«Настав час щиро відповісти, чи ми дійсно хочемо, аби атомна енергетика була частиною нашого майбутнього», – виголошує експертка Екодії Вітана Олійник перед штаб-квартирою Міжнародного агентства з атомної енергетики (МАГАТЕ) у Відні. Сьогодні вона тут разом із активістами організації Global 2000 обливає зеленою фарбою барелі з «ядерними відходами». Ця акція символічна, адже саме так з атомною енергетикою хочуть вчинити в Європі – пофарбувати в зелене, оголосивши її «дружньою до довкілля».
Завтра, 14 червня, комітети Європарламенту голосуватимуть за включення атомної енергетики та газу до Зеленої таксономії ЄС – класифікації екологічно сталих видів діяльності для інвестицій. Це може стати новим стимулом для розвитку атомної енергетики, адже тоді її можна буде використовувати як інструмент зеленого енергетичного переходу. В той час, як вона не є ні зеленою, ні безпечною.
«Атаки та захоплення росією Чорнобильської та Запорізької атомних станцій чітко показали, що таку енергію не можна вважати безпечною», – продовжує Вітана. Останні місяці як ніколи продемонстрували, що атом не такий вже й «мирний» під час війни. Російські атаки вже пошкодили будівлю реакторного відділення 1-го енергоблоку Запорізької АЕС, а ЗМІ продовжують повідомляти про ракети, які пролітають над іншими українськими атомними станціями. Водночас Запорізька АЕС досі залишається окупованою.
Більше того, до захоплення українських АЕС залучалися не лише військові, а й здавалося б, цивільна організація «Росатом». Російський ядерний холдинг, член численних міжнародних організацій, покликаних обмежити використання атому лише мирними цілями (в тому числі й МАГАТЕ), так само брав у цьому участь.
«Однак МАГАТЕ показало власну неспроможність притягнути росію до відповідальності та гарантувати безпечне та мирне використання ядерних технологій під час війни в Україні. Тож ми закликаємо Агентство допомогти українському ядерному регулятору відновити контроль над Запорізькою АЕС та забезпечити безпечну роботу інших ядерних установок», – говорить Вітана біля стін МАГАТЕ.
Росатом напряму підпорядковується російському уряду та контролює і ядерну зброю, і будівництво реакторів, і через дочірні компанії – обслуговування реакторів та постачання палива. Тож для активістів це очевидно: ЄС має накласти санкції не лише на вугілля, нафту й газ, а й на російську ядерну галузь, зокрема і на компанію, що підтримує ядерний тероризм – Росатом.
«Ситуація, коли одна країна за допомогою зброї бере під контроль атомну електростанцію, розташовану в на території сусідньої країни, тримає персонал у заручниках і делегує власних «експертів» для контролю за роботою об’єкта, не є нормальною і лише доводить, що більшість міжнародних домовленостей і угод щодо ядерної безпеки більше не варті паперу, на якому вони були написані. Враховуючи все зазначене, не зрозуміло як ЄС може навіть розглядати можливості фінансування подовження термінів експлуатації та будівництва нових атомних потужностей через таксономію?», – дивується експертка Екодії Оксана Ананьєва.
Йдеться не лише про безпеку українських атомних станцій, загроза яким може вплинути на всю Європу та поза її межі. Росатом постачає значну частку урану та ядерного палива до Європи, обслуговує деякі європейські АЕС та навіть планує будівництво нових атомних об’єктів у ЄС. Тож визнання атомної енергії «зеленою» лише посилить залежність Європи від російського викопного палива (адже уран для АЕС так само викопний), а отже і збільшить фінансування країни-терористки. Раніше Ґрінпіс Франції дослідив, що пропозицію включити атомну енергетику в Зелену таксономію ЄС активно лобіюють саме проросійські групи, адже окупанти зможуть вже до 2030 року збільшити портфель закордонних замовлень на будівництво нових АЕС майже на 500 млрд євро.
Та як би російські лобісти не фарбували атомну енергетику в зелене, під фарбою все ж проступає її справжнє лице. Проблема ядерних відходів досі не вирішена, видобуток урану, будівництво АЕС та виведення їх з експлуатації так само шкодять довкіллю і спричиняють викиди парникових газів. Тож вважати її дружньою до довкілля чи безпечною для клімату цілком безглуздо. Лише відновлювані джерела енергії та енергоефективність можуть стати рішенням і проти кліматичної кризи, і проти залежності від росії.
З цим погоджуються не лише Global 2000 та Екодія, а й громадськість Німеччини. Спільно з німецькою ГО .ausgestrahlt (Проти Атомної Енергетики Разом!) ми також закликали Європарламент відхилити пропозицію включити атомну енергетику до Зеленої таксономії. «Це було б подвійним подарунком Путіну», – говорить представник .ausgestrahlt Армін Сімон.
«Враховуючи неможливість гарантувати безпечність ядерної енергетики, як Європарламент може навіть розглядати її включення до Зеленої таксономії? Атомна енергетика ніколи не була ні зеленою, ні безпечною, ні сталою», – завершує свою промову Вітана. І разом із активістами у Відні, Німеччині, Україні та багатьох інших свідомих країнах Європи сподівається, що на завтрашньому засіданні Європарламент послухає голос розуму, а не російських ядерних лобістів. І ухвалить врешті рішення, яке буде вигідним довкіллю, а не країні-терористці.