Екодія з 24 лютого 2022 року, від початку повномасштабної війни росії проти України, веде моніторинг випадків потенційної шкоди довкіллю, спричинених російською агресією.
Ми фіксуємо випадки на інтерактивній мапі, щоб наочно показати масштаб впливу війни на довкілля. Й хоча мапа – це зручний спосіб збирати та демонструвати дані, та не завжди зрозуміло, як саме її використовувати, щоб отримати максимум інформації. У цьому матеріалі розберемося, як мапа може допомогти журналістам, науковцям та активістам зрозуміти вплив війни на довкілля.
Зауважимо, вся інформація, представлена на інтерактивній мапі, зібрана співробітниками/цями і волонтерами/ками організації з відкритих джерел (ЗМІ та офіційні повідомлення влади), географічне розташування точок вказано приблизно і може мати велику похибку. Зафіксовані випадки описують не тільки дійсну шкоду довкіллю, а й випадки на небезпечних об’єктах, де про шкоду довкіллю не повідомляється, та випадки, що потенційно могли призвести до значної шкоди довкіллю, але не призвели, наприклад, на об’єктах атомної енергетики. Окрім того, дані з карти не можна розглядати як повну базу даних усіх випадків, адже їх кількість може бути набагато більшою – ми додали лише випадки, доступні з відкритих джерел.
Підтримка та наповнення інтерактивної мапи випадками потенційної шкоди довкіллю – це трудомістка та клопітка робота, тому ми будемо вдячні за згадку Екодії у матеріалах, де використовуватимуться зібрані нами дані.
Як дізнатися загальну кількість зафіксованих випадків за весь час повномасштабної війни?
Загальна кількість випадків
Загальна кількість зафіксованих випадків за весь час повномасштабної війни показана у лівому верхньому куті інтерактивної мапи. Зазначимо, що попри те, що моніторинг потенційної шкоди довкіллю триває постійно, оновлення мапи на сайті потребує часу, тому кількість випадків оновлюється із затримкою.
Як подивитися кількість випадків за областями?
Розподіл випадків за областями
Щоб подивитися кількість випадків потенційної шкоди довкіллю, розподілені за областями України, потрібно скористатися перемикачем та перейти на другу сторінку мапи.
Уточнимо, що місто Київ виділено сірим кольором, оскільки всі зафіксовані випадки обраховуються не окремо, а у загальну кількість випадків у Київській області.
Що означають категорії, за якими систематизовано випадки?
Пояснення категорій випадків
Розподіл на категорії є умовним і створений для зручності користування мапою та базою даних. Наразі Екодія фіксує випадки потенційної шкоди довкіллю у семи категоріях: “Відходи тваринництва”, “Пошкодження промислових об’єктів”, “Пошкодження об’єктів нафтогазової промисловості”, “Ядерна безпека”, “Пошкодження енергетичних об’єктів”, “Вплив на морську екосистему” та “Вплив на екосистеми”. У кожній з цих категорій фіксуються певний тип випадків, зокрема:
-
Відходи тваринництва: пошкодження тваринницьких комплексів, що призвели або могли призвести до значного забруднення, та факти масової загибелі свійських тварин;
-
Пошкодження промислових об’єктів: обстріли заводів та промислових підприємств; влучання, вибухи та пожежі на складах з хімічними речовинами; випадки витоку хімічних сполук; пожежі на сміттєзвалищах; руйнування очисних споруд, фільтрувальних станцій; зупинка роботи шахт через обстріли енергооб’єктів, що їх живлять;
-
Пошкодження об’єктів нафтогазової промисловості: влучання та руйнування АЗС, нафтобаз, цистерн із паливом, газорозподільчих станцій тощо;
-
Ядерна безпека: окупація атомних електростанцій, Зони відчуження Чорнобиля; дії окупантів на Запорізькій АЕС, що можуть призвести до витоку небезпечних речовин з ядерних реакторів, систем охолодження тощо; загроза будь-яким ядерним установкам; бойові дії на цих об’єктах, мінування, пошкодження електромереж, що живлять АЕС; розміщення вибухових речових в реакторах та поруч з ними; підрив боєприпасів на території АЕС; прольоти крилатих ракет над або поряд з АЕС;
-
Пошкодження енергетичних об’єктів: влучання у ТЕС, ТЕЦ, ГЕС, електричні підстанції та обстріли промислових котелень;
-
Вплив на морську екосистему: затоплення суден, літаків, боєприпасів в акваторії моря; випадки забруднення морської акваторії внаслідок атак на порти чи пошкодження прибережної інфраструктури; мінування акваторії, підводні вибухи, вибухи у прибережній зоні; випадки масової загибелі водних організмів;
-
Вплив на екосистеми: вплив на об’єкти природно-заповідного фонду України; факти знищення біорізноманіття, рідкісних видів, масове пошкодження лісових насаджень, пожежі в екосистемах, незаконні рубки тощо; умисні підпали та знищення екосистем окупантами; пожежі, що виникають внаслідок бойових дій або через ускладнення гасіння пожеж через мінування, знищення техніки, окупацію; факти забруднення внаслідок пошкодження воєнної техніки чи її затоплення у прісних водоймах; руйнування гребель.
До оновлення методики фіксації випадків потенційної шкоди довкіллю у 2024 році ми також фіксували випадки у категорії “Інші військові дії”, що описували всі випадки, які не підходили під інші категорії. Наразі випадки у цій категорії не фіксуються.
Як подивитися випадки потенційної шкоди довкіллю лише в одній обраній категорії?
