Екодія з 24 лютого 2022 року, після початку повномасштабної війни росії проти України, веде моніторинг випадків потенційної шкоди довкіллю, спричинених російською агресією.
Це потрібно, аби українці та українки могли бачити потенційний вплив війни на довкілля, а українська влада розуміла завдану природі шкоду. Усі ці випадки показують, як важливо враховувати збереження довкілля у процесах відновлення та керуватися при цьому Зеленими принципами.
Ці дані вже зараз допомагають показувати масштаб впливу війни на довкілля, зокрема, для іноземної аудиторії. Після припинення бойових дій зібрана інформація може допомогти планувати дослідницькі місії зі встановлення фактів шкоди довкіллю від війни.
У зоні активних бойових дій знаходяться атомні станції, морські порти, склади небезпечних відходів (мінеральні добрива, пінополіуретан, лакофарбові та паливно-мастильні матеріали тощо), промисловість, включно з хімічними та металургійними заводами. Зафіксовані пожежі на нафтобазах, АЗС, сміттєзвалищах, є факти пошкодження об’єктів тепло- та водопостачання (каналізаційні насосні станції, фільтрувальні станції, водогони). Існує також прямий плив на екосистеми через пожежі та нищення рідкісних видів та оселищ, а також об’єктів природно-заповідного фонду й екосистем лісів, степів та морів.
Щоб показати все різноманіття завданої шкоди на інтерактивній мапі Екодії відображені випадки у таких категоріях: «Відходи тваринництва», «Пошкодження промислових об’єктів», «Пошкодження об’єктів нафтогазової промисловості», «Ядерна безпека», «Пошкодження енергетичних об’єктів», «Вплив на екосистеми» та «Влив на морську екосистему».
Оскільки інтенсивність потенційної шкоди довкіллю у всіх випадках різна, Екодія також впровадила ранжування випадків, де 1 — відбулося ураження небезпечного об’єкту без безпосереднього впливу на довкілля або недостатність інформації про наслідки російської атаки; 2 — наявність не значної та/або локальної шкоди довкіллю; 3 — наявність значної шкоди довкіллю та достатніх даних про це.
Для простоти використання інфографіки, Екодія створила ґайд з користування інтерактивною мапою випадків потенційної шкоди довкіллю, спричинених російською агресією.
Вся інформація, представлена на сторінці, зібрана співробітниками/цями і волонтерами/ками організації з відкритих джерел (ЗМІ та офіційні повідомлення влади), географічне розташування точок вказано приблизно.
Реальну і повну оцінку завданої шкоди вдасться зробити лише після завершення активних бойових дій, а наслідки українці та українки будуть відчувати роками.
Саме тому, щоб зменшити цей негативний вплив, зараз так важливо документувати всі випадки потенційної шкоди, здійснювати повноцінний моніторинг стану довкілля та планувати повоєнне відновлення навколишнього середовища.
Дізнайтесь більше про інтерактивну мапу та використання агрегованих даних у матеріалах Екодії:
- Інструкція: як користуватися інтерактивною мапою та яку інформацію вона може надати?
- Приклади випадків шкоди довкіллю за категоріями та рішення задля відновлення.
- Інтерв’ю з волонтерками про їхню роботу з моніторингу випадків потенційної шкоди довкіллю.
- Матеріал про юридичний вимір шкоди довкіллю від війни. Чи можна притягнути росію до відповідальності?
Матеріал створено за підтримки Austausch e.V. та Bread for the World у межах проєкту «Зміцнення мережі НКО “EkoNet” у питаннях охорони клімату та навколишнього середовища» у Східній Європі та Центральній Азії”.