Повномасштабне вторгнення росії в Україну, серед іншого, шкодить і українським ґрунтам. Тож перед постраждалими від війни громадами постає питання, як збалансовано управляти своїми землями, враховуючи цей вплив та їх екологічний стан загалом. Таке управління має поєднувати економічний розвиток громади та збереження довкілля відповідно до природоохоронного законодавства та задекларованих державою екологічних цілей.
Аби на конкретному прикладі зрозуміти, як досягти цього балансу, група науковців за ініціативи Екодії проаналізували сучасний екологічний стан земель Барвінківської міської громади Харківської області. У результаті аналізу сформували «Концепцію екологоорієнтованого управління земельними ресурсами Барвінківської громади», де включили, зокрема, і перелік рекомендацій.
Для дослідження обрали саме Барвінківську громаду, адже вона зазнала сильного впливу війни на значній території. Крім того, тут є багато цінних природних територій, які перспективні для заповідання, і в той же час помітні значні масштаби ерозії ґрунтів та процеси концентрації землі в одних руках.
Стан земель у Барвінківській громаді
Барвінківська територіальна громада розташовується у південній частині Харківської області та має площу 1367,7 км2. Більшість її території займає рілля. Попри це, тут збереглись значні площі особливо цінних степових і лучних екосистем, які теж мають статус сільськогосподарських угідь і використовуються як пасовища та сіножаті. Серед цінних природних ландшафтів у громаді також наявні водно-болотні екосистеми та ділянки байрачних лісів.
Земний покрив Барвінківської громади, мапа із дослідження Екодії.
Частка природно-заповідного фонду (ПЗФ) в межах громади надзвичайно низька – усього 0,49% (669,3 га). У той час як у середньому по країні цей показник складає майже 7%, а задекларована законодавством мета – 15% до 2030 року.
У Барвінківській громаді площа ПЗФ може зрости щонайменше у 12 разів. Клопотання та наукові обґрунтування на створення територій і об’єктів ПЗФ розроблені для екосистем на загальній площі 7850 га. Зокрема, науковці запропонували створити тут національний природний парк «Барвінківські степи». Схвалення цих клопотань і подальше створення заповідних об’єктів дозволить наблизити рівень заповідності у громаді до загальноукраїнського показника.
Існуючі та проєктовані природоохоронні території у Барвінківській громаді.
Через велику кількість балок, схили яких швидко розмиваються після оранки, значна частина орних земель у межах громади чутлива до водної ерозії. Саме через це Закон України «Про охорону земель» прямо забороняє орати земельні ділянки з ухилом понад 7 градусів.
Крім того, на стан ґрунтів сильно вплинули активні бойові дії, які тривали у східній частині громади протягом березня-вересня 2022 року. Масштаби цього впливу у дослідженні оцінювали за допомогою візуальної оцінки щільності вирв, утворених при вибухах боєприпасів, на супутникових знімках Sentinel-2 (роздільна здатність 10 м/піксель) та PlanetScope (4,5 м/піксель).
Розподіл вражених водною ерозією ґрунтів у межах Барвінківської громади, мапа із дослідження.
Що виявили в результаті дослідження
Розроблена концепція екологоорієнтованого управління землями громади передбачає зонування сільськогосподарських земель у її межах на 8 напрямків управління. Напрямок обирали залежно від того, наскільки добре збереглися природні ландшафти та біорізноманіття на певній ділянці, а також як сильно на неї вплинули бойові дії.
Для кожного з цих напрямків фахівці запропонували заходи, які допоможуть збалансувати економічні, соціальні та екологічні інтереси у питаннях землекористування. Ці заходи допоможуть зберегти цінні природні території, відновити деградовані ґрунти та стало використовувати ці землі. Наприклад, для напрямку 3 «Очищення та збереження цінних ландшафтів шляхом заповідання у зоні бойових дій» пропонуються такі заходи: розмінування, мінімізація засмічення і хімічного забруднення та подальше заповідання.
Пропоноване зонування Барвінківської громади для екологоорієнтованого управління землями
Для ділянок найбільш постраждалої від війни східної частини громади в результаті поглибленого аналізу фахівці запропонували 12 напрямків управління. Вони поділені на 3 ключових блоки залежно від пріоритетного напрямку подальшого використання земель:
- Заповідання та охорона природних територій – заходи з управління мають бути спрямовані на збереження природних екосистем, включно з охороною вже наявних заповідних територій і створення нових об’єктів природно-заповідного фонду, для яких були підготовлені відповідні наукові обґрунтування.
- Консервація (тимчасове припинення будь-якої господарської діяльності для природного відновлення) та ренатуралізація (відновлення притаманних цій території природних екосистем) земель – управління має бути спрямоване на виведення з інтенсивного використання деградованих земель, які відповідають критеріям необхідності консервації, зокрема через вплив війни та водної ерозії. Фактично на таких територіях має відбуватись відновлення природних екосистем, що є особливо актуальним через високий ступінь трансформованості ландшафтів у межах громади.
- Повернення до господарського використання – подальша діяльність має бути спрямована на розмінування, очищення територій після бойових дій з метою відновлення їхнього сільськогосподарського використання. Йдеться про землі, які зазнали незначного впливу .
Результати цього дослідження будуть корисними у процесі розробки програми комплексного відновлення та комплексного плану просторового розвитку території Барвінківської громади. Зокрема для планування та реалізації більш сталого управління земельними ресурсами і збереження довгострокового екологічного балансу на території громади. Ця методика також може бути застосована для інших громад, у тому числі тих, які постраждали від інтенсивних бойових дій і розробляють програми комплексного відновлення та повернення земель у користування постраждалих земель.
Матеріал підготовано в межах проєкту «Посилення транснаціональної громадської мережі Ekonet по захисту клімату і довкілля», що здійснюється за фінансової підтримки фонду Bread for the World через Austausch e.V.