Випадки за категорією
Щоб проглянути випадки лише в одні1 обраній категорії, наприклад, у категорії ”Вплив на екосистеми”, потрібно натиснути на назву категорії у списку біля мапи. Після цього автоматично з’являться всі дані за цією категорією: кількість випадків за весь час (лівий верхній кут мапи), випадки на мапі у цій категорії стануть яскравішими, а на гістограмах праворуч виділиться кількість випадків за областями.
Як дізнатися, що та коли сталося у конкретному зафіксованому випадку?
Деталі конкретного випадку
Щоб дізнатися деталі події в обраному випадку потенційної шкоди довкіллю, потрібно навести курсор на цей випадок, й деталізація з’явиться автоматично. Стане доступна інформація щодо суті події, її місця, дати та категорії.
Як відфільтрувати зафіксовані випадки потенційної шкоди довкіллю за часом події?
Фільтрація за часом
Щоб відфільтрувати зафіксовані випадки за часом події, потрібно обрати часовий діапазон на шкалі “Часовий проміжок”, що зверху мапи. Щоб зробити це, можна скористатися бігунками на шкалі або позначкою календаря. За замовчуванням на мапі відображені одразу всі зафіксовані випадки за весь час повномасштабного вторгнення.
При обранні певного часового діапазону вся інформація інфографіки оновиться: буде відображена кількість зафіксованих випадків за обраний час, на самій мапі будуть показані тільки випадки, що сталися у цей часовий проміжок, як і на гістограмах розподілення випадків за областями.
Що таке ”ранг шкоди”?
Визначення рангу шкоди
Екодія фіксує на інтерактивній мапі дуже різні випадки за інтенсивністю та впливом на довкілля: від пошкоджень АЗС та пожеж, до подій рівня знищення окупантами греблі Каховської ГЕС. Щоб наочно показати цю різницю, ми ввели поняття рангу шкоди, що відображається в одиницях від 1 до 3, де:
- Ранг 1 – відбулося ураження небезпечного об’єкта без безпосереднього впливу на довкілля або недостатність інформації про наслідки російської атаки: випадки на АЕС, що не призвели до шкоди довкіллю, влучання у різні об’єкти, де не було припинення діяльності чи не зафіксовано шкоди довкіллю або відсутні деталі чи дані про наслідки тощо;
- Ранг 2 – наявність незначної та/або локальної шкоди довкіллю: влучання у різні об’єкти, що призвели до пожеж; відомості про затоплення воєнної техніки, витік нетоксичних та нерадіоактивних речовин з АЕС, локальні точкові пожежі в екосистемах тощо;
- Ранг 3 – наявність значної шкоди довкіллю та достатніх даних про це: влучання у різні об’єкти з масштабними руйнуваннями, пожежею, витоком паливно-мастильних матеріалів, підрив дамб та гребель зі значним впливом, масштабні пожежі в екосистемах, руйнування очисних споруд, затоплення кораблів та літаків з розливом нафтопродуктів, масова загибель живих організмів тощо.
Як відфільтрувати випадки потенційної шкоди довкіллю за рангом шкоди?
Фільтрація за рангом шкоди
Щоб відфільтрувати випадки потенційної шкоди довкіллю за рангом шкоди, потрібно скористатися бігунком на шкалі “Ранг шкоди” зверху мапи. За замовчуванням на мапі відображені одразу всі зафіксовані випадки за весь час повномасштабного вторгнення.
При обранні певного рангу чи рангів вся інформація інфографіки оновиться: буде відображена кількість зафіксованих випадків обраних рангів, на самій мапі будуть показані тільки випадки цих рангів, як і на гістограмах розподілення випадків за областями.
Що можна дізнатися, якщо відрегулювати одразу всі параметри інтерактивної мапи?
Аналіз за всіма параметрами
Якщо одразу обрати діапазони у шкалах “Часовий проміжок” та “Ранг шкоди”, можна побачити кількість випадків потенційної шкоди довкіллю певного рангу за обраний час. Наприклад, обравши період від 1 січня 2024 року до 27 серпня 2024 рок та 3-й ранг шкоди, можна дізнатися:
-
Кількість зафіксованих випадків 3-го рангу за цей період – 21;
-
На самій мапі залишаться лише випадки за обраними параметрами;
-
Справа від мапи буде показана кількість випадків 3-го рангу за областями та категоріями;
-
Якщо на мапі навести курсор на певний випадок, то з’явиться його опис;
Якщо натиснути на категорію на гістограмі справа від мапи, то з’явиться додаткова інформація: кількість зафіксованих випадків у категорії, ці випадки також виділяться на самій карті.
Які дані можна отримати, проаналізувавши мапу випадків потенційної шкоди довкіллю, спричинених російською агресією?
Дані з інтерактивної мапи
Проаналізувавши мапу випадків потенційної шкоди довкіллю, спричинених російською агресією, можна дізнатися:
-
кількість зафіксованих випадків за весь час повномасштабного вторгнення;
-
кількість випадків за певний період часу, наприклад, за останній рік;
-
кількість випадків певного рангу шкоди за весь час повномасштабного вторгнення або за обраний період;
-
розподіл випадків за кількістю та за областями України;
-
розподіл випадків за категорією та за областями України;
-
місце, дата та суть випадку потенційної шкоди довкіллю.
Підписуйся на соцмережі та поштову розсилку і дізнавайся більше про нашу діяльність.
Стань волонтером Екодії – зможеш бути частиною спільноти змінотворців.
Підтримай нас фінансово – завдяки твоєму внеску знання про екологію досягнуть кожного жителя країни, і ми зможемо більш системно діяти на захист навколишнього середовища і можливості людей захищати своє право на чисте довкілля.
Матеріал створено в рамках проєкту «Зміцнення мережі НКО “EkoNet” у питаннях охорони клімату та навколишнього середовища” у Східній Європі та Центральній Азії», який здійснюється за підтримки Austausch e.V. та Bread for the World.