Компостування – не означає просто викинути органічні відходи, і десь, колись утвориться на тому місці компост. Ніт! Чимало органічних відходів можуть стати добривом. Однак на шляху від відходів до добрива є певні правила, яких необхідно дотриматися, щоб така «метаморфоза» відбулася. До того ж, не вся органіка підходить для компостування, тим паче в домашніх умовах.
Пропонуємо вам добірку рекомендацій, які допоможуть отримати якісний компост швидко та просто!
Чотири компоненти для утворення компосту:
- Основа, або ж субстрат. Це біорозкладний матеріал із високим вмістом вуглецю (С), наприклад: сухі рештки рослин, дерев (опале листя, солома, подрібнене гілля, тирса), картон тощо.
- Органічні відходи. Вони мають високий вміст азоту (нітрогену – N) – це рештки їжі (овочів, фруктів), молодої рослинності.
- Повітря
- Волога
Рекомендації:
- Оптимальні пропорції субстрату до органічних відходів: 2-3 частини субстрату до 1 частини органіки. Якщо субстрату буде замало, це може призвести до гниття та неприємного запаху.
- Взагалі неприємний запах від компосту — ознака того, що щось пішло не так: замало субстрату, замало аерації (доступу повітря), забагато вологи. Відповідно, потрібно додати більше матеріалу для субстрату (заодно він поглине зайву вологу), «провітрити» компост – наприклад, перемішати вилами чи іншим доступним вам предметом.
- Подрібніть матеріал, який використовуєте для субстрату: порвіть картон, подрібніть гілля тощо. Чим дрібніше буде субстрат, тим швидше відбуватиметься процес компостування.
- Для компостування найкраще підходять залишки рослинного походження: качани, очистки фруктів та овочів, чайна заварка і кавова гуща (без цукру), залишки їжі (але не будь-якої – див.нижче), яєчна шкаралупа, свіжескошена трава, бур’яни до того, як вони встигли утворити насіння тощо.
- Важливо! Не використовуйте для компостування рештки тваринного походження (за винятком яєчної шкаралупи), а також олії, масла, жир у вашому компостері. Також не додавайте до компосту рештки хворих рослин. Їх потрібно утилізовувати окремо, спеціальним чином, не в домашніх умовах, аби не нашкодити вашому здоров’ю та довкіллю.
- Перемішуйте компост час від часу, додаючи нові шари субстрату чи порцій органічних відходів. Ніколи не утрамбовуйте компост: повітря — важливий компонент, що прискорює компостування.
- Компостна суміш має бути вогкою, але не надто. Якщо компост починає неприємно пахнути, одна з причин — надмірна вологість: додайте більше субстрату.
- Щодо температури, чим тепліше погода, тим швидшим буде процес. Однак і сам компост продукує тепло. Коли процес компостування буде «у розпалі», компост почне нагріватися – температура всередині може сягати понад +60 С. Коли суміш почне «стигнути», це буде ознакою завершення компостування, і зовсім скоро ви зможете використати свій компост як добриво.
Дотримуючись цих рекомендацій, усього за декілька місяців ви отримаєте чудове добриво для своїх рослин – чи то на підвіконні, чи на клумбі, в парку чи городі.
Читайте також статтю про шкоду спалювання опалого листя “#НеПалиКомпостуй: інструкція поводження з опалим листям“.