались у живий коридор, через який мали пройти всі депутати, щоб дістатися зали засідань. Було дуже надихаюче дивитися можновладцям в очі, й інколи чути “Ми з вами” та розуміти, що можливо, твоя небайдужість передається їм»
Волонтери та волонтерки Екодії не лише долучалися до підсилення наявних кампаній, а й реалізовували власні проєкти. Чи витримають наші улюблені продукти, як-от банани чи картопля, зміну клімату? Це питання дослідили волонтерки Екодії. Вони розробили концепцію проєкту #ВрятуйСмаколики, проаналізували численні дослідження, написали статтю та створили й поширили плакати, які важко оминути увагою. Ви також можете допомогти поширипити плакати, заповнивши цю форму.
Анастасія Бушовська: «Для мене основною волонтерською затією цього року була кампанія #ВрятуйСмаколики. Ця історія розпочалася у 2020му, коли ми були на волонтерському кемпі від Екодії і намагалися вигадати якомога більше способів розповісти про зміну клімату. Ця кампанія була переважно в руках волонтерок: ми фантазували як могли, багато обговорювали, збирали інформацію, змінювали макети… А потім пішли спілкуватися з адміністраторами закладів харчування про поширення плакатів. Не завжди було просто домовитися, але підтримка команди в такі моменти безцінна!».
Ще більше занурилися в тему зміни клімату волонтерська команда, яка за підтримки співробітниць Екодії створила Подкаст у пуховиках — розмови про зміну клімату між тими, хто скучив за сніжною морозною зимою.
Артур Саркісян: «Насправді, це було складніше, ніж я очікував. Коли слухаєш подкасти, здається, для того аби його записати, треба просто сісти за мікрофон і почати говорити. Та виявилося, це вимагає сценарію, пошуку інформації. Великий шматок роботи займає постобробка, а коли сідаєш за мікрофон, ніби забуваєш як розмовляти. Та попри все, мені сподобався цей досвід. Також і через те, що розмови про активізм і вигорання, дозволили провести рефлексію над своєю діяльністю й почати більш усвідомлено ставитися до свого активізму».
Ми ще раз дякуємо волонтерам та волонтеркам за те, що допомагали втілювати в життя ці та багато інших важливих проєктів, що разом творили активну спільноту Екодії. Якщо вас надихнули історії нашої волонтерської команди, долучайтеся прямо зараз!
Текст допомогла підготувати Діана Стилік.